A NATO-tagországok védelmi miniszterei októberben Brüsszelben találkoznak, és megvitatják a szövetség Oroszországhoz fűződő kapcsolatát, és valószínűleg változtatnak álláspontjukon – jelentette a Politico pénteken egy magas rangú amerikai tisztviselőre hivatkozva.
A NATO és Oroszország közötti kapcsolatok 2022 februárjában romlottak meg, az ukrajnai inváziót követően. A feszültségek ellenére az 1997-ben aláírt NATO–Oroszország Alapító Okirat továbbra is érvényben van. Az okmány közös célként fogalmazza meg „egy stabil, békés és osztatlan Európa felépítését”.
A NATO-országok most a szövetség Moszkvával való jövőbeni kapcsolatának újradefiniálására törekszenek. A tagországok védelmi miniszterei október 17–18-án ülnek össze Brüsszelben, hogy megvitassák a kérdést – közölte az amerikai tisztviselő.
A Politico szerint a NATO-tagországok az Oroszországgal kapcsolatos stratégiáról és a NATO–Oroszország Alapító Okirat jövőjéről is tárgyalnak. „Itt az ideje, hogy most új stratégiát dolgozzunk ki” – mondta a tisztviselő.
Az új Oroszország-politikáról már hónapok óta folynak alacsonyabb szintű megbeszélések a blokkon belül, és a jövő héten miniszteri szinten is foglalkoznak a kérdéssel.
Martin Harris brit nagykövet elfogadhatatlannak nevezte az Odessza környéki kikötőkben lévő kereskedelmi hajókra mért orosz csapásokat, amelyekből a héten egymás után három is volt – írja az Ukrajinszka Pravda.
A nagykövet azt írta, megdöbbentette a hír, miszerint egy negyedik civil hajót, amely humanitárius segélyként gabonát szállított volna, orosz rakéta vett célba. A támadásban nyolc ember meghalt, 11 pedig megsebesült.
Oroszország megsért minden humanitárius normát
– hangsúlyozta.
David Lammy, az Egyesült Királyság külügyminisztere kijelentette, hogy a hajók elleni csapások az egész világ élelmiszerellátása elleni támadások. „Putyin illegális ukrajnai inváziója és folyamatos agressziója mindannyiunknak fáj, de leginkább a világ éhezőinek” – emelte ki.
Határozott tiltakozását fejezte ki az orosz fél a moszkvai japán nagykövetségnek Tokió azon tervei miatt, hogy november elején közös hadgyakorlatokat tart az Egyesült Államokkal, egyebek között Hokkaido szigetén, Oroszország határaihoz közeli területeken, írja az MTI az orosz külügyminisztérium közleménye alapján.
A tárca szerint a japán diplomáciai képviseletet figyelmeztették „az elkerülhetetlen megfelelő ellenintézkedésekre Oroszország védelmi képességének megerősítése és szuverenitásának védelme érdekében”, valamint arra is, hogy „nem helyénvalók a japán fél azon kísérletei, hogy »aggodalmát« fejezze ki a vonatkozó orosz intézkedéseinkkel kapcsolatban”.
A közlemény szerint a japán félnek felhívták a figyelmét arra, hogy az ilyen gyakorlatok elfogadhatatlanok, és hogy ezek évről évre egyre nagyobbak, egyebek között azért, mert a régióhoz nem tartozó NATO-tagállamokat vonnak be a manőverekbe.
Kedves olvasóink!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!