Pokolgép robbant Arafat temetésén
További Külföld cikkek
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos balesetet okozott Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
|
Emiatt a palesztin biztonsági erőknek huszonöt percébe került pénteken, hogy kivegyék a koporsót, amit valóságos emberáradat közepette vitték a temetés színhelyére, ahol több tízezer gyászoló várta a szertartást. A koporsó útját a levegőbe leadott lövésekkel is alig tudják biztosítani a palesztin rendfenntartó erők.
Elmaradt a ravatalozás
Eredetileg úgy tervezték, hogy a temetés előtt felravatalozzák Rámalláhban is az elhunyt palesztin elnök holttestét, de a gyászoló tömegben izzó szenvedélyek hőfoka miatt eltekintettek ettől, mert nem akartak kockáztatni semmiféle olyan érzelemkitörést, amely szélsőségbe torkollhatott volna. Ezért egyenesen a fa árnyékában elhelyezett, fehér márványból készült sírhelyhez vitték a tetemet, ahol egy muzulmán pap szórt földet a koporsóra. Közben muszlim papok a Koránból olvastak fel részeket. Arafat testőrei összefogózva és zokogva hajoltak a sír fölé. A bánattól kába gyászolók tömege folyvást nyomult előre, próbálva közel jutni a sírhoz, közben még az elhunyt emlékére - iszlám hagyomány szerint - ültetett olajfacsemetéket is letaposva.
A temetéssel egyidejűleg tartott imán részt vettek az új palesztin vezetők is, köztük Abu Abbász (Abu Mazen), a Palesztinai Felszabadítási Szervezet feje, Ahmed Korei (Abu Ala) miniszterelnök és Rauhi Fattúh, a Palesztin Hatóság ideiglenes elnöke. A temetés után a tömeg viszonylag hamar szétszéledt, a volt elnöki hivatal helyszínén megszűnt a nyüzsgés.
Csalódott a káosz miatt egy palesztin vezető
A temetés kívülálló, külföldi szemtanúi szerint olyan nagy volt a káosz, a helyzet ellenőrzése annyira kicsúszott a palesztin biztonsági erők kezéből, hogy az érzelmek ilyen féktelen kitörése és parttalan áradása nem sok jót ígér a következő napokra, kevéssé remélhető a nyugalom visszatérése a palesztin területekre. Száeb Erekat palesztin miniszter csalódásának adott hangot egy nyilatkozatában a zűrzavar miatt. Mint mondta, jobb szervezésre számított.
A rámalláhi kaotikus jelenetek éles ellentétben álltak az azt megelőző kairói gyászszertartás kissé talán túlzott szervezettségével. A túlbuzgó egyiptom őrök még magas rangú külföldi személyiségeket is kizártak tévedésből a gyászünnepségről.
A rámalláhi temetés helyszínen már korábban kitört a zűrzavar, miután több ezer fiatal palesztin megpróbált betörni a ceremónia elkerített részére, ahol a palesztin vezetőt Jeruzsálemből hozott földbe temetik. Több száz palesztin rendőr órákon keresztül próbálta visszatartani a tömeget, de egy idő után a gyászolók áttörték a kapukat és felmásztak a falakra, a biztonsági erőkkel vívott harcában több tucat személy megsebesült, írja a Jerusalem Post.
Ideiglenes hely csak Rámalláh
Délelőtt befejeződött Kairóban Jasszer Arafat palesztin elnök gyászszertartása. Az elhunyt palesztin vezető koporsóját egy egyiptomi katonai repülőgépen helyezték el. A gép elindult a Sínai-félsziget felé, ahonnan Arafat földi maradványait egy jordániai helikopter szállította Rámalláhba.
A palesztinok a rámalláhi nyugvóhelyet ideiglenesnek tekintik, ezért kőkoporsóba temetik el, hogy később könnyebben lehessen kihantolni egy esetleges jeruzsálemi temetéshez. A sírba, a koporsó alá jeruzsálemi földréteget tesznek. A palesztin elnök végső óhaja az volt, hogy Jeruzsálemben, az al-Aksza mecset mellett temessék el, ezt azonban az izraeli kormány mereven elutasította.
Összecsapások Kelet-Jeruzsálemben
A Palesztin Hatóság elnökéről külön megemlékezést tartanak a Gázai övezetben is. Több palesztin fegyveres csoport, köztük az Iszlám Dzsihád és a Hamász a rámalláhi temetéssel egy időben jelképes temetési szertartást rendez a gázai Omari mecsetben.
Összecsapások voltak pénteken délelőtt Kelet-Jeruzsálemben az izraeli rendőrség és fiatal palesztin tüntetők között a kairói gyászszertartásának idején. A régi városrész bejáratánál a rendőrség szétoszlatta azt a néhány száz tüntetőből álló tömeget, akik a Mecsetek Terére akartak bejutni. Sebesültekről nem érkezett jelentés.
Izrael a legmagasabb riadókészültségbe helyezte a rendvédelmi szerveket. Ugyancsak összetűzés robbant ki a kelet-jeruzsálemi Suafat palesztin menekülttáborban, ahol a rendőrség a kődobáló tüntetőkre könnygázgránátokat lőtt ki.