Izrael már több mint 300 csapást mért Szíriára Aszad bukása óta

2024.12.10. 18:07
Bassár el-Aszad bukása óta Izrael a jelentések szerint több mint 300 légicsapást hajtott végre Szíria-szerte, a támadások Aleppóra, Damaszkuszra és Hamára terjedtek ki, célpontjai a szíriai hadsereg katonai létesítményei voltak, majd a szíriai tengeri erők felszámolását is megkezdte. Közben az ENSZ képviselője is felszólította Izraelt, hogy vessen véget a támadásoknak, mert Szíria újra talpra fog állni.

A brit székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (SOHR) azt állítja, hogy az Aszad-rezsim vasárnapi bukása óta az Izraeli Védelmi Erők (IDF) több mint 310 csapást mértek Szíriára – írja a BBC

Közben az IDF megerősítette, hogy csapatai szíriai területen tevékenykednek a Szíria és az Izrael által megszállt Golán-fennsík közötti ütközőzónában. Az IDF azt is közölte, csapásaival azt akarja megakadályozni, hogy fegyverek kerüljenek „a szélsőségesek kezébe”, miközben Szíria átáll az Aszad utáni korszakra.

A SOHR jelentése szerint a támadások Aleppóra, Damaszkuszra és Hamára terjedtek ki, és csak hétfőről keddre virradó éjszaka több mint 60 csapás történt. Célpontjaik a szíriai hadsereg katonai létesítményei voltak, köztük fegyverraktárak, lőszerraktárak, repülőterek, haditengerészeti bázisok és kutatóközpontok. A helyi médiajelentések arról számoltak be, hogy egy vegyi fegyverek előállításával kapcsolatban álló kutatóközpontot is találat ért. 

A megtámadott létesítmények közül a legtöbb nem csupán megrongálódott, hanem teljesen megsemmisült.

Rami Abdul Rahman, a SOHR alapítója szerint a csapások „a szíriai hadsereg minden képességét” elpusztították, és azt mondta, hogy „szíriai földeket sértettek meg”.

Az IDF elismerte, hogy csapatai szíriai területre léptek, de a BBC-nek azt mondta, a Damaszkusz felé közeledő tankokról szóló jelentések „hamisak”. Közölték, néhány csapat az Izrael által megszállt Golán-fennsíkkal határos elkülönített területen állomásozott, „majd néhány további ponton”. „Amikor azt mondjuk, hogy néhány további pont, akkor az elkülönített területéről beszélünk vagy a pufferzóna környékéről” – mondta Nadav Shoshani, az IDF szóvivője a BBC-nek.

A helyi katonai rádió kedden azt is közölte, hogy az IDF a tengeren is folytatta a szír katonai eszközök megsemmisítését,

és megkezdte a szíriai tengeri erők felszámolását Szíria földközi-tengeri partjainál, Latakiánál. Az IDF az Aszad-rendszer összeomlása óta folyamatosan támadja a szír katonai létesítményeket, az izraeli hadihajók több tucat, rakétákat szállító szíriai vízi járművet pusztítottak el horgonyzóhelyükön.

Az ENSZ is megszólalt

Izrael levelet is küldött az ENSZ Biztonsági Tanácsának, amiben közölte, hogy „korlátozott és ideiglenes intézkedéseket” hajtott végre az ütközőzónában, a szíriai határnál. A Dani Danon, Izrael ENSZ-nagykövete által kézbesített levél hangsúlyozza, hogy „Izrael nem avatkozik be a szíriai fegyveres csoportok között zajló konfliktusba. Cselekedeteink kizárólag biztonságunk megőrzésére irányulnak”.

Geir O. Pedersen, az ENSZ szíriai különmegbízottja azonban felszólította Izraelt, hogy hagyjon fel az ország elleni csapásokkal, mivel az az 50 évnyi Aszad-uralom után újra talpra fog állni – adta hírül a CNN.

Az ENSZ genfi székházában kedden tartott beszédében Pedersen azt mondta, hogy „továbbra is látjuk az izraeli mozgásokat és bombázásokat szíriai területen. Ennek véget kell vetni. Ez rendkívül fontos”.

Biztonsági övezetet hoznak létre a Golán-fennsíkon

Hétfőn az izraeli hadsereg a megszállt Golán-fennsík szíriai oldalán biztonsági övezetet hozott létre, azzal az indoklással, hogy nehogy a szélsőségesek kezébe kerüljön. Benjamin Netanjahu bejelentette, hogy a zsidó állam hadereje átvette a terület ellenőrzését, mert a lázadók hatalomátvételét követően „összeomlott” az 1974-ben Szíriával kötött megállapodás.

A Golán-fennsíkot Izrael 1967-ben szerezte meg Szíriától a hatnapos háború eredményeképpen, majd 1981-ben annektálta. A lépést nemzetközileg nem ismerték el, 2019-ben egyedül az Egyesült Államok fogadta el. Gideon Szaár ideiglenes döntésnek nevezte az ütközőzóna létrehozását, emellett úgy fogalmazott, hogy a zsidó államnak nem érdeke a szíriai belügyekbe való beavatkozás, csak állampolgárai megvédése.

Jiszráél Kac védelmi miniszter szerint az izraeli hadsereg „nehéz stratégiai fegyvereket” − köztük rakéta- és légvédelmi rendszereket − semmisít meg Szíriában, miután a lázadók megdöntötték Bassár el-Aszad rendszerét. A Hajat Tahrír as-Sam iszlamista csoport vasárnap reggel vonult be Damaszkuszba.

Kedden a csoport közölte, hogy nyilvánosságra hoznak egy listát „a szíriai nép kínzásában részt vevők nevével”, valamint jutalmat ajánlanak fel a „háborús bűnökben részt vevő magas rangú hadsereg- és biztonsági tisztekről” szóló információkért cserébe.