Nyolc napra mentek, az űrben ragadtak, és már csak jövőre hozzák vissza őket

GettyImages-115569517
Marton Máté
2024.08.14. 08:04
Június elején két amerikai űrhajós indult útnak a Nemzetközi Űrállomásra a Boeing egyik Starliner típusú űrhajójával. Az eredeti terv az volt, hogy az asztronauták, Sunita Williams és Barry Wilmore csupán néhány napot töltenek a Föld körül keringő kutatóállomáson. Azonban egy technikai malőr közbejött, és most úgy néz ki, hogy idén már vissza sem tudnak térni a Földre. Az űrutazás történetében természetesen nem ez az első ilyen eset.

A Boeing repülés- és haditechnikai cég által gyártott Starliner típusú űrhajót kifejezetten többszöri felhasználásra tervezték. A két asztronauta csak és kizárólag azért utazott a Nemzetközi Űrállomásra, hogy a Calypso névre keresztelt űrtaxit élesben teszteljék. Azonban az űrhajó hajtóművei már az odaúton megadták magukat, ezért a NASA (vagyis az amerikai űrügynökség) úgy ítélte meg, hogy a járművel nem lenne biztonságos visszatérni a Földre. Szerencsére Williams és Wilmore a Calypsóval még egészben megérkeztek az űrállomásra, azonban most valamilyen más eszközzel kell őket hazajuttatni.

A NASA még nem vetette el teljesen annak a lehetőségét, hogy a Calypsót megjavítsák. Azonban a legvalószínűbb, hogy a Boeing masináját majd távvezérléssel hozzák le,

az űrállomáson rekedt űrhajósok pedig csak egy másik misszió végén, ahhoz csatlakozva térhetnek vissza a Földre.

Legközelebb a SpaceX Crew Dragon űrhajója szállít majd asztronautákat a Nemzetközi Űrállomásra. A kilövés szeptemberben esedékes, visszatérésük pedig csak 2025 februárjában. Amennyiben a balszerencsés űrhajósok Elon Muskék űrjárművével térnének haza, az azt jelentené, hogy a 8 napos tartózkodásuk helyett több mint 8 hónapot töltenek majd az űrben. A Crew Dragon egyébként négyszemélyes, de elvileg két asztronauta is képes elvezetni a járművet, ha a szükség miatt két ülést üresen kell hagyni az odaúton.

Tragikomédia, ami a Boeing körül zajlik

A Boeinget újabb katasztrofális csapásként érné, ha a Calypso az űrhajósok nélkül térne vissza a bolygóra, ráadásul a nagy rivális, a SpaceX hozná őket vissza. A repüléstechnikai cég körül az utóbbi öt évben folyamatosan áll a bál:

  • Júliusban a cég kénytelen volt beismerni, hogy szándékosan félretájékoztatta az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatalt a 737 MAX gépeket érintő egyik hibáról. A repülőgépek szoftverhibája 2 halálos balesetet is okozott, amelyekben összesen 364 ember halt meg.
  • Amennyiben mindez nem lenne elég, a Boeing több olyan dolgozója is meghalt, akik kitálaltak a cég kétes ügyeiről – például a biztonsági szabványok betartásával kapcsolatos aggályokat fogalmaztak meg.

Az űrhajósok nincsenek elkeseredve

A múlt hónapban Williams és Wilmore még biztosak voltak abban, hogy ha kicsit késve ugyan, de a Calypsóval fognak visszatérni a Földre. A NASA azonban egyre kevésbé bízik abban, hogy ez lehetséges lenne. A Starliner sorsáról valószínűleg a jövő héten fog döntés születni — írja a BBC.

Az űrhajósok viszont egyelőre nem aggódnak, sőt kifejezetten örülnek, hogy ismét időt tölthetnek az űrben. Egyébként mindkét asztronauta rendkívül tapasztalt. A 58 éves Sunita Williams most jár harmadik alkalommal a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, míg a 61 éves Barry Wilmore már több alkalommal is szállított űrhajósokat a kutatóállomásra. Egy sajtótájékoztatón hangsúlyozták, hogy egyelőre élvezik a csillagok között töltött időt, és a kollégák társaságát.

Nagyon elfoglaltak voltunk itt fent, és jól beilleszkedtünk a legénységbe. Olyan érzés, mintha hazajöttünk volna. Jó érzés lebegni. Jó érzés az űrben lenni és itt fent dolgozni a Nemzetközi Űrállomás csapatával. Szóval igen, nagyszerű itt fent lenni 

– nyilatkozta az űrhajósnő.

Egyéb hosszúra nyúlt űrutazások

Nem ez az első eset, hogy egy asztronauta valamilyen oknál fogva nem tud visszatérni a Földre. A leghíresebb ilyen eset Szergej Krikaljové. Az orosz származású kozmonauta 1991 májusában indult a Mir nevű szovjet űrállomásra, és ő sem maradt volna sokáig.

A mérnök azonban 1991 júliusában és októberében sem fért fel a Földre visszainduló űrhajókra. Aztán a helyzete még bizonytalanabbá vált, ugyanis Krikaljov még mindig az űrben volt, amikor a Szovjetunió 1991. december 26-án felbomlott. Mivel a bajkonuri leszállóhely az újonnan függetlenné vált Kazahsztánban található, a visszatérését illetően nagy volt a bizonytalanság. Természetesen a probléma megoldódott, és Krikaljov 1992. március 25-én visszatérhetett a Földre.

Az űrhajós szovjet állampolgárként indult útnak, azonban mire visszatért, az ország megszűnt. éppen Ezért sokszor „az utolsó szovjet állampolgárként” is emlegetik. Összesen 311 napot töltött a világűrben.

Még az orosz asztronautánál is tovább volt az űrben Frank Rubio, aki szintén nem önszántából maradt ilyen sokáig. A Szojuz kapszula, amivel ő és (később érkező) társai visszatértek volna a Földre, használhatatlanná vált, miután egy űrszemét lyukat ütött egy létfontosságú alkatrészen. A Szojuz helyett egy új űrjárművet kellett küldeni értük. Az űrhajósok 2023. szeptember 28-án tértek vissza a bolygóra, Rubio 371 napot töltött a Nemzetközi Űrállomáson, az emberiség történelme során ő volt a leghosszabb ideig egyhuzamban az űrben.

Az abszolút rekorder egyébként a türkmén–orosz Oleg Kononyenko. A 60 éves űrhajós már több mint 1000 napot töltött a Nemzetközi Űrállomáson (igaz, 5 különböző misszió alkalmával), és jelenleg is a világűrben van, tehát napról napra döntögeti saját rekordját az Egyesült Államok és Oroszország által is többszörösen kitüntetett kozmonauta.

(Borítókép: A Nemzetközi Űrállomás és az Endeavour űrrepülőgép dokkolt űrsiklója Föld körüli pályán kering az Endeavour utolsó útja során 2011. május 23-án. Fotó: Paolo Nespoli / ESA / NASA / Getty Images)