Joe Biden amerikai elnök kormánya megpróbál tárgyalni további több milliárd dollár értékű fegyver Ukrajnának történő átadásáról, de az ország aggódik, hogy egy ilyen döntés csökkentheti az amerikai fegyverkészletet, és más forró pontoktól vonhat el forrásokat. Erről tisztviselők számoltak be a The Washington Postnak.
A portál megjegyzi, hogy egy ilyen kezdeményezést azért javasoltak, mert Ukrajna szövetségesei aggódnak amiatt, hogy az ukrajnai háborúval kapcsolatos politikában drámai változás következik be, amint az új elnök, Donald Trump hivatalba lép.
Egyes tisztviselők szerint a Biden-kormányzatot az is csalódottsággal tölti el, hogy az ukrán vezetők nem hajlandók a mozgósítási korhatárt 25-ről 18 évre csökkenteni, ahogyan azt az Egyesült Államok követeli.
A kormányzat tisztviselői megjegyzik, hogy Joe Biden elnöki ciklusának végén hozott döntése, miszerint engedélyezi a mélyen orosz területére irányuló rakétacsapásokat, adhat némi időt Ukrajnának a helyzet ellenőrzésére. A tisztviselők azonban továbbra is sürgetik az ukrán kormányt, hogy több mint 160 ezer katonával bővítse hadseregét, amire Kijev szerint az ukrán hadseregnek szüksége van.
Ami a létszámot illeti, ez egyszerűen matematika és fizika kérdése. Nem akarom Ukrajnát vádolni semmivel. Ez egy nagyon nehéz kérdés számukra. De különösen az elmúlt évben egyszerűen nem mozgósítanak és képeznek ki elég katonát ahhoz, hogy pótolják a harctéren elszenvedett veszteségeket
– mondta egy névtelenséget kérő tisztviselő.
Egy magas rangú amerikai védelmi tisztviselő azt is hangsúlyozta, hogy az Ukrajnának nyújtott ilyen rövid távú támogatás fő kockázata az lenne, hogy veszélyeztetne más missziókat, mivel a hadsereg több pénzt és személyzetet különít el arra, hogy nagy mennyiségű katonai felszerelést telepítsen az európai országokba.
Megvizsgáltuk, hogy milyen lehetőségeink vannak, ha megbízást kapnánk ennek a gyorsításnak a végrehajtására, és milyen költségekkel járna a világ más missziói számára
– egészítette ki. A Fehér Ház az amerikai ellátással kapcsolatos problémák ellenére döntött a segítségnyújtás mellett – közölte a kormányzat –, tekintettel „mindazokra a következményekre, amelyeket az ukrajnai háború a szabályokon alapuló nemzetközi rendre és a világ más hadszíntereire gyakorol, és arra, hogy milyen tanulságokat vonnak le belőle az autoriter államok”.
„Ma a harctér legmeghatározóbb tényezői az ukrán katonák, akik készek harcolni, hogy stabilizálják a frontvonalat” – tette hozzá. Katonai elemzők viszont az orosz csapatok erőteljes növekedését jegyzik a Donyecki terület nyugati részén, ami Pokrovszkot és Vejke Novoszelkát, valamint az ukrán utánpótlási vonalakat fenyegeti.
Egy amerikai védelmi tisztviselő azonban úgy véli, hogy a fenyegetés nem olyan erős, mert a Pokrovszktól délre fekvő terület nem jól védett, és az ukrán hadsereg is biztonságosabb állásokba vonul vissza.
„Arra számítok, hogy amint átjutnak az oroszok ezen a nyílt terepen, és találkoznak az ukránok erősebb védelmi vonalával, visszatérnek a sokkal lassabb ütemű előrenyomuláshoz, a kimerítő harcokhoz, amelyeket máskor is láttunk” – magyarázta a tisztviselő.
Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerint érdemes fenntartani „egy bizonyos stratégiai kétértelműséget” az ukrajnai háborúval kapcsolatban – írja az Unian ukrán hírügynökség.
„Nem zárható ki külföldi csapatok megjelenése Ukrajnában, és ebben Európa is szerepet játszhat. Ez egy komoly biztonsági válság, szerintem semmit sem szabad kizárni, és érdemes fenntartani egy bizonyos stratégiai kétértelműséget” – nyilatkozta Kallas arra a kérdésre, hogy európai katonák szerepet vállalhatnak-e a háborúban.
Az EU tisztviselője Kijevben tárgyalt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, a találkozóról posztolt is az X-en. „Azért vagyok itt, hogy megvitassam Ukrajna védelmének konkrét uniós támogatását – fegyverek, pénz, szankciók, katonák kiképzése, politikai és diplomáciai támogatás. Ukrajna győzni fog. Győzni fog a szabadság” – tette hozzá.
Honoured to meet my friend, President @ZelenskyyUa in Kyiv.
— Kaja Kallas (@kajakallas) December 1, 2024
I am here to discuss concrete EU support for Ukraine’s defence – weapons, money, sanctions, training of soldiers, political and diplomatic support.
There is more to come.
Ukraine will prevail. Freedom will prevail. pic.twitter.com/7VWC0sohR5
Marija Zaharova szerint a „házigazdák” elárulták Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt. Az orosz külügyminisztérium szóvivője szerint a Nyugat nem Ukrajnának kívánt segítséget nyújtani, hanem Oroszországot akarták megkárosítani.
Az orosz külügyminisztérium hivatalos képviselője ezzel Jake Sullivan, az amerikai elnök nemzetbiztonsági asszisztensének szavait kommentálta, miszerint Ukrajnának saját magának kell döntenie a konfliktus megoldásához szükséges területek átadásáról.
Zelenszkijt elárulták a vendéglátói. Mindig így árulnak el, mert nem az volt a céljuk, hogy segítsenek Ukrajnának, hanem hogy kárt okozzanak Oroszországnak. A probléma az, hogy sok ukránba bűnösen beleszuggerálták, hogy a két dolog ugyanazt jelenti
– mondta a szóvivő a TASZSZ orosz hírügynökség szemléje szerint.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index hétfői élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!