Demokratikus amerikai törvényhozók felszólítják Donald Trump elnök kormányát, hogy állítsa vissza azt a programot, amely segít az Oroszország által elrabolt több ezer ukrán gyermek felkutatásában, és szankciókkal büntesse a jogsérelemért felelősöket – írja a Reuters.
A republikánus elnök kormánya megszüntette a Yale Egyetem által vezetett, kormány által finanszírozott kezdeményezést, amely az Ukrajnából tömegesen elhurcolt gyermekek nyomon követését szolgálta. Ez a döntés azt eredményezte, hogy a kutatók elveszítették a hozzáférést mintegy harmincezer, Ukrajnából elhurcolt gyermekre vonatkozó információhoz, műholdképekhez és egyéb adatokhoz.
Okunk van feltételezni, hogy az adattárból származó adatokat véglegesen törölték. Ha ez igaz, ennek pusztító következményei lennének
– fogalmaztak a törvényhozók.
A program Trump általi megszüntetéséről és a levélről először a The Washington Post számolt be. A levél ugyanazon a napon vált nyilvánossá, amikor Trump telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, amely során Oroszország elállt attól, hogy beleegyezzen az ellenségeskedések 30 napos beszüntetésébe.
Egy, a nyomkövető programot ismerő személy szerint a külügyminisztériumnak a Yale-lel kötött szerződésének felmondása 26 millió dollárnyi, háborús bűncselekményekre vonatkozó bizonyíték törlését eredményezte, ami Putyin védelmét szolgálná.
Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatásáról biztosította Donald Trump amerikai elnök javaslatát, miszerint Oroszország és Ukrajna 30 napig kölcsönösen lemondanak az energetikai infrastruktúrára mérendő támadásokról. A Kreml keddi közleménye szerint Putyin már parancsot is adott az orosz hadseregnek a tűzszünet betartására.
A két államfő keddi telefonbeszélgetése során Putyin több részletet is vázolt a tűzszünet ellenőrzési mechanizmusaival kapcsolatban, amelyek elengedhetetlenek a megállapodás fenntarthatóságához.
Az orosz elnök megerősítette, hogy elvi síkon továbbra is elkötelezett az ukrajnai konfliktus békés rendezése mellett. Kijelentette, készen áll arra, hogy amerikai partnereivel együtt dolgozzon az ukrajnai helyzet hosszú távú és fenntartható megoldásának kidolgozásán.
A megállapodás jelentős előrelépésnek számít az eddig elhúzódó konfliktusban, különösen az energetikai infrastruktúrát érintő támadások tekintetében, amelyek komoly hatással voltak mindkét ország, illetve a régió energiaellátására.
Mind az orosz állami hírügynökség, mind a Fehér Ház tájékoztatást adott a beszélgetésről.
Az orosz fegyveres erők március 18-án sikeresen visszaverték az ukrán hadsereg több kísérletét a Belgorodi régióba való behatolásra – jelentette az orosz védelmi minisztérium.
A minisztérium közleménye szerint az ukrán haderő a belgorodi terület nyugati részén próbált meg behatolni Oroszország területére Demidovka és Prilesie települések irányába. Az első támadás hajnali 5:50-kor kezdődött, amit a nap folyamán még négy követett, az utolsó 17:30 és 18:45 között zajlott.
A védelmi tárca tájékoztatása szerint a „provokációban” mintegy 200 ukrán harcos és 29 katonai jármű vett részt, köztük öt harckocsi, 16 páncélozott jármű, három műszaki akadályelhárító jármű, egy UR–77 távakna-mentesítő rendszer és négy gépjármű.
Az orosz minisztérium úgy értékelte, hogy az ukrán akció célja „negatív háttér teremtése” az Oroszországi Föderáció és az Egyesült Államok elnökei között az ukrajnai konfliktus rendezéséről március 18-án estére tervezett tárgyalások körül, valamint Trump békekezdeményezéseinek lejáratása volt. Az orosz erők azonban, mint írták, valamennyi támadási kísérletet sikeresen visszaverték, megakadályozva az ukrán egységek orosz területre való behatolását.
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index szerdai élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!