Mit jelenthet az Egyesült Államok kilépése az Egészségügyi Világszervezetből?

További Külföld cikkek
-
Nincs vége a száj- és körömfájásnak: fertőtlenítőpontokat állítottak fel a szerb–magyar határon
- Betiltották Oroszországban Elton John AIDS Alapítványát
- A Pentagon átfésüli az amerikai védelmi miniszter Signal-üzeneteit
- Napvilágot látott a statisztika a háborúról, amit Moszkva szeretne minél hamarabb elrejteni
- Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet
Trump döntése két kérdést vet fel:
- Az Egyesült Államok valóban, jogszerűen lép-e ki a WHO-ból?
- Vajon más szereplők tehetetlenek-e az ország kilépésének megakadályozására, vagy ha az megtörténik, annak alakítására, hogy az miként befolyásolja majd a globális egészségügyi együttműködést?
A válasz mindkét kérdésre nemleges. Trump végrehajtási rendelete csak a kezdete egy összetett jogi és geopolitikai küzdelemnek, amelynek váratlan globális hatásai lehetnek.
Az Egyesült Államok nem önzetlenségből, hanem azért segítette a WHO létrehozását 1948-ban, mert megértette, hogy a szervezet milyen óriási hasznot tud nyújtani az országnak. A csatlakozáskor Harry Truman elnök kijelentette, hogy a nemzetközi együttműködés „megkímél bennünket a pusztító járványoktól való kísértő félelemtől”. Azóta a WHO-nak voltak jelentős sikerei, mint például a himlő felszámolása, és kudarcai is, mint például az AIDS-re adott korai válaszlépések az 1990-es években.

A végrehajtási rendelet utasítja a külügyminisztert és a Gazdálkodási és Költségvetési Hivatal igazgatóját, hogy a WHO-t valahogy helyettesítsék „hiteles és átlátható amerikai és nemzetközi partnerekkel”. Ezt valószínűleg lehetetlen feladatnak fogják találni – nem utolsósorban azért, mert mindenki más már aktív tagja a WHO-nak.
Elvégre az amerikai tudósok csak egy WHO-misszió részeként jutottak információkhoz a kínai Vuhanban kitört koronavírus-járványról. A kétoldalú erőfeszítések helyettesítése működhet közeli szövetségesekkel, de egy többpólusú világban a riválisok és versenytársak nem valószínű, hogy megosztják egymással a vírusmintákat, megnyitják gyógyszerpiacaikat, vagy közvetlenül egy amerikai ügynökségnek jelentik be a járványkitöréseket. A WHO lényege éppen az, hogy csökkenti a tranzakciós költségeket, és lehetővé teszi a bizalomépítést a nehéz kapcsolatokban.
Az Egyesült Államokra háruló költség pedig minimális,
a 260 millió dolláros becsült hozzájárulás az amerikai szövetségi egészségügyi és humánszolgáltatások 2024–2025-ös költségvetésének mindössze mintegy 0,07 százaléka, ami a Trump-kormányzat panaszai ellenére összhangban van az amerikai GDP-vel.
Az Egyesült Államok azonban önkéntesen jóval többet fizet be az általa becsült hozzájárulásnál, mert értéket lát a WHO sokféle programjában – a gyermekbénulás felszámolásától és a világjárványok elleni küzdelemtől kezdve a gyógyszeripari szabályozási kapacitásépítésen át a kínzások áldozatainak nyújtott mentális egészségügyi szolgáltatásokig.
De vajon az Egyesült Államok valóban kivonult-e a WHO-ból? Trump utasítása ellenére még nem. És nem is lesz egyszerű ezt megtenni. 1948-ban a Kongresszus közös határozata (Public Law 643) felhatalmazta Trumant, hogy elfogadja a tagságot a világ új multilaterális egészségügyi szervezetében. Mivel a WHO alapszabálya nem rendelkezett a kilépésről, a Kongresszus egyéves felmondási időt írt elő, valamint azt, hogy az Egyesült Államoknak pénzügyi kötelezettségeit a szervezet felé mindvégig teljesítenie kell.
Kilépés a WHO-ból, kegyelem a Capitolium ostromlóinak, a halálbüntetés megerősítése – íme Donald Trump első intézkedései
Rekordszámú rendeletet írt alá beiktatása után az új elnök.
Katasztrófa lenne a WHO számára az amerikai kivonulás?
A felszínen persze egyértelmű csapás, hogy elveszíti a világ legerősebb országának finanszírozását és politikai támogatását. A WHO azon képességét, hogy támogassa például az AIDS és a gyermekbénulás elleni küzdelmet, súlyosan aláássa, akárcsak a vészhelyzeti reagálási kapacitását, ahol az Egyesült Államok a rendelkezésre álló finanszírozás túlnyomó részét biztosítja. A szervezet legitimitása is csorbát szenvedne. Ha az Egyesült Államok párhuzamos erőfeszítésekbe vagy szervezetekbe kívánna befektetni, az veszélyeztetné a WHO tekintélyét és hatalmát az egyre összetettebbé váló globális egészségügyi kormányzási ökoszisztémában.
A WHO-ból való kivonulás hatása még nem világos, és az sem biztos, hogy az Egyesült Államok valóban kilép a szervezetből. A hatékony globális egészségügy támogatói bölcsen tennék, ha ebben a gyorsan változó helyzetben nagyon odafigyelnének, és a WHO pozíciójának megerősítésével a lehetséges legjobb forgatókönyvekre építenének a közelgő hatalmi vákuummal szemben – ajánlja a lap.

Érdemes megjegyezni, hogy a WHO 2024–2025-re szóló, 6,83 milliárd dolláros éves programköltségvetése csepp a tengerben az Egyesült Államok védelmi minisztériumának 1500 milliárd dolláros költségvetéséhez képest. Ez utóbbi egyébként a teljes szövetségi költségvetés 15,5 százaléka. Az is biztos, hogy az USA továbbra is költeni fog a globális egészségbiztonságra, még ha nem is a WHO-n keresztül.
Sajnálja a WHO, hogy Trump elzárta a pénzcsapot
Az új elnök szerint a világszervezet igazságtalanul sok befizetést vár el országától.
Az olyan programok, mint a Biomedical Advanced Research and Development Authority Bioshield projektje, amely látszólag egy CBRN (vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris) elleni program, nagymértékben finanszíroznak orvosi kutatásokat az amerikai személyzet védelme érdekében a világ azon régióiban, ahol az Egyesült Államok tevékenykedik, például az Ebola-vírus fejlesztésének támogatásával, míg az amerikai haditengerészet hajói továbbra is járőrözni fognak a világ azon részein, ahol az Egyesült Államok érdeke a szívek és elmék megnyerése – nem is beszélve a haditengerészeti jelenlét fenntartásáról – írja elemzésében a világ legrégebbi katonai agytrösztje, az 1831-ben alapított brit Royal United Servises Institution (RUSI).
A kivonulás az Egyesült Államokat is veszélyezteti
A legközvetlenebb hazai következmény az lehet, hogy ha az Egyesült Államok nem fér hozzá a WHO változó influenzatörzseket tartalmazó adatbázisához, hiszen akkor több amerikai kerülhet kórházba, és halhat meg influenzafertőzésben – írja a Time magazin.
Jelenleg évente 30 ezer, az influenzaszövődmények szempontjából magas kockázatú idős ember hal meg influenzában. Ha nem készítünk vakcinákat, vagy a vakcináink nem olyan jók vagy hatékonyak, akkor ezek a számok emelkedni fognak
– fogalmazott a szakértő.
Azzal, hogy az USA nem lesz WHO-tag, elveszíti a hozzáférést az új és meglévő fertőző betegségek felügyeletét is magában foglaló globális egészségügyi információs adatbázishoz, ami az országot sebezhetőbbé teheti a világ minden tájáról érkező mikrobiális fenyegetésekkel szemben.
Trump másodszor is beleszállt a WHO-ba
Ezúttal már nemcsak a Twitteren, hanem a járvánnyal foglalkozó kormányzati munkacsoport szokásos napi sajtókonferenciáján a Fehér Házban.
Ez azt jelenti, hogy sokkal több betegség kitörése lesz regionális és globális, és több betegség kitörését fogjuk látni, amelyek más országokból érkeznek az Egyesült Államokba
– mondja Ashish Jha, a Brown Egyetem közegészségügyi karának dékánja és a Fehér Ház korábbi Covid-koordinátora.
(Borítókép: Donald Trump elnök aláírja a végrehajtási rendeleteket a Fehér Ház Ovális Irodájában, Washingtonban 2025. január 20-án. Fotó: Anna Moneymaker / Getty Images)
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Még sosem éltek át ehhez hasonlót Mianmarban, pánikról és hatalmas ijedtségről számoltak be az érintettek
Voltak, akiknek a 28. emeletről kellett lejutnia, miközben rengett a föld.
március 28., 16:55
- Külföld
A bangkoki felhőkarcoló a Mexikóváros-hatás miatt omlott össze
Szakértő magyarázza el a földrengés okát.
március 28., 14:28
- Külföld
Szijjártó Péter: Magyarország és a Vatikán a jövőben is támogatja a béketörekvéseket
A tárcavezető a gyülekezési törvénnyel kapcsolatos kritikákra is reagált.
március 28., 13:18
- Mindeközben
Rosamund Pike elárulta, miért volt neki arcpirítóan kínos ágyjelenetet forgatni Pierce Brosnannel
2 órája
- Külföld
Megszólalt a külügy, nincs magyar érintettje a thaiföldi földrengésnek
A bangkoki magyar nagykövetség továbbra is folyamatosan elérhető.
március 28., 16:00
- Külföld
Újabb letartóztatás a Madeleine McCann-ügyben, nem hagyják nyugodni a családot
A mostani elkövető egy napon áll bíróság elé azzal a nővel, akit még februárban tartóztattak le.
március 28., 16:58
- Külföld
Nincs vége a száj- és körömfájásnak: fertőtlenítőpontokat állítottak fel a szerb–magyar határon
Szerbiában eddig nem jelent meg a járvány.
1 órája
- Külföld
A WHO életbe léptette vészhelyzeti rendszerét a mianmari földrengés miatt
Traumatológiai ellátmányt és gyógyszert küldenek a helyszínre.
március 28., 16:39
- Külföld
Huszonkét ország nagykövetsége tiltakozik a Pride-ot tiltó jogszabály ellen
A hét szomszédos országból csak kettő írta alá a nyilatkozatot.
március 28., 13:33
- Külföld
Indonéziában megcsinálják a macskaszigetet
A fővárosban kreatív ötlettel oldják meg a macskák túlszaporodását.
március 28., 17:18
- Címlapon
Nyilvánosságra kerültek az adatok, itt kritikus az állapot a gazdaságban
8,7 százalékkal esett vissza az ipari termelés. A szakértő szerint a mai információk még a pesszimista várakozásokat is messze alulmúlták.
1 órája
- Címlapon
Orbán Viktor belengette, mi az a tíz dolog, ami biztosan meg fog történni az idén
A miniszterelnök szerint Izrael Magyarország barátja, és senki sem akarta letartóztatni Netanjahut.
3 órája
- Mindeközben
Sydney Sweeney állítólagos szeretője, Glen Powell reagált a pletykákra, de ezzel csak olajat öntött a tűzre
4 órája
- Mindeközben
Titokzatos féltestvér kavarta fel Hunyadi Donatella életét: „Egyszer csak bekopogtatott az ajtón”
tegnap, 21:33
- Mindeközben
Hátborzongató borítóval érkezik Kanye West új albuma, garantáltan kiveri a biztosítékot
tegnap, 20:21
- Címlapon
Kocsis Fülöp érsekpoloskázásról, abortuszról és a Pride-ról is véleményt formált
A metropolita kemény szavakkal bírálta Oroszország politikáját, valamint kritikus megjegyzésekkel illette a magyar miniszterelnök szóhasználatát.
2 órája
- Mindeközben
Kiara Lord üzent az őt perelni akaró Szalontai Szilvinek, ezt nem teszi zsebre
tegnap, 19:10
- Címlapon
Donald Trump agresszív politikája lángba boríthatja a Közel-Keletet
Alku vagy bombázás – kemény üzenet az amerikai elnöktől.
4 órája
- Mindeközben
Tóth Vera megint beújított frizurafronton, az új stílust az internetezők sem hagyták szó nélkül
tegnap, 18:09
- Mindeközben
Barack Obama miatt ment nagyot egy családi fotó a neten, nem is akármilyen okból
tegnap, 17:03
- Mindeközben
A ValóVilág 12 győztese, VV Ádi eljegyezte párját, VV Dorkát, de elviszi a fókuszt róluk egy titokzatos harmadik fél
tegnap, 16:24
- Külföld
A német hírszerzés szerint Vlagyimir Putyin nagyszabású háborúra készül a NATO ellen
március 28., 06:00
- Külföld
Ismét nagy csörte várható, Magyarországról fognak vitázni az Európai Parlamentben
A vitán az Európai Bizottság és az Európai Unió Tanácsa is részt vesz.
március 28., 12:54
- Külföld
Letartóztatták Erdogan politikai riválisának ügyvédjét is
Azt nem tudni, hogy hivatalosan mivel vádolják.
március 28., 18:49
- Külföld
Árvíz sújtott le Horvátországban, sürgősségi evakuálást rendeltek el
Ha a helyzet tovább súlyosbodik, krízisközpontokat is létrehoznak.
március 28., 08:20
- Külföld
Túlélőcsomag a béke árnyékában – mire készül az Európai Unió?
Orbán Viktor elmondta, mit jelent az unió 72 órás túlélési terve.
március 28., 09:03
- Külföld
Földrengés Délkelet-Ázsiában: rendkívüli állapot a térségben, Európától kértek segítséget
A Richter-skála szerinti 7,7-es erősségű földrengést mértek pénteken.
március 28., 08:36
- Külföld
Kiderült, mi okozta a Szindbád tengeralattjáró tragédiáját Egyiptomban
Számos biztonsági kérdés merült fel a baleset után.
március 28., 07:13
- Külföld
Hangos gólyaszex tartja ébren Baden-Württemberget
A gólyák szerelmi élete politikai kérdéssé vált.
március 28., 12:18
- Külföld
Irán kész a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal
Donald Trump még 2018-ban léptette ki országát a korábbi megállapodásból.
március 28., 09:13
- Címlapon
Karácsony Gergely keményen beleszállt Nagy Ervinbe és a Tisza Pártba is
A főpolgármester szerint politikai játszma zajlik, és nem fog elhajolni a viták elől.
2 órája
- Címlapon
Napvilágot látott a statisztika a háborúról, amit Moszkva szeretne minél hamarabb elrejteni
4 órája
- Mindeközben
Óriási botrány a Farm VIP játékosai között, Szalontai Szilvi bepereli Kiara Lordot
tegnap, 15:23
- Címlapon
A BYD miatt sok szegedi ingatlantulajdonosnak egyszerűen elgurult a gyógyszere
Szeged a panellakások reneszánszát éli, az ipari ingatlanok ára elszállt.
2 órája
- Címlapon
Hatalmas baleset miatt kellett félbeszakítani a Formula–1-es szabadedzést
Rommá tört az egyik Alpine a szuzukai pálya egyes kanyarjában.
58 perce
- Mindeközben
Schmuck Andor elárulta az igazságot súlyos betegségéről, idegőrlő 96 óra elé néz
tegnap, 14:32
- Címlapon
Bihari Ádám a „melltartóügyről”: Tartom a véleményem!
A stílusszakértő az Indexnek elmondta, hogy számtalan támadás érte a kijelentése miatt, ő azonban nem változtat azon.
4 órája
- Külföld
Tűzharc alakult ki egy bankrabló és a rendőrök között Horvátországban, az elkövető meghalt
A hatóság emberei véletlenül tartózkodtak a pénzintézet közelében.
március 28., 13:05