Magyar középiskolák bezárására készülnek Szlovákiában
További Külföld cikkek
- Az FBI több részletet is elárult a New Orleans-i gázolóval kapcsolatban
- Továbbra sem javul a hóhelyzet Nagy-Britanniában
- Fizetésemelésekre és gazdasági reformra készül Szíria
- Tizennégy ember halt meg vasárnap Gázában az izraeli légicsapások miatt
- Kínai állampolgárokat tartóztattak le aranyrudakkal a Kongói Demokratikus Köztársaságban
Tizenhét magyar, illetve kétnyelvű szlovák középiskolát érint a középiskolai hálózat szűkítésére irányuló oktatási „racionalizációs” projekt az optimalizáció első fordulójában – írta szerdán az általa megszerzett minisztériumi dokumentumra hivatkozva a Napunk szlovákiai magyar portál. Szlovákiában több oktatási intézmény bezárására, illetve összevonására készülnek.
A szlovák kormány több szakemberrel véleményeztette a kiszivárgott dokumentumokat, azonban a halózatszűkítésről nem egyeztettek a helyi döntéshozókkal. A javaslatcsomag összegzi a megyék által benyújtott optimalizációs terveket, melyekben az egyes javaslatokban megindokolják az iskolák megszüntetésének, illetve összevonásának a szándékát.
Van olyan déli járás, ahol a megyéhez tartozó kilenc középiskola közül hatot összevonna a fenntartó. Több déli megyei hivatal úgy küldte el az optimalizációs javaslatait, hogy azokról sem az oktatási bizottságok tagjaival, sem pedig a megyei képviselőkkel nem egyeztettek.
A dokumentum szerint a középiskolai hálózat racionalizációja érinti
- a királyhelmeci,
- a perbenyiki,
- a nagykaposi,
- a szepsi,
- a rozsnyói,
- a rimaszombati,
- a füleki,
- a losonci,
- az ipolysági,
- az érsekújvári,
- a párkányi,
- az ógyallai,
- a dunaszerdahelyi
- és a szenci
magyar, illetve kétnyelvű szakközépiskolákat és gimnáziumokat.
Az oktatási minisztérium tavasszal kérte fel a megyéket, készítsék el a fenntartásukban levő középiskolák optimalizációjára vonatkozó javaslatukat, és augusztus végéig juttassák el a tárcához. Tomás Drucker (Hlas) tárcavezető október közepén megerősítette, hogy 67 racionalizációs projektet nyújtottak be a megyék, melyekkel a tárca már olyannyira dolgozik, hogy ezeket a projekteket különböző oktatási szakemberekkel is véleményezteti.
Mindeközben ezekről a tervekről több megyében még zárt ajtók mögött sem egyeztetett a megyei hivatal a képviselőkkel vagy az oktatási bizottság tagjaival. Több projekt azzal számol, hogy már a következő, a 2025/2026-os tanévet összevont, új szerkezeti egységben működő középiskolákkal kezdik el. Ehhez pedig rövidesen kérelmezni kell az érintett iskoláknak a hálózatból való kisorolását is.