További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Folyamatos enyhülés
A szavazásnak azonnali hatása nem lesz, hiszen a szenátusnak is véleményezni kell a törvényt. A BBC washingtoni tudósítójának véleménye szerint azonban az amerikaiak váltani készülnek Kuba-politikájukban. Ezt példázta az Elián-sztori is, amikor a közvélemény-kutatásokból kiderült, hogy az amerikaiak többsége az apjánál, Kubában szeretné látni a kisfiút, nem a miami-i rokonoknál.
Fidel Castro Enyhül a viszony a szomszédsággal |
Fidel Castro, a gerillaharcos
Fidel Castro 1959. január 1-én kaparintotta meg a hatalmat Che Guevarra és hegyek közé szorult gerillái segítségével. A korábban szintén államcsínnyel hatalomra jutó Batistának menekülnie kellett az országból. Az amerikai-kubai kapcsolatok romlásának oka Castro kommunista ideológiája volt, és tovább súlyosbodtak, amikor 1960-ban Kuba egymilliárd dollár értékű amerikai tulajdont államosított. Washington erre kereskedelmi embargóval válaszolt. Diplomáciai kapcsolataik 1961-ben szakadtak meg véglegesen, mikor az amerikaiak Disznó-öbölben végrehajtott akciója kudarccal végződött. (A CIA ezerötszáz kubai emigránst képzett ki egy Kuba elleni akcióra. Kilencven behatolót a kubaiak megöltek, a többit foglyul ejtették, majd 1962-ben magángyűjtésekből, az amerikai hatóságok csendes beleegyezésével 53 millió dollár értékű élelmiszer és orvosság árán váltották ki őket.)
Az amerikai-kubai kapcsolatok mélypontjukat azonban 1962 őszén érték el, mikor Kubában szovjet atomrakétákat fedezett fel az amerikai hírszerzőszolgálat. Az amerikaiak tengeri blokádot hirdettek meg, és farkasszemet néztek a szovjet hadihajókkal; a világ azt hitte, órák múlva kitör az atomháború. A konfliktus végül több napos tárgyalás után megoldódott, október 28-án az oroszok hazahurcolták rakétáikat.
Az amerikaiak a kubai hatóságok erőfeszítései ellenére katonákat tartanak Castro birodalmában, a Guantanamo-öbölben lévő katonai támaszpontot 1903-ban bérelték ki a kubai államtól.
Elián, a politikai eszköz
Elián Gonzales Eszközként használták |
Az embargó részleges megszüntetésének legádázabb ellenzői a kubai származású amerikai politikusok, akiknek múlt évben sikerült leszavazni egy hasonló jellegű kezdeményezést a képviselőházban. A Castro-ellenes politikusok attól félnek, hogy a szankciók feloldása a diktátornak jól jön majd. Egy floridai republikánus politikus szavaival élve, az embargó enyhítése ,,az emberi jogok legnagyobb megsértőjét segítené".