- Külföld
- Eurologus
- Külföld
- Eurológus Európai Parlament
- ep-választás
- marinelepen
- jean-marielepen
- ukip
- jobbik
Széthullik az EU, mint a SZU?
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Rekordmennyiségű kokaint foglaltak le a kolumbiai hatóságok
- Börtöntáborba küldték azokat az észak-koreai szökevényeket, akik kapcsolatba kerültek a kereszténységgel
- Szijjártó Péter: Végre egy jó hírt is kapott a globális békepárti többség
- Romániát és Bulgáriát már csak egy hajszál választja el a schengeni övezettől
- Ukrajnában Nobel-békedíjra jelölték Donald Trumpot
- Megszólalt a német hírszerzés vezetője: Putyin támadásra készül a Nyugat ellen, a NATO kudarcát akarja
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
Marine Le Pen francia politikus szerint az Európai Unió olyan állapotban van, mint a széthullása előtti Szovjetunió. De ez nem baj - mondja. A hazájában népszerű szőke démon szövetségeseket keres Európában, miközben Brüsszelben idegesen várják az euroszkeptikusok cunamiját.
"Az EU olyan, mint a szétesés előtt álló Szovjetunió" - nyilatkozta Marine Le Pen francia politikus, a Nemzeti Front elnöke a The Sunday Times lapnak. A 45 éves politikus szerint emiatt nem kell félni, hiszen a Szovjetuió összeomlása után a volt tagországok szabadon és függetlenül fejlődhettek tovább, és növekedésnek indultak. A holokauszt-tagadó Jean-Marie Le Pen lánya az Európai Uniót a független nemzetek önkéntes együttműködésének látja, és nem brüsszeli diktátumok vgérehajtóiként. (Ezt szokta hangoztatni Orbán Viktor miniszterelnök is, csak épp sosem tudjuk, mire gondol, hiszen nincs olyan brüsszeli diktátum, amelyre ne bólintottak volna rá a tagállamok. De vissza a modern Jeanne D'Archoz.)
"Milyen érzés, hogy míg korábban lefasisztáznak, most udvarolnak?"
Marine Le Pen, aki két éve óriástatarozást rendezett a Nemzeti Frontban, hamarosan egyesíti erőit Geert Wilders holland iszlámellenesből euroszkeptikussá avanzsált politikussal, hogy a jövő évi májusi európai választáson maximalizálják szavazataikat egy európai euroszkeptikus tömörülésben. "Nem szabad elszalasztani ezt a történelmi esélyt szabadságunk és szuverenitásunk visszaszerzésére" - mondta most az interjúban.
Le Pen - akit a Wikipédia szerint rendszeresen csúfoltak az iskolában, mert "fasiszta az apja", és nyolc éves volt, amikor Jean-Marie ellen bombamerényletet kísérletek meg - középre húzta a Nemzeti Frontot. Véget vetett a holokauszt-tagadásnak, antiszemitizmusnak, szalonképessé próbálta tenni a kommunikációt, miközben nyitott balra, hogy a szocilalistákból kiábrándult alsóközéposztályt behúzza. A fő célpontja a zsidók helyett a muszlimok, és főleg Brüsszel lett. Na meg persze a romák motsanában. Jól bevált recepet, egész Európában sikerrel alkalmazzák. Amikor a tavalyi franciaországi elnökválasztáson Nicolas Sarkozy abban reménykedett, ellophat néhány NF-szavazót, Le Pen egy beszédben azt kérdezte a támogatóitól: "Milyen érzés, hogy míg korábban lefasisztáznak, most udvarolnak?"
Fasiszták, pszeudofasiszták, nacionalisták, libertariánusok
A láncdohányos Le Pen és Wilders Hágában találkozhatnak, hogy kidolgozzák az együttműködés kereteit. A radikális, szélsőjobboldali, illetve euroszkeptikus csoportok rettentő heterogének, ezért Brüsszelben eddig az volt a kincstári reménykedés egyik mantrája, hogy hát úgysem bírnak ezek a nacionalisták együttműködni. Merthogy nagy az izgalom, mi lesz, ha olyan nagy arányban lesznek az euroszkpetikusok a parlamentben, hogy esetleg bizonyos kérdésekben akadályozni tudják a döntéshozatalt. Az együttműködés tehát nem kizárt, de nem is automatikus.
Egyrészt például a Jobbikot, és az Arany Hajnalt maga Le Pen zárta ki, a magyar és a görög párt még neki is túl fasiszta. Nem illik bele a megújulásba. Másrészt a többi eurószkeptikus párt sem tapsolt lelkesedésében. A brit UKIP (UK Independece Party), ami eddig sikeresen belehajszolta David Cameron kormányfőt egy EU-s ámokfutásba, nem ájult el az ötlettől, sőt, próbálta minél érthetőbben világossá tenni, a UKIP ezekkel a pszeudofasisztákkal sem szeretne együtt mutatkozni. (Wilders nem fasiszta, de most ezen cikk keretein belül nem fogjuk és nem tudjuk az összes európai párt fasizmusfaktorát patikamérlegen kimérni.) Sajtóértesülések szerint az olasz Északi Ligát, a belga Vlaams Belangot, a svéd Demokrata Pártot egyelőre hidegen hagyta a történet.
Az euroszkpetikusok egyébként most sem tartoznak egy frakcióba. Ahogy az MTI elmékeztet, Marine Le Pen jelenleg az Európai Szövetség a Szabadságért nevű csoporthoz tartozik, az osztrák Szabadságpárthoz és a Svéd Demokratákhoz hasonlóan. A Nemzeti Front másik két EP-képviselője, Jean-Marie Le Pen és Bruno Gollnisch ugyanakkor az Európai Nemzeti Mozgalmak Szövetségének tagja, a Jobbikkal, a Brit Nemzeti Párttal és a bolgár Nemzeti Demokrata Párttal együtt. Ezek közül egyik sem frakció. A mindenféle előnnyel járó frakcióhoz legalább hét országból kell 25 képviselő.
2013: Az euroszkeptikus cunami
Az euroszkeptikusok sikerétől rendesen tartanak az európai vezető politikusok. Elképzelhető, hogy a 766 fős EP-nek akár a 30 százalékát is euroszkeptikus képviselők adják, de sok múlik a részvételi arányon is. Állítólag a kérdés felmerült a múlt heti EU-csúcson is, ahol a vezetők arról tanakodtak, mit lehetne tenni. Megoldást nem találtak.
Az EU és mindannyiunk kára, hogy elvész az értelmes rendszer-, és EU-kritika. "A brüsszeli Európa" bele van gyöpösödve az ultraliberális és szabadkereskedelmi szabályok erőltetésébe, ami a közszolgáltatások, a foglalkoztatottság, a társadalmi egyenlőség, és a gazdasági növekedés kárára megy. Ezt M. Le Pen mondta, de akár mondhatta volna bárki Brüsszelben, hiszen a problémát mindenki látja, sokan így is értelmezik, de nem mindenki használja ki önös, rövidtávú politikai céljaira.
Rovataink a Facebookon