Bush: 'A főnök én vagyok'
Egy jogos háború
Richard Lugar, a szenátus külügyi bizottságának elnöke ugyanis vasárnap felrótta, hogy a kormánynak nincs egységes terve, állandóan ellentmondó üzeneteket küld Irakról a nagyvilágba. "Az elnöknek elnöknek kell lennie" - hangsúlyozta a befolyásos republikánus politikus. Joseph Biden, a szenátus külügyi bizottságának rangidős demokrata tagja pedig vasárnap úgy nyilatkozott, hogy George Bushnak a kezébe kell vennie a dolgokat és világossá kell tennie Donald Rumsfeld védelmi miniszternek, Colin Powell külügyminiszternek és Dick Cheney alelnöknek, hogy mi az elnök politikája.
"Kellő tisztelettel, de tévednek a politikusok. Elejétől fogva van stratégiánk és az eredményes" - mondta az elnök. "A főnök pedig én vagyok" - tette hozzá. Ezúttal is leszögezte, hogy az iraki háború jogos volt, mivel Szaddám Huszein exelnöknek voltak tömegpusztító fegyverei és növekvő fenyegetést jelentett. "Tökéletesen helyes döntést hoztam a megfelelő időben" - hangsúlyozta George Bush. Úgy ítélte meg, hogy Irakban az amerikai média jelentéseivel ellentétben jelentős a haladás, amit többek között az is mutat, hogy szerte azt országban működnek a kórházak és az iskolák. Bush elnök közölte, hogy a második világháború utáni Németországot és Japánt történelmi mintának tekinti a demokratikus Irak megteremtéséhez.
Növekvő népszerúség
A kormányzaton belül az ellentétek a múlt héten felszínre kerültek: Donald Rumsfeld sajtónyilatkozatában közölte, hogy vele nem konzultáltak a Condoleezza Rice vezette iraki stabilizálási csoport létrehozásáról. Az iraki újjáépítést és stabilizálást összehangoló csoport megalakulását megfigyelők annak jeleként értékelik, hogy csökken a miniszter befolyása.
George Bush kijelentette, hogy nem aggódik a közvélemény-kutatási adatok miatt, amelyek szerint népszerűsége 50 százalékra csökkent, ami legalacsonyabb 2001. szeptember 11. óta. A Gallup hétfőn közzétett felmérése szerint azonban az elnökségét kedvezően megítélők aránya szeptemberben 50-ről 56 százalékra emelkedett.