Az Európai Bizottság az előző lengyel kormányt bíráló, 2023 júliusában közzétett jogállamisági jelentésben Pablo González néven szereplő, utólag orosz kémnek bizonyult újságíró lengyelországi letartóztatására is hivatkozott – írta meg szombat este Mariusz Kaminski volt lengyel belügyminiszter közösségi oldalán, amiről az MTI is beszámolt.
Az Európai Bizottság (EB) kompromittálódott, megtámadva a jogállamisági jelentésében Lengyelországot!
– írta Kaminski, aki jelenleg a fő lengyel ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság (PiS) európai parlamenti képviselője. Felidézte, hogy az EB a jelentésben a sajtószabadság és a médiapluralizmus hiánya miatt vádolta meg Lengyelországot, arra hivatkozva, hogy 2022-ben a kelet-lengyelországi Rzeszów városában letartóztatták Pablo González „független újságírót”.
Nemrégen, a hideg háború befejezése óta a legnagyobb fogolycsere után éppen őt várta Oroszországban és hősnek kiáltotta ki Putyin
– utalt a volt tárcavezető az augusztus 1-jén Ankarában végrehajtott nyugati–orosz fogolycserére, amely keretében Lengyelország elengedte vizsgálati fogságából a korábban Pablo González néven szereplő Pavel Rubcovot, az orosz katonai hírszerzés (GRU) tisztjét.
Az EB a 2023 júliusában közzétett jogállamisági jelentése Lengyelországról szóló fejezetében elsősorban González esetével példázta azt a kifogást, hogy Lengyelországban az újságírók „továbbra is nehézségekbe ütköznek munkájuk végzése során”.
Szombaton meghalt egy férfi, 13 éves lánya pedig kórházba került egy gránátrobbanás után Kijev térségében. A gyermeket lábsérülésekkel vitték kórházba – közölte az ukrán rendőrség az Unian szerint.
A Kijevi terület állami sürgősségi szolgálatának közleménye szerint Kalita településen, a Naberezsnaja utcában történt robbanás.
„A hívás helyszínére érkezve a mentők megállapították, hogy a lőszerek detonációjának következtében egy 1991-es születésű férfi súlyos sérüléseket szenvedett, és meghalt. Egy 2011-es születésű lány is megsérült, akit kórházba vittek. Az eset körülményeit a bűnüldöző hatóságok vizsgálják” – írták.
A július 8-án Ukrajna legnagyobb gyermekkórházára, az Ohmatditra csapást mérő rakétát mindössze hetekkel, de lehet, hogy napokkal a támadás előtt gyártották Oroszországban – jelentette a Conflict Armament Research (CAR) nevű oknyomozó szervezet a Telegraf szerint.
A CAR nyomozói július 30-án dokumentálták a maradványokat, és megerősítették a korábbi jelentéseket, miszerint egy Kh–101-es cirkálórakétával indítottak támadást, amely az egyik legmodernebb orosz rakéta.
A CAR elemzése, amely a maradványokon lévő nyomok fizikai vizsgálatán alapul, azt mutatja, hogy az Ohmatdit kórházba csapódott rakétát legfeljebb három hónappal a támadás előtt gyártották – de az is lehet, hogy csak nyolc nappal korábban
– áll a jelentésben.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombat este kommentálta az ukrán fegyveresek oroszországi Kurszki területen végrehajtott hadműveletét.
Mint az ukrán államfő esti beszédében elmondta, a háború az „agresszor területére" helyeződik át, és e ponton beszélt az „igazságról". Ugyanakkor nem ment részletekbe a kurszki területen zajló offenzívát illetően.
Hozzátette, hogy az ukrán harci dandárok hatékonyan védik államukat. „Minden irányban, minden ponton összecsapások zajlanak. A Harkivi terület, a Donyecki terület, Pokrovszk, Toreck, Kramatorszk és államunk déli része is háború sújtotta övezet. Mindenütt van miért köszönetet mondani az ukrán katonáknak" – tette hozzá az elnök.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index vasárnapi élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!