További Külföld cikkek
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
- Fény derülhetett Amerika hírhedt gépeltérítőjének kilétére
- Az elmúlt évek legnagyobb támadását indították a szíriai kormány ellen, az orosz légierő segít visszaverni a lázadókat
Békésen háborúpárti
"Még számos vitát le kell folytatni a kérdésről" - oszlatta szét azonnal a megállapodás okozta derűlátást Tony Blair. A háborút elutasító Gerhard Schröder német kancellár ugyanis a fenyegető kitételekért cserébe a brit miniszterelnök szövegjavaslatát - "fogy az idő" - húzatta ki az állásfoglalásból. "Az EU-nak továbbra is az a célkitűzése, hogy békés megoldás szülessen a válságra" - mondta Schröder a Reutersnek, hozzátéve, hogy az idő rövidségére utaló kitétel "elfogadhatatlan" volt számukra.
Harcosan békepárti
Véleménye szerint a határozat "szükségszerűen" kompromisszumos jellegű. Ennek megfelelően az uniós közös vélemény szerint a válságot békésen, az ENSZ fegyverzetellenőreinek a vizsgálatok befejezéséhez szükséges időt megadva kell lefolytatni. Bagdadnak azonban "nem lehetnek illúziói afelől, hogy le kell szerelnie tiltott fegyvereit" - idézi az AP az állásfoglalást. Amennyiben nem működne együtt teljes mértékben az ellenőrökkel, "csak magát teheti felelőssé a következményekért" - fogalmaz a dokumentum.
Dícséret Amerikának
Az uniós országok vezetői enyhítendő az Egyesült Államokkal kialakult feszültséget a dokumentumban elismerték az amerikai mozgósítások szerepét az iraki együttműködés kikényszerítésében. "Elhivatottan együttműködünk szövetségeseinkkel, elsősorban az Egyesült Államokkal" a válság megoldása érdekében - állapították meg az állam- és kormányfők.
Az ellentétek nem oldódtak
A találkozó előtt Nagy Britannia és Franciaország még teljesen ellentétes nézeteket fejtett ki. Míg Blair az erő alkalmazása mellett foglalt állást, Jacques Chirac francia elnök elutasította az amerikaiak felvetését a háborús felhatalmazást is magában foglaló ENSZ-határozat meghozataláról.
Az uniós vezetőknek végül mégis sikerült közös álláspontot kialakítania, bár annak jellege alapján nem jelenthető ki, hogy csökkent volna az EU megosztottsága.