A világ hét legfejlettebb ipari országának (G7) vezetői szerdán kiadott közös nyilatkozatukban komoly aggodalmukat fejezték ki az elmérgesedő közel-keleti helyzet miatt, ugyanakkor továbbra is lehetségesnek ítélték a diplomáciai rendezést, kiemelve, hogy a régióra kiterjedő konfliktus nem szolgálná senki érdekét – számolt be róla az MTI.
A G7 soros elnökségét betöltő Olaszország egy külön közleményben tudatta, hogy
a vezetők elítélték Teherán Izrael elleni rakétatámadását, és megállapodtak abban, hogy közös erőfeszítéseket tesznek a térségbeli feszültségek csökkentésének előmozdítására.
A csoport nyilatkozata utalást tett az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) 2735. számú, a Gázai övezetre vonatkozó háromlépcsős tűzszüneti megállapodásról szóló határozatára, amely a Hamász palesztin szélsőséges szervezet által fogva tartott túszok szabadon engedéséről is rendelkezik, illetve az ENSZ BT 1701-es határozatára, amely lezárta Izrael és a libanoni Hezbollah síita milícia 2006-os háborúját Libanon déli részén.
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök sürgette az ENSZ BT-t, hogy fontolja meg a libanoni ENSZ-békefenntartók (UNIFIL) mandátumának kiterjesztését annak érdekében, „hogy szavatolni tudják a biztonságot Izrael és Libanon határán”.
Washingtoni közlés szerint Joe Biden amerikai elnök az Irán támadására adandó válasz összehangolását sürgette a megbeszélésen, ideértve a teheráni vezetéssel szembeni újabb szankciókat is. Biden később újságírókhoz szólva elmondta, hogy nem támogatna egy esetleges támadást Irán nukleáris létesítményei ellen. „Meg fogjuk beszélni az izraeliekkel, hogy mit fognak tenni, de mind a heten egyetértünk abban, hogy joguk van válaszolni, de ezt arányosan kell tenniük” – tette hozzá.
Köszöntjük olvasóinkat!
Kedden este a z Izraeli Védelmi Erők (IDF) közölte, hogy rakéták érkeztek Iránból Izraelbe. Az Index szerdán folyamatosan frissülő, percről percre tudósításában követi végig a Közel-Keleten zajló történéseket.
Tartsanak velünk!