Bush biztosan vezet
További Külföld cikkek
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
- Horror Japánban: a McDonald’sban késelt tinédzsereket egy férfi, egyikük nem élte túl
- Barack Obama mellé ültették Donald Trumpot Jimmy Carter búcsúztatóján
Durva lemaradásban
A jelöltállító gyűlés hagyományosan nagy lökést szokott adni egy jelölt népszerűségének. John Kerry ennek ellenére a nyár közepén nem tudott elszakadni a népszerűségi versenyben Bushtól, helyzetén alelnöke megnevezése sem segített. Nem úgy Bush, aki a Time legfrissebb adatai szerint a biztos választók 52 százalékának támogatását élvezi, szemben Kerry 41 százalékával. A gyűlést megelőzően a két jelölt statisztikailag döntetlenre állt, a kettejük közötti különbség rendre a négy százalékpontos hibahatáron belül mozgott.
Jó katona, rossz gazdálkodó
Bush mostani előnye azonban egyáltalán nem jelent biztos sikert. Igaz, hogy az elnök az általa fő témaként láttatott nemzetbiztonság kérdésében messze lekörözi kihívóját - a Time felmérése szerint az emberek 57 százaléka tartja hitelesebbnek Bush terrorellenes politikáját Kerry 36 százalékával szemben, hasonló arányban ítélik meg vezetői és hadsereg-irányítási képességeiket is - gazdasági kérdésekben már jóval kiegyensúlyozottabb a verseny.
Még behozhatják
A megkérdezettek negyvenhét százaléka véli úgy, hogy Bush kezeli jobban a gazdaságot, Kerryt negyvenöt százalék tartja alkalmasabbnak. Az egészségbiztosítás kérdésében egyértelműen Kerryben bíznak jobban az emberek 48-42 arányban. Az adóztatást azonban már inkább Bushra bíznák, hiába bírálják sokat az elnök adóreformjait a demokraták, a szavazók 49 százaléka továbbra is Bushra bízná az adóreformot, Kerry terveivel csak 40 százalék szimpatizál.
A gazdasági kérdésekben kiélezett verseny nem kedvez Bushnak, mivel a nemzetbiztonság és az iraki háború kérdése - melynek megítélése a republikánus gyűlés hetében drámaian ismét Bush javára fordult, a megkérdezettek 52 százaléka helyesli, 41 százaléka ellenzi a háborút - az elmúlt hetekben a harmadik-negyedik helyre csúszott vissza a gazdaság és az egészségbiztosítás mögé. Azaz a demokraták jól fókuszált kampánnyal még szorossá tehetik a pillanatnyilag lefutottnak tűnő versenyt.