Kínai és orosz fegyverekkel irtanak népet Darfúrban?
További Külföld cikkek
- Iszonyatos fegyverkezésbe kezdtek a görögök, Törökországot ez aggasztja
- Még két hónapot csúszik az űrben rekedt kozmonauták hazatérése, akik júniusban indultak egyhetes kirándulásra
- Helikopter ütközött egy kórház épületének Törökországban, négyen meghaltak
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
Oroszországot és Kínát vádolta az Amnesty International a Darfúrban népirtást végző arab milíciák közvetett felfegyverzésével, jelentette a BBC. A két ország természetesen vehemensen tagad. Igaz, Kína legalább annyit elismert, hogy valóban adott el fegyvereket Szudánnak, de "csak limitáltan és törvényesen", írja a BBC.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa 2005-ben teljes fegyverembargót hirdetett a Darfúrban harcoló felekre vonatkozóan.
Orosz helikopter, kínai vadászgép
Ehhez képest az Amnesty International fényképes bizonyítékokat mutatott arra, hogy a szudáni kormányerők január és március között legalább egy új, Mi-24-es támadóhelikoptert kaptak egy régi pótlására. Ugyanebben az időszakban a kormányerők - amik Szudán állítása szerint nem is vesznek részt a harcokban - kínai Fanfan vadászgépekkel bombázták a területet, ahol az arab törzsek valóságos irtóhadjáratot folytatnak az őslakos afrikaiak ellen.
Ráadásul az Amnesty arról is fényképes bizonyítékot hozott, hogy a szudáni kormányhadsereg - ami hivatalosan nem harcol - fehérre festett harci gépekkel bombázott, jelentette a BBC. A fehér álcázófestést háborús konfliktusban a semleges segélyszervezetek viselik, azaz a harci gépek fehérre festése a háborús jog súlyos megsértése. Arról nem beszélve, hogy az ilyen incidensek nagyon megnehezítik a tényleges segélyszervezetek munkáját is.
Kína kavar
Szudán természetesen tagadja a vádakat, de évekig azt is tagadták, hogy Darfúrban bármi is történik. Pedig a folyamatos mészárlásnak az óvatos becslések szerint is legalább kétszázezer halálos áldozata van, és milliók menekültek a szomszédos Csádba. Ott viszont szintén nincsenek biztonságban, hiszen a szudáni kormány támogatását élvező arab milíciák Csádba is behatoltak, és a helyi ellenzéki fegyveresekkel együtt folytatták az öldöklést.
Az orosz és a kínai tagadással szemben az Amnesty 2005-ös kereskedelmi adatokat közölt, ezek szerint Kína 24, Oroszország 21 millió dollár (azaz együtt több mint nyolcmilliárd forint) értékben exportált fegyvert Szudánba, pedig nyilvánvalóan tudniuk kellett, hogy a fegyvereket a kormány az arab milicistáknak szánja.
Kína - a Biztonsági Tanács állandó tagja - ráadásul nem csak fegyvereket szállít Szudánnak, hanem teljeskörű gazdasági-katonai együttműködést épít. Kína és Oroszország mellett az Amnesty szerint Fehéroroszország, Kuvait és Szaúd-Arábia a szudáni kormány legfőbb fegyverellátói.