Tony Blair beindult
További Külföld cikkek
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos balesetet okozott Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
- Egy évre betiltják a TikTokot Albániában egy iskolai gyilkosság miatt
A június végén leköszönt brit miniszterelnök, Tony Blair különmegbízottként először találkozott kedden a közel-keleti kvartett tárgyalóinak képviselőivel, valamint Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral, írja a Reuters. Blair szerint a megbeszélés pozitív és gyakorlatias volt.
Szintén kedden diplomaták arról számoltak be, hogy Blair szélesebb körű felhatalmazást szeretne kapni a régióban, amivel közvetlenebb szerepe lenne a béketárgyalásokban, ezzel azonban túllépné a kvartett által meghatározott megbízotti hatásköröket. Alkalmasságának tesztelésére Blair jövő hétre látogatást tervez Izraelbe és Ciszjordániába. Diplomaták szerint a Blair szerepéről szóló tárgyalások még folyamatban vannak, így a jövő heti látogatások későbbre csúszhatnak.
Szabad kezet kaphat
Blair június 27-én, 10 év után távozott Nagy-Britannia miniszterelnöki posztjáról, ekkor nevezték ki őt közel-keleti különmegbízottnak a kvartett tagjai, az ENSZ, az Egyesült Államok, Oroszország és az Európai Unió. Akkor feladatkörét úgy határozták meg, hogy gyűjtsön adományokat a palesztinoknak, vegyen részt a palesztin kormányzati szervek újjáépítésében, és támogassa gazdasági fejlődésüket.
Nyugati diplomaták értesülései szerint azonban Blair nem elégedett az eredetileg neki szánt feladatkörrel, politikai szerepet akar, írja a Reuters. Szándékát már tudatta is a kvartett tagjaival, a döntés azonban még nem született meg. Az EU kezdeti ellenállása lecsengeni látszik, Blairnek ugyanis jó esélye van, hogy politikailag szabadabb kezet kapjon.
Nem igazi pénzgyűjtő
„Nem tudom elképzelni őt pénzgyűjtőként” – fogalmazott egy EU-s diplomata, bár a kvartett június 27-i közleményében még nem esett szó Blair politikai szerepéről a hosszú ideje megrekedt béketárgyalásokban. Sokak szerint ez annak a jele, hogy Blairnek kisebb szerepet szántak, míg a komolyabb, béketárgyalásokat érintő döntések megmaradnának Condoleezza Rice amerikai külügyminiszternek és további vezetőknek.
„Sok mindent kell még kieszelni, de Tony Blairről beszélünk. Ha akar valamit, sokat tehet érte” – nyilatkozta egy, a kvartett munkájában részt vevő diplomata. Mások azonban megkérdőjelezik Blair érdekérvényesítő képességét a régióban, kétségesnek tartják ugyanis, hogy meg tudja szerezni a palesztinok és az arab országok támogatását, mivel kormányfőként támogatta az Egyesült Államokat Irak lerohanásában, továbbá remek kapcsolatokat ápol George Bush amerikai elnökkel. Ez utóbbi azonban segítheti is munkáját, hiszen Izrael az USA befolyási övezetébe tartozik.