Szergej Markov orosz politikai elemző, volt Kreml-tanácsadó kommentálta Raimund Andrzejczak volt lengyel vezérkari főnök szavait, miszerint egy feltételezett, a balti államok elleni orosz támadás vagy Lengyelország elleni csapás esetén a NATO Szentpétervárt és a 300 kilométeres körzetben lévő összes stratégiai létesítményt azonnal megtámadná. „A NATO és Oroszország közötti háborúhoz vezető út tehát így alakul” – írta Markov a Telegram-csatornáján az mk.ru beszámolója szerint.
Szerinte a november 5-re tervezett amerikai választásokig semmi sem fog történni, és akkor a választás és az új elnök hivatalba lépése között a leköszönő amerikai vezető, Joe Biden engedélyezheti Kijevnek, hogy brit és francia rakétákkal nagy hatótávolságú csapásokat mérjen orosz területre.
A csapásokat „ukrán zászlós brit és francia repülőgépek és valószínűleg ukrán pilóták” hajtanák végre, a gépek lengyelországi és romániai repülőterekről szállnának fel – mondta a szakértő. Oroszország be fogja jelenteni, hogy „Nagy-Britannia, Lengyelország, Franciaország és Románia közvetlen háborúba lépett”, és a lengyel, valamint román repülőterek elleni csapással fog válaszolni, ahogyan arra figyelmeztetett.
A politikai elemző szerint Lengyelország teljesíti majd ígéretét, és Szentpétervár és az orosz területen lévő stratégiai létesítmények elleni csapással válaszol, ami után Moszkva megtorló csapást mér Varsóra.
„Háború kezdődik Oroszország és a NATO között. Az atomháború nem fog azonnal kitörni” – vélekedett a szakértő, hozzátéve, hogy minden nagyon gyorsan, egy nap alatt megtörténhet, ezért aki meg akarja akadályozni ezt a forgatókönyvet, annak „már most fel kellene hívnia Washingtont, Londont és Párizst, és követelni, hogy ne engedélyezze Kijevnek, hogy csapást mérjen nagy hatótávolságú rakétákkal”.
Martin Harris brit nagykövet elfogadhatatlannak nevezte az Odessza környéki kikötőkben lévő kereskedelmi hajókra mért orosz csapásokat, amelyekből a héten egymás után három is volt – írja az Ukrajinszka Pravda.
A nagykövet azt írta, megdöbbentette a hír, miszerint egy negyedik civil hajót, amely humanitárius segélyként gabonát szállított volna, orosz rakéta vett célba. A támadásban nyolc ember meghalt, 11 pedig megsebesült.
Oroszország megsért minden humanitárius normát
– hangsúlyozta.
David Lammy, az Egyesült Királyság külügyminisztere kijelentette, hogy a hajók elleni csapások az egész világ élelmiszerellátása elleni támadások. „Putyin illegális ukrajnai inváziója és folyamatos agressziója mindannyiunknak fáj, de leginkább a világ éhezőinek” – emelte ki.
Határozott tiltakozását fejezte ki az orosz fél a moszkvai japán nagykövetségnek Tokió azon tervei miatt, hogy november elején közös hadgyakorlatokat tart az Egyesült Államokkal, egyebek között Hokkaido szigetén, Oroszország határaihoz közeli területeken, írja az MTI az orosz külügyminisztérium közleménye alapján.
A tárca szerint a japán diplomáciai képviseletet figyelmeztették „az elkerülhetetlen megfelelő ellenintézkedésekre Oroszország védelmi képességének megerősítése és szuverenitásának védelme érdekében”, valamint arra is, hogy „nem helyénvalók a japán fél azon kísérletei, hogy »aggodalmát« fejezze ki a vonatkozó orosz intézkedéseinkkel kapcsolatban”.
A közlemény szerint a japán félnek felhívták a figyelmét arra, hogy az ilyen gyakorlatok elfogadhatatlanok, és hogy ezek évről évre egyre nagyobbak, egyebek között azért, mert a régióhoz nem tartozó NATO-tagállamokat vonnak be a manőverekbe.
Kedves olvasóink!
Indul az Index szombati élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!