Mit jelenthet az Egyesült Államok kilépése az Egészségügyi Világszervezetből?

GettyImages-2194990747
2025.01.31. 20:08
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy kilépteti az Egyesült Államokat az Egészségügyi Világszervezetből (WHO), felújítva ezzel egy 2020-ban megkezdett, de Joe Biden megválasztása után megakadt törekvést.

Trump döntése két kérdést vet fel:

  • Az Egyesült Államok valóban, jogszerűen lép-e ki a WHO-ból?
  • Vajon más szereplők tehetetlenek-e az ország kilépésének megakadályozására, vagy ha az megtörténik, annak alakítására, hogy az miként befolyásolja majd a globális egészségügyi együttműködést?

A válasz mindkét kérdésre nemleges. Trump végrehajtási rendelete csak a kezdete egy összetett jogi és geopolitikai küzdelemnek, amelynek váratlan globális hatásai lehetnek.

Az Egyesült Államok nem önzetlenségből, hanem azért segítette a WHO létrehozását 1948-ban, mert megértette, hogy a szervezet milyen óriási hasznot tud nyújtani az országnak. A csatlakozáskor Harry Truman elnök kijelentette, hogy a nemzetközi együttműködés „megkímél bennünket a pusztító járványoktól való kísértő félelemtől”. Azóta a WHO-nak voltak jelentős sikerei, mint például a himlő felszámolása, és kudarcai is, mint például az AIDS-re adott korai válaszlépések az 1990-es években.

A végrehajtási rendelet utasítja a külügyminisztert és a Gazdálkodási és Költségvetési Hivatal igazgatóját, hogy a WHO-t valahogy helyettesítsék „hiteles és átlátható amerikai és nemzetközi partnerekkel”. Ezt valószínűleg lehetetlen feladatnak fogják találni – nem utolsósorban azért, mert mindenki más már aktív tagja a WHO-nak.

Elvégre az amerikai tudósok csak egy WHO-misszió részeként jutottak információkhoz a kínai Vuhanban kitört koronavírus-járványról. A kétoldalú erőfeszítések helyettesítése működhet közeli szövetségesekkel, de egy többpólusú világban a riválisok és versenytársak nem valószínű, hogy megosztják egymással a vírusmintákat, megnyitják gyógyszerpiacaikat, vagy közvetlenül egy amerikai ügynökségnek jelentik be a járványkitöréseket. A WHO lényege éppen az, hogy csökkenti a tranzakciós költségeket, és lehetővé teszi a bizalomépítést a nehéz kapcsolatokban.

Az Egyesült Államokra háruló költség pedig minimális,

a 260 millió dolláros becsült hozzájárulás az amerikai szövetségi egészségügyi és humánszolgáltatások 2024–2025-ös költségvetésének mindössze mintegy 0,07 százaléka, ami a Trump-kormányzat panaszai ellenére összhangban van az amerikai GDP-vel.

Az Egyesült Államok azonban önkéntesen jóval többet fizet be az általa becsült hozzájárulásnál, mert értéket lát a WHO sokféle programjában – a gyermekbénulás felszámolásától és a világjárványok elleni küzdelemtől kezdve a gyógyszeripari szabályozási kapacitásépítésen át a kínzások áldozatainak nyújtott mentális egészségügyi szolgáltatásokig.

De vajon az Egyesült Államok valóban kivonult-e a WHO-ból? Trump utasítása ellenére még nem. És nem is lesz egyszerű ezt megtenni. 1948-ban a Kongresszus közös határozata (Public Law 643) felhatalmazta Trumant, hogy elfogadja a tagságot a világ új multilaterális egészségügyi szervezetében. Mivel a WHO alapszabálya nem rendelkezett a kilépésről, a Kongresszus egyéves felmondási időt írt elő, valamint azt, hogy az Egyesült Államoknak pénzügyi kötelezettségeit a szervezet felé mindvégig teljesítenie kell.

Katasztrófa lenne a WHO számára az amerikai kivonulás?

A felszínen persze egyértelmű csapás, hogy elveszíti a világ legerősebb országának finanszírozását és politikai támogatását. A WHO azon képességét, hogy támogassa például az AIDS és a gyermekbénulás elleni küzdelmet, súlyosan aláássa, akárcsak a vészhelyzeti reagálási kapacitását, ahol az Egyesült Államok a rendelkezésre álló finanszírozás túlnyomó részét biztosítja. A szervezet legitimitása is csorbát szenvedne. Ha az Egyesült Államok párhuzamos erőfeszítésekbe vagy szervezetekbe kívánna befektetni, az veszélyeztetné a WHO tekintélyét és hatalmát az egyre összetettebbé váló globális egészségügyi kormányzási ökoszisztémában.

A WHO-ból való kivonulás hatása még nem világos, és az sem biztos, hogy az Egyesült Államok valóban kilép a szervezetből. A hatékony globális egészségügy támogatói bölcsen tennék, ha ebben a gyorsan változó helyzetben nagyon odafigyelnének, és a WHO pozíciójának megerősítésével a lehetséges legjobb forgatókönyvekre építenének a közelgő hatalmi vákuummal szemben – ajánlja a lap.

Érdemes megjegyezni, hogy a WHO 2024–2025-re szóló, 6,83 milliárd dolláros éves programköltségvetése csepp a tengerben az Egyesült Államok védelmi minisztériumának 1500 milliárd dolláros költségvetéséhez képest. Ez utóbbi egyébként a teljes szövetségi költségvetés 15,5 százaléka. Az is biztos, hogy az USA továbbra is költeni fog a globális egészségbiztonságra, még ha nem is a WHO-n keresztül.

Kapcsolódó
Sajnálja a WHO, hogy Trump elzárta a pénzcsapot

Sajnálja a WHO, hogy Trump elzárta a pénzcsapot

Az új elnök szerint a világszervezet igazságtalanul sok befizetést vár el országától.

Az olyan programok, mint a Biomedical Advanced Research and Development Authority Bioshield projektje, amely látszólag egy CBRN (vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris) elleni program, nagymértékben finanszíroznak orvosi kutatásokat az amerikai személyzet védelme érdekében a világ azon régióiban, ahol az Egyesült Államok tevékenykedik, például az Ebola-vírus fejlesztésének támogatásával, míg az amerikai haditengerészet hajói továbbra is járőrözni fognak a világ azon részein, ahol az Egyesült Államok érdeke a szívek és elmék megnyerése – nem is beszélve a haditengerészeti jelenlét fenntartásáról – írja elemzésében a világ legrégebbi katonai agytrösztje, az 1831-ben alapított brit Royal United Servises Institution (RUSI).

A kivonulás az Egyesült Államokat is veszélyezteti

A legközvetlenebb hazai következmény az lehet, hogy ha az Egyesült Államok nem fér hozzá a WHO változó influenzatörzseket tartalmazó adatbázisához, hiszen akkor több amerikai kerülhet kórházba, és halhat meg influenzafertőzésben – írja a Time magazin.

Jelenleg évente 30 ezer, az influenzaszövődmények szempontjából magas kockázatú idős ember hal meg influenzában. Ha nem készítünk vakcinákat, vagy a vakcináink nem olyan jók vagy hatékonyak, akkor ezek a számok emelkedni fognak

– fogalmazott a szakértő.

Azzal, hogy az USA nem lesz WHO-tag, elveszíti a hozzáférést az új és meglévő fertőző betegségek felügyeletét is magában foglaló globális egészségügyi információs adatbázishoz, ami az országot sebezhetőbbé teheti a világ minden tájáról érkező mikrobiális fenyegetésekkel szemben.

Kapcsolódó
Trump másodszor is beleszállt a WHO-ba

Trump másodszor is beleszállt a WHO-ba

Ezúttal már nemcsak a Twitteren, hanem a járvánnyal foglalkozó kormányzati munkacsoport szokásos napi sajtókonferenciáján a Fehér Házban.

Ez azt jelenti, hogy sokkal több betegség kitörése lesz regionális és globális, és több betegség kitörését fogjuk látni, amelyek más országokból érkeznek az Egyesült Államokba

– mondja Ashish Jha, a Brown Egyetem közegészségügyi karának dékánja és a Fehér Ház korábbi Covid-koordinátora.

(Borítókép: Donald Trump elnök aláírja a végrehajtási rendeleteket a Fehér Ház Ovális Irodájában, Washingtonban 2025. január 20-án. Fotó: Anna Moneymaker / Getty Images)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Még sosem éltek át ehhez hasonlót Mianmarban, pánikról és hatalmas ijedtségről számoltak be az érintettek

Még sosem éltek át ehhez hasonlót Mianmarban, pánikról és hatalmas ijedtségről számoltak be az érintettek

Voltak, akiknek a 28. emeletről kellett lejutnia, miközben rengett a föld.

március 28., 16:55

  • Külföld
A bangkoki felhőkarcoló a Mexikóváros-hatás miatt omlott össze

A bangkoki felhőkarcoló a Mexikóváros-hatás miatt omlott össze

Szakértő magyarázza el a földrengés okát.

március 28., 14:28

  • Külföld
Szijjártó Péter: Magyarország és a Vatikán a jövőben is támogatja a béketörekvéseket

Szijjártó Péter: Magyarország és a Vatikán a jövőben is támogatja a béketörekvéseket

A tárcavezető a gyülekezési törvénnyel kapcsolatos kritikákra is reagált.

március 28., 13:18

  • Külföld
Megszólalt a külügy, nincs magyar érintettje a thaiföldi földrengésnek

Megszólalt a külügy, nincs magyar érintettje a thaiföldi földrengésnek

A bangkoki magyar nagykövetség továbbra is folyamatosan elérhető.

március 28., 16:00

  • Külföld
Újabb letartóztatás a Madeleine McCann-ügyben, nem hagyják nyugodni a családot

Újabb letartóztatás a Madeleine McCann-ügyben, nem hagyják nyugodni a családot

A mostani elkövető egy napon áll bíróság elé azzal a nővel, akit még februárban tartóztattak le.

március 28., 16:58

  • Külföld
A WHO életbe léptette vészhelyzeti rendszerét a mianmari földrengés miatt

A WHO életbe léptette vészhelyzeti rendszerét a mianmari földrengés miatt

Traumatológiai ellátmányt és gyógyszert küldenek a helyszínre.

március 28., 16:39

  • Külföld
Huszonkét ország nagykövetsége tiltakozik a Pride-ot tiltó jogszabály ellen

Huszonkét ország nagykövetsége tiltakozik a Pride-ot tiltó jogszabály ellen

A hét szomszédos országból csak kettő írta alá a nyilatkozatot.

március 28., 13:33

  • Külföld
Indonéziában megcsinálják a macskaszigetet

Indonéziában megcsinálják a macskaszigetet

A fővárosban kreatív ötlettel oldják meg a macskák túlszaporodását.

március 28., 17:18

  • Címlapon
Nyilvánosságra kerültek az adatok, itt kritikus az állapot a gazdaságban

Nyilvánosságra kerültek az adatok, itt kritikus az állapot a gazdaságban

8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés. A szakértő szerint a mai információk még a pesszimista várakozásokat is messze alulmúlták.

1 órája

  • Címlapon
Orbán Viktor belengette, mi az a tíz dolog, ami biztosan meg fog történni az idén

Orbán Viktor belengette, mi az a tíz dolog, ami biztosan meg fog történni az idén

A miniszterelnök szerint Izrael Magyarország barátja, és senki sem akarta letartóztatni Netanjahut.

3 órája

  • Címlapon
Kocsis Fülöp érsekpoloskázásról, abortuszról és a Pride-ról is véleményt formált

Kocsis Fülöp érsekpoloskázásról, abortuszról és a Pride-ról is véleményt formált

A metropolita kemény szavakkal bírálta Oroszország politikáját, valamint kritikus megjegyzésekkel illette a magyar miniszterelnök szóhasználatát.

2 órája

  • Címlapon
Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet

Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet

Alku vagy bombázás – kemény üzenet az amerikai elnöktől.

4 órája

  • Külföld
Ismét nagy csörte várható, Magyarországról fognak vitázni az Európai Parlamentben

Ismét nagy csörte várható, Magyarországról fognak vitázni az Európai Parlamentben

A vitán az Európai Bizottság és az Európai Unió Tanácsa is részt vesz.

március 28., 12:54

  • Külföld
Letartóztatták Erdogan politikai riválisának ügyvédjét is

Letartóztatták Erdogan politikai riválisának ügyvédjét is

Azt nem tudni, hogy hivatalosan mivel vádolják.

március 28., 18:49

  • Külföld
Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el

Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el

Ha a helyzet tovább súlyosbodik, krízisközpontokat is létrehoznak.

március 28., 08:20

  • Külföld
Túlélőcsomag a béke árnyékában – mire készül az Európai Unió?

Túlélőcsomag a béke árnyékában – mire készül az Európai Unió?

Orbán Viktor elmondta, mit jelent az unió 72 órás túlélési terve.

március 28., 09:03

  • Külföld
Földrengés Délkelet-Ázsiában: rendkívüli állapot a térségben, Európától kértek segítséget

Földrengés Délkelet-Ázsiában: rendkívüli állapot a térségben, Európától kértek segítséget

A Richter-skála szerinti 7,7-es erősségű földrengést mértek pénteken.

március 28., 08:36

  • Külföld
Kiderült, mi okozta a Szindbád tengeralattjáró tragédiáját Egyiptomban

Kiderült, mi okozta a Szindbád tengeralattjáró tragédiáját Egyiptomban

Számos biztonsági kérdés merült fel a baleset után.

március 28., 07:13

  • Külföld
Hangos gólyaszex tartja ébren Baden-Württemberget

Hangos gólyaszex tartja ébren Baden-Württemberget

A gólyák szerelmi élete politikai kérdéssé vált.

március 28., 12:18

  • Külföld
Irán kész a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal

Irán kész a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal

Donald Trump még 2018-ban léptette ki országát a korábbi megállapodásból.

március 28., 09:13

  • Címlapon
Karácsony Gergely keményen beleszállt Nagy Ervinbe és a Tisza Pártba is

Karácsony Gergely keményen beleszállt Nagy Ervinbe és a Tisza Pártba is

A főpolgármester szerint politikai játszma zajlik, és nem fog elhajolni a viták elől.

2 órája

  • Címlapon
A BYD miatt sok szegedi ingatlantulajdonosnak egyszerűen elgurult a gyógyszere

A BYD miatt sok szegedi ingatlantulajdonosnak egyszerűen elgurult a gyógyszere

Szeged a panellakások reneszánszát éli, az ipari ingatlanok ára elszállt.

2 órája

  • Címlapon
Hatalmas baleset miatt kellett félbeszakítani a Formula–1-es szabadedzést

Hatalmas baleset miatt kellett félbeszakítani a Formula–1-es szabadedzést

Rommá tört az egyik Alpine a szuzukai pálya egyes kanyarjában.

58 perce

  • Címlapon
Bihari Ádám a „melltartóügyről”: Tartom a véleményem!

Bihari Ádám a „melltartóügyről”: Tartom a véleményem!

A stílusszakértő az Indexnek elmondta, hogy számtalan támadás érte a kijelentése miatt, ő azonban nem változtat azon.

4 órája

  • Külföld
Földrengés Thaiföldön

Földrengés Thaiföldön

március 28., 14:04

  • Külföld
Tűzharc alakult ki egy bankrabló és a rendőrök között Horvátországban, az elkövető meghalt

Tűzharc alakult ki egy bankrabló és a rendőrök között Horvátországban, az elkövető meghalt

A hatóság emberei véletlenül tartózkodtak a pénzintézet közelében.

március 28., 13:05