További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
Nem közeledtek az álláspontok
Az elsőszámú vezetők tanácskozását megelőzően a tagországok külügyminiszterei abban megállapodásra jutottak, hogy a fő cél Irak lefegyverzése - másban azonban kevés eredményt értek el - írja az AP.
|
"Mindannyian tudjuk, hogy Irakról kell döntenünk, azonban tisztában vagyunk azzal, hogy a kérdés az Európai Unióról is szól" - nyilatkozta az AP-nek Joschka Fischer német külügyminiszter. A németek, Franciaországgal egyetemben az EU szerepét az Egyesült Államok politikájának kiegyensúlyozásában látják.
Határozott fellépés
Nagy Britannia, Spanyolország, Olaszország és Dánia azonban fontosabbnak tartja az amerikaiak melletti kiállást az iraki kérdésben. "Huszeint csak a hiteles, erővel történő fenyegetés üzenetét érti" - jelentette ki Ana Palacio spanyol külügyminiszter. Blair szintén "határozott fellépést" vár el, mint mondta, gyengeség helyett erőt kell mutatni. Véleménye szerint "így van a legnagyobb esély a háború elkerülésére".
Nem akarnak háborút
A békepártiak véleményét Fischer fejezte ki a legtömörebben. "Nem akarunk háborút" - mondta. Igaz, Fischer szerint Németország kompromisszumként elfogadná a katonai erő bevetésének megemlítését, "végső lehetőségként".
Amennyiben a tanácskozáson nem sikerül megállapodásra jutni, az akár a közös európai külpolitika kialakításának, az integráció továbbfejlesztésének kudarcát is jelentené - írja az AP.