Az EU arra készül, hogy akár 40 milliárd euró hitelt is összegyűjtsön Ukrajnának, mivel Magyarország folyamatosan megvétózza az Egyesült Államokkal közös hitelre vonatkozó terveket − jelentette a Financial Times, amiről a The Kyiv Independent is beszámolt.
A Hetek (G7) júniusban állapodott meg arról, hogy Kijevnek 50 milliárd dolláros hitelt nyújtanak, amelyet a befagyasztott orosz vagyonból származó bevételekből fedeznek, és amelyet az év végéig kell folyósítani. A terv szerint az Egyesült Államok és az Európai Unió egyaránt 20 milliárd dollárt fedezne, a fennmaradó 10 milliárd dollárt pedig Nagy-Britannia, Kanada és Japán biztosítaná.
A G7 a háború kezdetekor közel 300 milliárd dollárnyi befagyasztott orosz vagyont zárolt, amelynek nagyjából a kétharmada az Európai Unióban van. Washington feltétele az volt, hogy az Európai Unió kiterjessze az orosz vagyonokra vonatkozó szankciókat. Az Európai Bizottság azt javasolta, hogy a szokásos hat hónapos gördülő alapról 36 hónapra lépjenek át, hogy erősebb biztosítékokat nyújtsanak.
A Financial Times megírta, hogy Magyarország megvétózta ezt a döntést, mert azt reméli, hogy a novemberi amerikai elnökválasztás után megváltozik a helyzet. Az Európai Bizottság az Egyesült Államokkal együtt venné fel a hitelt, de alternatív megoldásként növelnék az Európai Unió részesedési arányát, melyről elég lenne a többség döntése is, így megkerülhetnék a magyar vétót.
Vlagyimir Putyin orosz elnök az előző héten azt mondta: ha Ukrajna jogot kap arra, hogy Oroszország területén nyugati fegyverekkel hajtson végre csapásokat, akkor azáltal a NATO államai közvetlen hadviselő felekké válnak. Azóta a brit The Times közölt egy cikket, amely szerint Ukrajna valóban csak közvetlen amerikai segítséggel hajthatna végre ilyen csapásokat hatékonyan.
A lapnak több biztonságpolitikai forrás beszélt arról, hogy a Storm Shadow típusú rakétáknál nemcsak jóváhagyás kellene a britektől, franciáktól és az amerikaiaktól a fegyverek felhasználásához, hanem ennél több is. Elmondásuk szerint ugyanis
a rakétákat Ukrajna csak amerikai segítséggel tudná hatékonyan használni Oroszországi célpontok ellen.
A lap forrásai azt mondták, hogy az orosz elektronikus hadviselés használhatatlanná tenné a rakéták irányítását szolgáló GPS-t, és ezért mindenképp az amerikaiak közvetlen segítségére, a tőlük kapott navigációs adatokra lenne szükség a fegyverek (oroszországi célpontok elleni) hatékony használatához.
A The Times arról is írt ezzel összefüggésben, hogy Joe Biden amerikai elnök környezetében sincs egyetértés ezzel kapcsolatban: Antony Blinken külügyminiszter és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó is vitában állnak emiatt. A lapnak nyilatkozó tisztviselők szerint a múlt heti brit–amerikai tárgyalásokon Joe Bidenék azt közölték: a döntéssel megvárnák azt, hogy Ukrajna ismertesse velük a győzelmi tervét.
Ezzel együtt a brit lap azt is közölte, hogy öt korábbi védelmi miniszter, valamint Boris Johnson egykori miniszterelnök is arra biztatta Keir Starmer brit kormányfőt:
engedélyezze Ukrajnának az Oroszország területén végrehajtott csapásokat még akkor is, ha Amerika ehhez nem járul hozzá (kérdés persze, hogy ez esetben mennyire lehetnének hatékonyak a fegyverek).
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban azzal fenyegetőzött: ha Kijev megkapja a jóváhagyást a nyugati fegyverek Oroszország ellen történő felhasználásához, akkor arra „megfelelő válaszlépésekkel” fognak reagálni. E válaszlépések mibenlétét azonban a nyugati szakértők is csak találgatják egyelőre.
Köszönjük olvasóinkat!
Indul az Index keddi élő hírfolyama az orosz–ukrán háborúról. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!