A NATO több fegyvert biztosíthatott volna Ukrajnának, hogy megakadályozza Oroszország invázióját − nyilatkozta a szövetség főtitkára, Jens Stoltenberg egy szeptember 14-én megjelent interjúban.
Most katonai felszerelést biztosítunk egy háborúhoz − miközben biztosíthattunk volna katonai felszerelést a háború megelőzéséhez
− közölte a The Kyiv Independent szerint a főtitkár.
Stoltenberg kiemelte, hogy a NATO a nyugati félelmek miatt nem volt hajlandó fegyvereket küldeni Ukrajnának az invázió megindítása előtt, ezért elkéstek a harckocsik és vadászgépek átadásával. A háború szerinte csak „az Oroszországgal folytatott párbeszéddel érhet véget”, de hozzátette, hogy ennek „az ukrán erőn kell alapulnia”.
A szövetség főtitkára következetesen sürgette a szövetségeseket, hogy növeljék a védelmi kiadásokat annak ellenére, hogy ez töréshez vezethetett volna a szövetségen belül. Több NATO-ország, köztük Szlovákia és Magyarország megkérdőjelezte a NATO elkötelezettségét Ukrajna támogatása mellett a háborúban, és ehelyett békemegállapodást követelt.
A legutóbbi washingtoni NATO-csúcstalálkozón a szövetség egyértelművé tette Kijev „visszafordíthatatlan” útját a NATO felé, hangsúlyozva, hogy a szövetség Kijev felé fennálló kötelezettségvállalásai „hidat képeznek Ukrajna tagsága felé”. A szövetségesek azt is bejelentették, hogy tervezik Ukrajna számára egy új katonai parancsnokság felállítását Németországban az ukrán csapatok kiképzésére és felszerelésére, valamint további légvédelmi kötelezettségvállalásokat tesznek.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háborúról. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ma is!