Kína nem készül lerohanásra
Nem tervezi hadserege nagyszabású fejlesztését Kína, jelentette ki az Új-Kína hírügynökségnek Ting Csi Je dandártábornok, a Népi Felszabadító Hadsereg logisztikai osztályának pénzügyi vezetője. Ting szerint a hadsereg megemelt költségvetését a katonák életkörülményeinek javítására használják.
Rohamtempóban gyarapodnak
Kínát legutóbb Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter vádolta meg erőltetett fegyverkezéssel egy június 4-i szingapúri konferencián, írja a Bloomberg. Rumsfeld szerint a kínai fegyverkezés felboríthatja az ázsiai térség katonai egyensúlyát.
Kína katonai költségvetése a tavalyihoz képest 12,6 százalékkal nőtt, 2005-ben hivatalosan 29,5 milliárd dollárt költenek a hadseregre. Az amerikaiak szerint a valós költekezés ennél is nagyobb. Ezt burkoltan a kínai hadsereg is elismerte.
Békeharcosok
Hu Si Csiang altábornagy a kínai nemzetgyűlés folyosóján elejtett megjegyzései szerint "nem lehet minden költséget a katonai költségvetésből állni" - írja a Bloomberg. "Sok polgári kutatásnak is lehet katonai felhasználása" - jelentette ki a másodállásban a kínai űrprogramot is irányító hadseregvezető.
Liu Csian Csao külügyi szóvivő szerint Kína "békeszerető ország", nem hadseregére költ, hanem a honvédelemre. Mint a Bloombergnek elmondta, a hadseregére évi 456 milliárd dollárt költő Egyesült Államok mellett eltörpül a kínai hadsereg harmincmilliárdos honvédelmi költségvetése.
Tajvant vinnék
Amerikai katonai elemzők már áprilisban is úgy vélték, hogy Kína idei katonai költségvetése fordulatot jelez. A flotta fejlesztésére költött források hatására olyan inváziós haderő jöhet létre Kínában, mely az Egyesült Államok ellenében is el tudja foglalni Tajvant.