Mennyit ér 120 tonna pénz?
Legfrissebb híreink
- Megerőszakolhattak és kirabolhattak két légiutaskísérőt Újév napjának hajnalán
- Razziát tartott a rendőrség a dél-koreai repülőgép baleset helyszínén
- Megtaláltak egy 50 éve eltűnt nőt Nagy-Britanniában
- Madárral ütközött a repülőgép, ami Teneriféről szállította volna vissza az utasokat Budapestre
- Irán behívatta Szaud-Arábia nagykövetét, miután hat állampolgárát kivégezték kábítószer-kereskedelemért
- Felrobbant egy Tesla a Las Vegas-i Trump-hotel előtt
- Legalább 20 ember eltűnt, amikor elsüllyedt egy Olaszországba tartó migránshajó
- Saját tárgyalótermében végzett magával egy amerikai bíró
- Tragédia újévkor Montenegróban: legalább tizenketten meghaltak, háromnapos nemzeti gyászt rendeltek el
- Az Egyesült Államokban vizsgálják tovább a balesetet szenvedő dél-koreai gép feketedobozát
Attól függ, milyen pénz. Jelen esetben arról a mintegy 46 milliárd darab 1 és 2 eurócentes érméről van szó, amit az Unióban senki sem használ.
Na jó, nem senki: az eurózóna kereskedői használják a visszajáró kifizetése során, hogy aztán az érmék eltűnjenek. Az egy- és kétcenteseknek ugyanis minimum negyede, de van, ahol 100 százaléka soha nem kerül újra forgalomba.
Ennek következtében ma már csaknem minden második európénzérme egy- vagy kétcentes. Ami persze nem lenne baj, ha ez nem lenne egy igen drága mulatság: a kibocsátott, mintegy 714 millió euró értékű centek eddig kétszer annyiba, vagyis 1,4 milliárd eurójába kerültek az európai adófizetőknek.
Az Európai Bizottság megpróbálta kideríteni, mégis mitől ilyen drága az eurócent. Nem túl nagy meglepetés, ha eláruljuk: a nyersanyagköltségek teszik ki a kisebb részt, a veszteség alapvetően a tagállami pénzverdéknek köszönhető.
Mit lehet tenni?
Lehet például folytatni, amit eddig. Az amerikaiak is veszteséggel termelik a maguk egycentesét – igaz, az éves veszteség jóval kisebb, mivel ők ezt a hobbit nem 2002-ben kezdték. Esetleg annak ellenére megpróbálják csökkenteni az eurócentek költségeit, hogy a pénzverés alapvetően a tagállamok joga, és az adott országok pénzverde-lobbijai aligha hagynák annyiban forgalmuk sokmilliós csökkenését a nemzeti függetlenség ilyen durva megsértését.
Vagy, a finn és a holland példát követve, meg is lehetne szüntetni akár az egy-, akár a kétcentes előállítását. A hollandok a gazdasági liberalizmus nevében kerekítési szabályokat sem vezettek be – mindenki arra kerekít, amerre akar, és ha három cent miatt nem tud megegyezni, akkor nem lesz üzlet.
A viszonylag lassú európai döntéshozatalban gyors megoldást mindenesetre nem várhatunk pusztán azért, mert egy intézkedés gazdaságilag ésszerű. Az Egyesült Államokban 1980-ban nyújtották be az első törvényjavaslatot, ami az amerikai egycentes megszüntetését célozta. 33 év alatt odáig jutottak, hogy idén Obama elnök is kijelentette, legszívesebben kivonná a forgalomból. Ennél azért nem vagyunk lassabbak.
Rovataink a Facebookon