További Külföld cikkek
- Ötvenkét év múlva kerülhet feltételesen szabadlábra a southporti késes támadás elkövetője
- Donald Trump páros lábbal szállt bele az EU-ba és a NATO-ba, ami kemény négy évet vetít előre
- Miért van veszélyben Irakban az örmény keresztény közösség?
- Több hét elteltével került elő egy holttest egy brüsszeli szállodában
- Donald Trump újra terrorszervezetnek minősítette a jemeni lázadókat
A tömeg áttörte a rendőrség kordonját, ekkor avatkoztak be a KFOR alakulatai. A tömeget feloszlatták.
Éles lövések, gyújtogatás
Egy helyszíni tudósítás szerint éles lövedékkel leadott lövések zaja is hallható volt a városban, de nem ismeretes, hogy ezeket a lövéseket hol és kik adták le.
Caglavicában is gumilövedékekkel tudták csak megállítani a forrongó albánokat a KFOR katonái. A város szerb lakossága ellenvonulók kövekkel dobálták meg a faluba vezető utakat elálló NATO-katonákat. Az ENSZ csütörtökön úgy határozott, hogy este nyolcig evakuálja misszióját Kosovska Mitrovicából.
Az UNMIK jelentése szerint Obilicsban is felgyújtottak egy ortodox templomot, a helyi önkormányzat épületét és több szerb lakóházat. A NATO békefenntartó erői és a koszovói rendőrség páncélozott járművekkel lezárta a város központját és több tucat szerb lakost kitelepítettek a Pristinától nyolc kilométer fekvő vegyes, albán, szerb lakosságú településről.
Tömegmészárlást követeltek
Koszovó több más városában és a szerb fővárosban, Belgrádban is tömegtüntetésekvoltak délelőtt a koszovói zavargásokkal összefüggésben. Pristina központjában albánok tízezrei gyűltek egybe, és a feloszlatott albán Koszovói Felszabadítási Szervezet (UCK) újjászervezését követelték. Pecs városában is albánok ezrei vonultak az utcákra.
Belgrádban ezrek tüntettek a koszovói albánok ellen, többen az albánok lemészárlására uszítottak. A tüntetők az éjjel felgyújtották a város legrégibb, XVII. századi dzsámiját is, a tűz eloltását megakadályozták.
A dél-szerbiai tartományban nem hagyott alább az erőszak, az albánok sorra támadják meg azokat a településeket, ahol még maradtak szerbek, és egyre több ortodox vallási szentély és felbecsülhetetlen értékű középkori műtárgy válik lángok martalékává. A KFOR megakadályozta, hogy az albánok behatoljanak a tartomány északi részében fekvő Suvo Do faluban, ahol közel háromszáz szerb él. Válságos a helyzet a Pristinától délre fekvő Lipljanban: az albánok be akarnak törni egy ortodox templomba, ahol közel háromszáz környékbeli szerb lelt menedékre, finn békefenntartók oltalma alatt. A nyugat-koszovói Prizrenből és környékbeli falvakból közel száz szerbet menekítettek ki csütörtök este, s magában Prizrenben 26 szerb ház, illetve hat ortodox templom és kolostor égett le. Pristina központjában és a fővárostól északra fekvő Vucitrnban az esti órákban lángokban állt egy szerb templom.
Gregory G. Johnson tengernagy, a NATO dél-európai erőinek főparancsnoka Pristinában kijelentette, hogy a koszovói erőszakcselekmények "összehangoltak és szervezettek". Az eseményekből legalábbis arra lehet következtetni szerinte, hogy az incidensek egy mintát követnek.