Dánia nemrég még arról számolt be, hogy a dán légierő befejezi az ukrán katonák F–16-osokra történő kiképzését, később viszont már arról írt a dán külügyminisztérium, hogy több mint 20 millió euróval támogatnák Moldova és Ukrajna EU-s csatlakozásának felgyorsítását. Véleményük szerint az EU bővítése kulcsfontosságú szerepet játszik Európa biztonságának megőrzésében.
A Kárpáti Igaz Szó szerint a dánok 2030-ig biztosítanák a csatlakozó országok támogatását, hogy kiépítsék adminisztratív struktúráikat és szükséges jogszabályaikat.
Örülök, hogy elkezdhetjük a csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával. Mindig is azt mondtuk, hogy az Európai Unió bővítése nem arról szól, hogy csökkentsük a csatlakozási követelményeket, hanem arról, hogy segítsünk a jelöltországoknak megfelelni a meghatározott követelményeknek. És pontosan ebben segítünk most Ukrajnának és Moldovának. Az EU sikeres bővítése létfontosságú Európa stabilitása szempontjából
– mondta Lars Lokke Rasmussen dán külügyminiszter.
Újabb típusú repülőgépekre vált, ezért év végén befejezi az ukrán katonák F–16-os gépekre történő kiképzését a dán légierő – számolt be Dánia védelmi minisztere, Troels Lund az Unian ukrán hírügynökség szerint.
A kiképzési program keretein belül Dánia húsz ukrán pilótát képez ki 2024 végéig.
Áttérünk az F–35-ös gépekre, ezért erre kell összpontosítanunk. Nem tudjuk folytatni az ukrán pilóták kiképzését 2024 után
– húzta alá a védelmi miniszter a lap szerint.
Hozzátették: az ország 2023-ban tizenkilenc F–16-os vadászrepülőgép átadására is ígéretet tett Ukrajnának.
A „Szemtől szembe” küldetés keretében érkeznek plasztikai sebészek az Egyesült Államokból a nyugat-ukrajnai Lvivbe, hogy helyreállító műtétet hajtsanak végre a sebesült ukrán katonákon és civileken – írja az Ukrajinszka Pravda.
A lap szerint már megkezdték a betegek toborzását az ingyenes műtétekre, melyre azok az ukrán katonák és civilek jelentkezhetnek, akik a háború következtében súlyos arcsérüléseket, illetve arccsont- és szemhéjhibákat szenvedtek el.
A projektet lebonyolító INgenius alapítója, Ivanka Nebor arról beszélt, hogy körülbelül 50 ember dolgozhat majd a misszión belül, de a pontos szám az esetek súlyosságától függ majd.
A kiválasztást amerikai sebészek ukrán kollégákkal közösen végzik. Ők választják ki a legsúlyosabb sérüléseket. Elsőbbséget élveznek az arccsont hibái, az alsó állkapocs hiánya, az orr és a szemhéj sérülései
– mondta Ivanka Nebor.
Mint írják, ez a negyedik, de korántsem az utolsó „Szemtől szembe” küldetés. Korábban mintegy 100 ukránt sikerült megműteni a projekt keretében.
Kedves olvasóink!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!