A német választók rejtélyes üzenete

2005.09.20. 08:24
A németországi választások eredménye mindenkit meglepett. Egyszerre tévedtek a közvélemény-kutatók, a politikai elemzők és a politikusok. Az utolsó szó jogát a választók maguknak tartották fenn, de egyelőre nehéz megérteni, hogy tulajdonképpen mit is akartak.

A mostani választások legnagyobb tanulsága az, hogy harmadszor egymás után a baloldalé lett a szavazatok többsége. A régi NSZK-ban még más volt a helyzet: annak idején a politológusok még a konzervatívok strukturális többségéről beszéltek, amit csak kivételes esetekben volt képes a szociáldemokrata ellenzék megtörni.

A volt NDK területén azonban még tizenöt évvel az egység után is a nyugatitól eltérő eredmények születnek. Így volt ez vasárnap is. Keleten 30 százalékos eredménnyel az SPD lett a legnagyobb párt, míg a Baloldali Párt (tehát a posztkommunisták) és a CDU a szavazatok egy-egy negyedét mondhatták magukénak. Mégsem lehet egyedül a keleti országrészre kenni a patthelyzet kialakulását, mert a jobboldalnak Nyugat-Németországban sem sikerült többséget szereznie.

Merkel kudarca

#alt#
Szavazatok aránya

Kifejezetten döbbenetes a kereszténydemokraták igen gyenge, már-már katasztrofális szereplése. Fennállásuk harmadik legrosszabb eredményét érték el, majdnem alulmúlva Helmut Kohl 1998-as vereségét is. A CDU minden egyes tartományban veszített 2002-höz képest, és még ha hozzá is adjuk a kereszténydemokraták eredményéhez a liberálisok 10 százalékát, akkor is hiányzik a jobboldalon egy százalék a három évvel ezelőtti, már akkor rossz eredményből.

#alt#
A parlamenti helyek megoszlása

Pedig talán soha nem volt egy ellenzéki szövetségnek olyan jó kiindulópontja, mint a CDU-nak és az FDP-nek ebben a kampányban: éppen azért tartottak előrehozott választásokat, mert Schröder kormánya csődöt mondott és nem volt tovább képes vezetni az országot, miközben a munkanélküliek száma az ötmilliós határt súrolta. Alig néhány hónapja a közhangulat még azt sugallta, hogy a CDU akár abszolút többséget is szerezhet, és kifejezetten kormányváltó hangulat uralkodott az országban.

Az előnyt Angela Merkel az utolsó métereken veszítette el, elsősorban két okból. Az egyik a Schröder-faktor, aki tényleg el tudta hitetni a választóival, hogy még nincs veszve semmi. A másik a CDU saját kommunikációs bénázása, leginkább annak a Paul Kirchhofnak a jelölése a pénzügyminiszteri posztra, aki a radikális adóreformról szóló ötleteivel nagy támadási felületet nyújtott a szocdemek stratégáinak.

A választási kudarc után a CDU vezetésén belül egészen biztosan felvetődik a kérdés Angela Merkel személyes felelősségéről. A fizikusnő sorsáról a következő hetek koalíciós tárgyalásai döntenek. Ha nem sikerül kialakítania stabil kormánytöbbséget, akkor politikai karrierje pillanatokon belül véget érhet.

Schröder, a fenomén

A borotva élén táncol Gerhard Schröder is. Neki egyrészt tényleg sikerült az, amiben rajta kívül már senki sem hitt, és pártját aránylag erős pozícióba tornázta vissza. Ráadásul Schröder még sosem volt annyira népszerű a saját pártjában, mint vasárnap este, pedig néhány hete sokan már a Schröder utáni ellenzéki időkön törték a fejüket, és nem is tűntek olyan szomorúnak. Másrészt viszont Schröder nagy árat fizetett a sikerért, mert szinte teljesen feladta saját reformprogramját és eljátszotta modernizáló imidzsét.

Sikere ráadásul csupán félsiker, ugyanis bármennyire is szeretné, nem kapott kormányalakítási megbízást az urnáknál. Amikor azt állítja, hogy a nép egyértelműen őt választotta kancellárnak, csak félig mond igazat, ugyanis csak annyi világos, hogy a választók Angela Merkelt nem találták elég meggyőzőnek.

Sértődés, lekezelés

Schröder vasárnap esti lelkiállapotáról sokat elárul a pártelnökök hagyományos, választások utáni tévévitáján nyújtott ijesztő szereplése. Azt mindig is lehetett tudni a kancellárról, hogy végtelenül magabiztos, de ilyen arrogánsnak és agresszívnak még nem láthatta őt a közönség. Már a beszélgetés elején végtelenül lekezelően viselkedett a műsorvezetőkkel szemben, akiket azzal vádolt, hogy mint a média általában, már hónapok óta ellene kampányolnak.

Kivétel nélkül mindenkinek a szavába vágott, minden kritikus kérdést lemosott az asztalról. Még eddigi koalíciós partnere, Joschka Fischer is határozottan elhatárolódott tőle, míg a liberálisok elnöke, Guido Westerwelle a tévénézők milliói helyett is feltette a kérdést, hogy vajon mit csinált a kancellár a műsor előtt, hogy így viselkedik. A tévévita végül botrányba fulladt, az egyik vérig sértett műsorvezető egyszerűen csak "Herr Schrödernek" nevezte a kancellárt a hivatalos megszólítás, "Herr Bundeskanzler" helyett.

Egy biztos: Schröderen újra elharapódzott a játékszenvedély, és most megint mindent egy lapra tesz fel. A papírforma alapján ugyan semmi sem jogosítja fel arra, hogy ő alakítson kormányt, de győztes pózával és ragadozó állatokra emlékeztető vigyorával alaposan elbizonytalaníthatja a konzervatívokat. Nyugodtan játszhat, mert sok vesztenivalója már nincs.

Elégedett kis pártok

A választások győztesei között találjuk a szabaddemokratákat, akik majdnem 10 százalékkukal legjobb eredményüket ünnepelhették 1990 óta, és nagy meglepetésre még Kelet-Németországban is csaknem 8 százalékot értek el. Természetesen tudatában vannak annak, hogy ezt a kiváló eredményt főleg azoknak a konzervatív választóknak köszönhetik, akik taktikai okokból a CDU-tól szavaztak át hozzájuk, mégis biztosak lehetnek abban, hogy ezek a szavazók valóban liberális gazdaságpolitikát akarnak. Sikerük már csak azért is figyelemre méltó, mert a három évvel ezelőttihez képest kifejezetten unalmas kampányt folytattak, mégis 2,4 százalékkal jobban teljesítettek, mint akkor. Pechükre valószínűleg mégis ellenzékben fognak maradni.

Nem kell sajnálni a Zöldeket sem, szavazótáboruk rendkívül stabilnak bizonyult. A környezetvédők kezdettől fogva ellenezték ugyan az előrehozott választásokat, de nem jelent nagy tragédiát számukra, hogy a tervezettnél egy évvel korábban kénytelenek felállni a bársonyszékekből. A párt hét év koalíciós kormányzás után megérett arra, hogy újradefiniálja saját szerepét a német belpolitikában. Ugyan az igen valószínűtlen, hogy valósággá váljon a Jamaica-koalíció a konzervatívokkal és a liberálisokkal, de az a tény, hogy ez a lehetőség egyáltalán szóba kerül, már sokat segíthet abban, hogy a Zöldek kiszabaduljanak abból a babiloni fogságból, amit az SPD mint örök szövetséges számukra jelent.

Baloldali Párt: egyelőre karanténban

A választásokat követő káosz sűrűjében szinte senkinek sincsen ideje odafigyelni a felfordulás okozóira, a Baloldali Pártra, pedig az ő sikerükre még senki sem gondolt májusban, amikor először merült fel az előrehozott választások lehetősége. Ha ők nem lennének, bizonyára már ma tudnánk, hogy milyen kormány alakulna meg a következő hetekben.

A Baloldali Párt kifejezetten a protest vote begyűjtésére szakosodott, eszük ágában sincs kormányozni. Oskar Lafontaine segítségével a keletnémet utódpártnak most sikerült először betörnie a nyugati országrészbe, ahol majdnem 5 százalékot szerzett, nem utolsósorban az új név miatt.

Ennél a pártnál még erősen kérdéses, hogy milyen irányban fog fejlődni, és hogy egyáltalán túl fogja-e élni a parlamenti ciklust Gregor Gysi és Lafontaine szövetsége. Mégis, sikerük komoly üzenetet hordoz a politikai elit számára. A választók egyre jelentősebb része nem bízik már a reformokban, és egy kalap alá veszi a konzervatívokat és a szocdemeket. Ők egyszerűen nem hajlandók tudomást venni a válságról, és úgy tesznek, mintha varázsszóra visszaállítható lenne az NDK szociális biztonsága, illetve az NSZK 80-as évekbeli jóléte.

A választóknak csak egy kis része szavazott a Baloldali Pártra, mégis jelképes az ő sikerük. A választópolgárok súlyos bizonytalanságban szenvednek Németország jövőjét illetően, és noha pontosan tudják, hogy komoly változásokra lenne szükség, pánikszerűen félnek tőlük.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Pozsonyban tiltakoztak a civil szervezetek elleni törvényjavaslat ellen

Pozsonyban tiltakoztak a civil szervezetek elleni törvényjavaslat ellen

Robert Fico cáfolja, hogy az oroszországi ügynöktörvényhez hasonló javaslatot fogadnának el.

április 4., 20:48

  • Külföld
Tilos lett a Kínában állomásozó amerikai diplomatáknak kínaiakkal szexelni, nehogy ügynökökbe fussanak

Tilos lett a Kínában állomásozó amerikai diplomatáknak kínaiakkal szexelni, nehogy ügynökökbe fussanak

A döntés összefüggésben állhat a két ország közötti növekvő feszültséggel.

április 4., 20:05

  • Külföld
A Hamász megfenyegette a magyar kormányt

A Hamász megfenyegette a magyar kormányt

A terrorszervezet Benjamin Netanjahu letartóztatását követeli.

április 4., 17:56

  • Külföld
A boszniai Szerb Köztársaság is belépne a szerb-magyar katonai szövetségbe

A boszniai Szerb Köztársaság is belépne a szerb-magyar katonai szövetségbe

Milorad Dodik a következő kormányülésen kezdeményezni fogja a csatlakozást.

április 4., 19:57

  • Külföld
Mel Gibson visszakapja a fegyvertartási engedélyét, némi kormányzati segítséggel

Mel Gibson visszakapja a fegyvertartási engedélyét, némi kormányzati segítséggel

Az igazságügyi minisztérium egyik dolgozóját kirúgták, amiért ellenezte a színész kérelmét.

április 4., 19:13

  • Külföld
Donald Trump kiállt Marine Le Pen mellett, boszorkányüldözésnek tartja a francia bíróság döntését

Donald Trump kiállt Marine Le Pen mellett, boszorkányüldözésnek tartja a francia bíróság döntését

Szerinte az ítélet politikai oldaltól függetlenül az egész francia népnek „nagyon rossz”.

április 4., 16:28

  • Címlapon
Új pénzügyi valóság van születőben – Európának ébrednie és alkalmazkodnia kell

Új pénzügyi valóság van születőben – Európának ébrednie és alkalmazkodnia kell

Kis piac, nagy potenciál: az ambíció keletre költözött.

2 órája

  • Címlapon
Meghalt Horváth György, az őszödi beszéd miatt kirobbant tüntetés tankvezetője

Meghalt Horváth György, az őszödi beszéd miatt kirobbant tüntetés tankvezetője

Horváth György gyógyíthatatlan, gyors lefolyású daganatos betegségben hunyt el.

31 perce

  • Külföld
Betiltották Oroszországban Elton John AIDS Alapítványát

Betiltották Oroszországban Elton John AIDS Alapítványát

Azzal vádolják a szervezetet, hogy különleges katonai műveletben vesz részt.

április 4., 07:21

  • Címlapon
Szombatra az utcára hívta a jobboldalt Bayer Zsolt

Szombatra az utcára hívta a jobboldalt Bayer Zsolt

A publicista Magyar Péter brüsszeli politikusának Magyarország-ellenes szavai miatt szervez tüntetést.

2 órája

  • Külföld
Benjamin Netanjahu Tiszteletbeli Polgári címet kapott a Nemzeti Közszolgálati Egyetemtől

Benjamin Netanjahu Tiszteletbeli Polgári címet kapott a Nemzeti Közszolgálati Egyetemtől

Az ünnepélyen tartott beszédében hangsúlyozta az izraeli állam fontosságát.

április 4., 15:23

  • Címlapon
Washington riadót fújt, Kína hadihajói elárasztják a tengereket

Washington riadót fújt, Kína hadihajói elárasztják a tengereket

Az Egyesült Államok elveszítheti a versenyt.

4 órája

  • Külföld
Leválthatták a Nemzetbiztonsági Ügynökség és a Kiberparancsnokság vezetőjét

Leválthatták a Nemzetbiztonsági Ügynökség és a Kiberparancsnokság vezetőjét

Tisztviselők szerint Donald Trump utasítása volt.

április 4., 15:05

  • Külföld
A Pentagon átfésüli az amerikai védelmi miniszter Signal-üzeneteit

A Pentagon átfésüli az amerikai védelmi miniszter Signal-üzeneteit

A nyilvánosan elérhető alkalmazást használhatta a jemeni támadás megtervezésére.

április 4., 07:11

  • Külföld
A fagyi visszanyal: a vámok miatt Amerikában drágulnak a termékek

A fagyi visszanyal: a vámok miatt Amerikában drágulnak a termékek

A bevezetett importadók miatt emelkedik az autók, az üzemanyag, az italok és az építkezés ára.

április 4., 11:29

  • Külföld
Végzett a Hamász egyik parancsnokával az izraeli hadsereg

Végzett a Hamász egyik parancsnokával az izraeli hadsereg

Izrael szerint a parancsnok több civil és katona elleni támadásért volt felelős.

április 4., 13:47

  • Külföld
Meghalt az északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata

Meghalt az északmacedón diszkótűz hatvanadik áldozata

A szórakozóhely menedzserét eddig Litvániában ápolták.

április 4., 12:25

  • Külföld
Ki tudja, hol áll meg az amerikai Gmail-botrány?

Ki tudja, hol áll meg az amerikai Gmail-botrány?

A kormányzat tagad, és gumicsontnak tartja az ügyet.

április 4., 14:24

  • Külföld
A dán miniszterelnök felszólította az Egyesült Államokat, hogy nem annektálhatja Grönlandot

A dán miniszterelnök felszólította az Egyesült Államokat, hogy nem annektálhatja Grönlandot

Egy dologban azonban együttműködésre kérte az államokat.

április 4., 10:35

  • Külföld
Bóka János szerint az EU nem egy háborús projekt

Bóka János szerint az EU nem egy háborús projekt

A miniszter elutasította Mujtaba Rahman javaslatát.

április 4., 13:55

  • Külföld
Egy iskolára mért csapást az izraeli hadsereg a Gázai övezetben

Egy iskolára mért csapást az izraeli hadsereg a Gázai övezetben

Az áldozatok között nők és gyerekek is voltak.

április 4., 10:21

  • Külföld
Fűnyíró traktorral borzolta a kedélyeket egy 84 éves férfi az osztrák autópályán

Fűnyíró traktorral borzolta a kedélyeket egy 84 éves férfi az osztrák autópályán

Nem mindennapi események történtek a sztrádán.

11 perce

  • Címlapon
Magyar Péter bolti tolvajnak állította be Orbán Viktort, de hirtelen eltűnt a posztja

Magyar Péter bolti tolvajnak állította be Orbán Viktort, de hirtelen eltűnt a posztja

Tovább megy az üzengetés a közösségi médiában.

43 perce

  • Külföld
Növekszik a magyarellenesség Romániában, két meccs előtt és alatt is akcióztak a román ultrák

Növekszik a magyarellenesség Romániában, két meccs előtt és alatt is akcióztak a román ultrák

A gyűlöletkeltés ellen tiltakoztak magyar fiatalok Kolozsváron.

április 4., 18:52

  • Külföld
Elfogatóparancsot adtak ki egy amerikai akadémikus ellen Thaiföldön

Elfogatóparancsot adtak ki egy amerikai akadémikus ellen Thaiföldön

A thai királyi család megsértésével vádolják.

április 4., 21:31

  • Külföld
Eddig 8 gyanúsított ellen emeltek vádat a Huawei-ügyben

Eddig 8 gyanúsított ellen emeltek vádat a Huawei-ügyben

Korábban az Európai Parlament két irodáját is átkutatta a rendőrség.

április 5., 07:06