Alakul az uniós-török szakítás, mi lesz így a menekültekkel?
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Volodimir Zelenszkij hajlandó befejezni a háborút, ha Ukrajnát felveszik a NATO-ba
- A szíriai lázadók betörtek Aleppóba, sokan meghaltak
- Senki nem táncolt még úgy a meleghimnuszra, mint Donald Trump
- Potyautassal a fedélzetén repült a New Yorkot Párizzsal összekötő járat
- Megszavazták az aktív eutanáziáról szóló törvénytervezetet Londonban
- Ausztráliában betiltják a közösségi média használatát a 16 éven aluliak számára
- Forrong Georgia, a rendőrök összecsaptak a tüntetőkkel
- Magyar középiskolák bezárására készülnek Szlovákiában
- Évtizedekig nem beszéltek, mostantól már kereskednek – így békült ki két ázsiai óriás
- Észak-Koreára kilátást nyújtó kávézót nyitott a Starbucks
Ha van valami, amiben szinte minden európai politikus egyetért, az az, hogy a mostani migrációs hullámra nem elsősorban az EU-n belül kellene választ találni. Húzhatnak hármas kerítést a több száz görög sziget köré, szétosztogathatják az érkezőket valamilyen képlettel, de ez nem változtat az alapvető okokon, ami miatt Európába tartanak az emberek.
Ezeket próbálták megoldani hétfőn és kedden Isztambulban az ENSZ konferenciáján, ahol a világszervezet kijelentette: sosem volt ennyi, 125 millió humanitárius segítségre szoruló ember a világon. Ez volt az első alkalom, hogy világraszóló humanitárius csúcstalálkozót hívtak össze. Németország vette az egészet a legkomolyabban, Angela Merkel kancellár személyesen utazott Isztambulba, a világ más vezető hatalmai közül azonban egyik sem képviseltette magát ilyen magas szinten.
Az Oxfam segélyszervezet szerint ezzel meg is pecsételték a találkozó sorsát. Arra figyelmeztetettek, hogy ebből csak egy drága alkalom lesz a szövegelésre, az Orvosok Határok Nélkül pedig fügefalevelet látott a kezdeményezésben, amivel csak a kudarcokat takarják el, ezért inkább el sem mentek.
Végül megszületett egy „nagy egyezség” a résztvevő országok között, amely azonban nem kötelező érvényű. A remények szerint legalább egymilliárd dollárt irányítanak át a leginkább támogatásra szoruló humanitárius fellépésekre, de konkrét lépésekről nincs szó. Hatékonyabbá és célzottabbá tennék a segélyek elköltését, és az aláírók vállalnák, hogy 2020-ra helyi civil szervezeteknek adják a pénz negyedét. Az Európai Uniónak egy elég semmitmondó közleményre futotta az eredményekről: mindenki gyűrje fel az ingujját, mert a munka csak most kezdődik.
60 milliárd eurós csomag jöhet
A migráció visszatartására az EU várhatóan egy 60 milliárdos észak-afrikai befektetési csomagot jelent majd be a nyáron, de ebből csak 4,5 milliárd jönne a közös kasszából, az is az előző hétéves költségvetés el nem költött részéből. A többit az EU-n belüli fejlesztéseket finanszírozó Juncker-tervhez hasonlóan tőkeáttételekkel, magánforrásból teremtenék elő.
Alakul az uniós-török szakítás
A csúcs viszont arra jó volt, hogy Angela Merkel beszóljon a házigazdáknak. Az ENSZ Törökországba szervezte a találkozót, ami logikus, mert több, mint 2,5 millió menekült húzódott meg az országban. A törökök viszont finoman szólva sem humánusan tartják vissza az Iszlám Állam elől menekülőket. Ankara márciusban egyezett meg az EU-val, hogy megakasztja a tagállamok felé indult tömeget többek között vízummentességért cserébe. Csakhogy ezt az EU nem adná meg automatikusan, a törököknek számos feltételt kellene teljesíteni (plusz egy kiskaput is beépítene magának).
Recep Tayyip Erdoğan elnök nagyon jól tudja, hogy az EU kiszolgáltatott helyzetből alkudozik. „Feltételeket csak bizonyos határig lehet szabni, de azután Ankara azt mondhatja: akkor most Önök gondolkodjanak” – fenyített a csúcs után. Belengette az egyezmény felfüggesztését, amíg nem kapják meg a vízummentességet, és korábban arról beszélt, nem hajlandó teljesíteni az egyik követelményt, a török terrorellenes törvény átalakítását.
A hatmilliárd euró a menekülteknek, nem Törökországnak megy
A magyar sajtóban is előszeretettel emlegetik, hogy Törökország hatmilliárd eurót kap a menekültek visszatartásáért cserébe. Azt azért érdemes hozzátenni, hogy ezt valójában az ellátásukra kell költeni, és nem csak úgy átutalják Ankarának, hanem konkrét projektekre kell fordítani.
Az egyezmény fedezékében ráadásul gőzerővel megy a török demokrácia lebontása. Folyamatosak az újságírók elleni akciók, a mérsékelt miniszterelnököt eltávolították, Erdoğan bizalmasát tették a helyére, és megvonták a képviselők mentelmi jogát, hogy lecsaphassanak a kurdokra. Angela Merkel arról beszélt Isztambulban, hogy aggódik a török demokrácia állapota miatt, és csúszhat a vízummentesség, mert minden feltételt teljesíteni kellene, beleértve a terrorellenes törvény megváltoztatását is.
(Borítókép: Tayyip Erdogan török elnök beszél a Humanitárius Világ-csúcstalálkozó megnyitóján, Isztambulban, 2016. május 23-án. Fotó: REUTERS/Osman Orsal)
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán!
Rovataink a Facebookon