További Külföld cikkek
- Több száz magyar fiatalnak ad ingyenes európai vonatbérletet az EU
- Ez a hölgy most a világ legidősebb embere
- Franciaország betilthatja az X-et, ha Elon Musk továbbra is beavatkozik a politikába
- Az ukrán külügy kemény üzenetet küldött Magyarországnak, Kijev szívesen átvenné a helyét a EU-ban és a NATO-ban
- Egy házaspár végzett egy ukrán nővel, hogy megszerezzék a kisbabáját
Hivatalos hallgatás
A brit napilap értesülései szerint a hatóságok kiterjedt nyomozásba kezdtek az eset felderítésére. Bár a havannai pletykák tömeges letartóztatásokról szólnak, a napilap szerkesztősége - az egyetlen hivatalos megszólaló az ügyben - egyetlen gyanúsított kihallgatásáról számolt be. A kormány semmilyen hivatalos nyilatkozatra sem hajlandó az ügyben - írja a Guardian.
Castro Hitler-fazonnal a Granma fotóján |
A lap eltűntetése ellenére is híressé vált fénykép a Fidel Castro és az észak-amerikai diákok találkozásáról szóló riportot illusztrálta. A vezér megszokott, szakállas, ősz hajú arca helyett azonban balra fésült fekete tincsek és hetyke kefebajusz látszanak. A katonai egyenruhába öltözött Castro a kubaiak háborúellenességét hirdető zászlók előtt szónokol.
Fények véletlen játéka?
A Guardiannek nyilatkozó kubaiak szerint a kép hátterében ülő kubai vezetők képét is megbirizgálták. Némelyikük szemüvegét maffiastílusban besötétítették, mások szájára fehér tapaszt tettek, jelezvén, hogy nem mernek felszólalni a vezér ötletei ellen.
Mások szerint a fények véletlenszerű játékáról lehet szó. A hivatalos vizsgálat eddig csak annyit állapított meg, hogy a fotós semmiről sem tehet.
Korhadó rendszer
A hitlerbajszos Castro fénykép a kubai ellenzék eddigi leglátványosabb akciója. A kommunista országban amúgy is éledőben vannak a demokratikus mozgalmak, ezt jelzi, hogy a legismertebb ellenzéki mozgalom, a Proyecto Varela októberben tizennégyezer kubai aláírásával megerősített petíciót nyújtott át a kormánynak. A petícióban a demokratikus és emberi jogokról tartandó népszavazás kiírására szólították a kommunista vezetést.
A rendszer korhadását jelzi az is, hogy Castro márciusban az ötvenes évek végének terrorjára emlékeztető méretű letartóztatási hullámot rendelt el - írja a Guardian. A nemzetközi szervezetek tiltakozását is kiváltó akció során nyolcvan ellenzékit - közgazdászokat, újságírókat, könyvtárosokat - vettek őrizetbe. A vezető ellenzékiek némelyikét harminc éves börtönbüntetésre ítélték.