![](https://kep.index.hu/1/0/5815/58154/581544/58154405_4302893_66e94a4e12aee3258b1b46cae2288f46_wm.jpg)
Moszkva ipari és kereskedelmi minisztériuma, amely Vlagyimir Putyin ukrajnai teljes körű invázióját támogató védelmi termelését felügyeli, 2022 októberében titkos terveket készített arról, hogy mintegy 82 milliárd rúpiát (347 milliárd forintot) költene kritikus elektronikai cikkek biztosítására a nyugati kormányok elől elrejtett csatornákon keresztül – írja a Financial Times brit gazdasági lap, amelynek a birtokába jutott egy titkos orosz állami levelezés.
Az orosz biztonsági szolgálatokkal szoros kapcsolatban álló levelekből derült ki, az Indiába irányuló virágzó olajeladásokból az orosz bankok által felhalmozott „jelentős rúpiatartalékok” felhasználását célozta. Indiában alternatív piacot látott a „korábban barátságtalan országokból” szállított létfontosságú áruk beszerzésére.
A dokumentumok szerint Oroszország és indiai partnerei kettős felhasználású technológiákat – többek között polgári és katonai felhasználású árukat – céloztak meg, amelyek nyugati exportellenőrzés alá tartoznak, valamint nyugati tisztviselőket és két, korábban a kereskedelemben részt vevő üzletembert. Moszkva még beruházásokat is kilátásba helyezett orosz–indiai elektronikai fejlesztő és gyártó létesítményekbe a kiszivárgott akták szerint.
India Moszkvához fűződő kapcsolatai egyre nagyobb feszültséget okoz Washingtonnal. Wally Adeyemo, az amerikai pénzügyminiszter-helyettes júliusban egy levélben figyelmeztette India három vezető üzleti szervezetét, hogy minden olyan külföldi pénzintézet, amely Oroszország hadiipari bázisával üzletel, azt kockáztatja, hogy maga is szankciókat kap.
Ez a fokozott szankciós kockázat a tranzakcióban használt pénznemtől függetlenül fennáll
– tette hozzá.
A keddi Kína–Afrika-csúcstalálkozó előestjén Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök támogatását fejezte ki Hszi Csin-ping kínai elnök orosz–ukrán háborúval kapcsolatos békejavaslatával kapcsolatban, emellett felszólították a feleket, hogy kezdjenek béketárgyalásokba. Így ő a második, ezelőtt Luiz Inacio Lula da Silva brazil elnök értett egyet a kínai államfővel – írja a Kommerszant.
A lap szerint a dél-afrikai elnök azt mondta, hogy a békejavaslat a tárgyalások mellett három fő pontra hívja fel a háborús országok figyelmét:
A szeptember 4. és 6. között, Pekingben megrendezésre kerülő találkozó előtt Ramaphosa azt mondta, hogy a két ország között hatalmas a politikai egyetértés, és „mély, hagyományos barátság” van. A vezetők azt is kiemelték, hogy az atomfegyvereket egyik fél sem vetheti be, el kell kerülni a nukleáris válságot.
A kínai (vagy ahogy most már emlegetik, kínai–brazil) béketerv kezd az egyedülivé válni, ugyanis egyre többen, a kínai külügyminisztérium szerint már 110 ország reagált pozitívan a felsoroltakra. Volodimir Zelenszkij viszont úgy gondolja, Kína valójában nem javasol semmit, csak politikai nyilatkozatot tett. Ennek ellenére engedélyezte egy békecsúcs összehívását az utóbbi hónapokban, ahová Oroszországot is meghívhatják.
Szeptember 3-án orosz légicsapások rongálták meg a felsővezetékeket a zaporizzsjai atomerőmű környékén. Az áramfejlesztő központot 2-án is támadás érte, jelenleg más vezetékek bevonásával látják el – írja a The Kyiv Independent.
Ha további támadások érik a vezetékeket, vészhelyzet alakulhat ki a külső ellátás elvesztése miatt, amire szükség van, hogy a reaktorokat hűteni tudják
– közölte az ukrán Enerhoatom állami vállalat. Az ukrán szakértők egyelőre nem tudják megkezdeni a javítási munkálatokat a folyamatos orosz ágyúzás miatt.
Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője nemrég Kijevben találkozott Volodimir Zelenszkijjel, hogy a kurszki és a zaporizzsjai atomerőműről beszéljenek. Amikor felmérte az utóbbi áramfejlesztő állapotát, azt mondta, az augusztus 17-i dróntámadás nem okozott súlyos kárt, viszont a nukleáris reaktorok megvédése a legfontosabb feladat.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!