További Külföld cikkek
- Hárman haltak bele tengeri teknős fogyasztásába a Fülöp-szigeteken
- Őrizetbe vették a georgiai ellenzék egyik vezetőjét
- Több napig dézsmálta egy medve egy japán szupermarket húskészletét, mielőtt csapdába csalták
- Ferenc pápa webkamerákat avat fel a Vatikánban
- Legalább 25 halálos áldozata van a szíriai lázadók elleni légicsapásoknak
Ez utóbbira utal, hogy szerdán a szír határ közelében fekvő Kaim városánál komoly harcokat folytatott az iraki hadsereg egy alakulata. Az amerikaiak szerint ez arra utal, hogy az irakiak a diktatúra vezetőit védhették.
Nyomuk veszett
A diktatúra egyik pillanatról a másikra tűnt el. "Egyszerre csak megszűnt minden kommunikáció és a rezsim felfüggesztette a munkát" - jellemezte a Bagdadban történteket egy vezető kormányzati tisztviselő.
A legoptimistább feltételezés szerint Huszein életét vesztette a március 20-i vagy az április 8-i célzott bombatámadásokban, és ennek híre kiszivárgott - írja a Washington Post. Bagdadban arról terjedtek el hírek, hogy a diktátor az orosz követségen kért és kapott menedéket - a hírt az orosz külügyminisztérium cáfolta.
Elvonulás, Bagdadért cserébe
A Teheran Times szerint az iraki hadsereg megállapodott az amerikaiakkal. Eszerint a vezetők szabad elvonulása fejében harc nélkül feladják Bagdadot. A lap szerint erre utal a hadműveletek múlt heti megtorpanása utáni váratlanul gyors amerikai előretörés, valamint az is, hogy Tikritet nem támadják az amerikaiak. A lap tudni véli, hogy a zárlat ellenére egy titokzatos repülő elhagyhatta Bagdadot.
Az iráni lap értesüléseinek ellent mond azonban, hogy az amerikai légierő két napja szinte megállás nélkül bombázza a Köztársasági Gárda Tikrit körüli állásait. Az Egyesült Államok szerint Huszein szülővárosa lehet a diktatúra utolsó végvára, Tikrit felé most a harcoktól eddig megkímélt 4. gyalogsági hadosztály, az amerikai hadsereg legjobban felszerelt alakulata tart. Nem állt meg a kurd pesmerga gerillák előretörése sem az észak-iraki Kirkuk és Moszul irányába.
Ki van a mecsetben?
Csütörtök reggel az amerikai tengerészgyalogosok Huszein egyik Bagdadon kívül eső palotájának átvizsgálásakor komoly tűzharcba keveredtek iraki fegyveresekkel, a BBC értesülései szerint Huszein "testőrsége" a Különleges Köztársasági Gárda alakulataival. Egyes feltételezések szerint a diktátor egy a palotához közeli mecsetben bujkálhat.
Egyelőre tehát csak annyit tudni, hogy a rezsim vezetése eltűnt. Minden más csak találgatás. Bár a Delta Force alakulatai Huszein DNS-mintájával a zsebükben járják Bagdad utcáit, Washington többször is jelezte, nem igazán izgatja a diktátor sorsa. Mint mondták, a lényeg a hatalomból történő eltávolítása volt.