Oroszország titokban Donald Trump győzelméért szorít az amerikai elnökválasztáson, az ukrajnai háború befejezésére vonatkozó tervei mégis elfogadhatatlanok lehetnek az orosz vezetés számára – írta cikkében a The Washington Post. A lap szerint, bár Trump külpolitikai programja jobban megfelel a Kreml szájízének, az ukrajnai háború befejezésére vonatkozó tervei még így is sem lehetnek elegendőek Vlagyimir Putyin számára.
A lap amerikai tisztviselőket idézve többek közt arról is írt, hogy az orosz katonai hírszerzés számos dezinformációs kampányt szervezett Harris és szövetségese, Tim Walz ellen, valamint már most megkérdőjelezték a szavazás érvényességét.
Továbbá emlékeztettek, 2016-ban az orosz törvényhozásban még sokan ünnepelték Trump elnökké választását, de azóta a kapcsolatok olyan szinten romlottak meg a felek közt, hogy egy újabb Trump-elnökség sem hozna változást, és ebben Moszkva sem bízik (miután Trump 2016-os megválasztása sem hozott érdemi változást a kétoldalú kapcsolatokban).
Természetesen Trumpot akarják – ez egyértelmű –, de a választás eredménye nem lesz sorsfordító Oroszország számára. A helyzet valóban szörnyűvé vált. Az amerikai–orosz kapcsolatok holtpontra jutottak. És mindenki ennek a foglya – még Putyin is
– mondta egy volt Kreml-tisztviselő a lapnak, aki még mindig kormányzati körökben dolgozik. Azt viszont megjegyezte, hogy a választások utáni esetleges belpolitikai káosz még nagy hasznára válhat Moszkvának. „Minél rosszabb a helyzet az Egyesült Államokban, annál jobb” – összegezte.
Az orosz elitben mégis egyre nagyobb a várakozás, hogy Trump győzni fog, és ha ez megtörténik, akkor esély nyílik arra, hogy az Ukrajnával folytatott háborút Moszkva feltételei szerint fejezzék be, és potenciálisan átrajzolódhat a globális biztonsági térkép. Szergej Markov, egy Kreml-közeli politikai elemző azt mondta, hogy nemcsak Trump győzelmére számít, hanem arra is, hogy „november 7-én Trump várhatóan felhívja Putyint és Zelenszkijt, és felajánlja az ellenségeskedések beszüntetését”.
A The Washington Post ugyanakkor megjegyzi, hogy Trump győzelme kockázattal is járhat Oroszország számára,
mivel nem világos, hogy Putyin beleegyezik-e bármilyen, Trump által javasolt megállapodásba a háború befejezéséről, ami ellenségeskedéshez vezethet kettejük között.
Lehet, hogy lesz némi lehetőség a tárgyalásokra, „de ez nagyon törékeny” – mondta Tatjana Sztanovaja, a Carnegie Russia-Eurasia Center vezető munkatársa.
Az utóbbi hónapokban több javaslat is napvilágot látott azzal kapcsolatban, hogy Ukrajna mondjon le területekről Oroszország javára a békéért cserébe. E javaslatokat heves bírálatok érték, és sok elemző azt is kétségbe vonta, hogy Oroszország elfogadná-e ezeket a feltételeket.
Putyin számára ez egy nagyon rossz forgatókönyv [lenne]. Putyinnak nincs szüksége területre. Neki Ukrajnára van szüksége
– foglalta össze véleményét Tatjana Sztanovaja, aki szerint valószínűsíthető, hogy az Oroszország és az Egyesült Államok közötti, Ukrajnáról szóló potenciális jövőbeli találkozók és megbeszélések sorozata zsákutcába fog jutni. „Trump soha nem fogja felajánlani Putyinnak azt, amit Ukrajnában akar” – összegezte.
Az orosz megszállás alatt álló Szevasztopolban állomásozó orosz tengerészgyalogos dandár harci morálja rendkívül alacsony, mivel a személyzet egy részét a Kurszki területre vezényelték – írja az Unian.
Erről az ATES gerillamozgalom képviselői számoltak be. Dmitro Pletencsuk, az ukrán haditengerészet szóvivője szerint ez az orosz tengerészgyalogosok kiválasztásának és kiképzésének alacsony színvonalának tudható be. „A minőségi összetétel változik. A tengerészgyalogosok elitnek számítanak, és az erők elit jellege nemcsak a nevében, hanem a kiképzés szintjében is megmutatkozik” – mondta.
Példát hozott arra, hogy az egyik orosz tengerészgyalogosról kiderült, hogy egykor fogoly volt, ami szerinte azt mutatja, hogy ezeknek az egységeknek a színvonala nem különbözik jelentősen más gyalogsági egységektől.
Pletencsuk abból indult ki, hogy az Orosz Föderáció a tengerészgyalogság rendszeres magját használja, különösen a parancsnoki állományt, amelyet nem küldenek közvetlenül a csatatérre.
Ez az egység [a tengerészgyalogosok] egy közönséges gyalogsági egységgé vált, amelyet külön képzés nélkül töltöttek fel... Láthatjuk, hogy most már csak gyalogságnak lehet nevezni
– magyarázta Pletencsuk.
Ezenkívül az ATES mozgalom szerint a Szevasztopolban állomásozó 810. tengerészgyalogos dandárnak személyzeti problémái vannak az emberi élőerő Kurszki területre való vezénylése miatt.
Az egységhez szinte naponta érkeznek jelentések a kurszki térségben likvidált újabb 200-akról. A dandárparancsnokság igyekszik eltitkolni a katonák elvesztésének tényét, de hiába. A katonai egységek állítólag alacsony morállal rendelkeznek, és minden eszközzel igyekeznek a Krímen maradni, ami a parancsnokok megvesztegetéséhez vezet.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index hétfői élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!