Luxemburg Magyarországról: egy család vagyunk
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- „Nagyon jól elkaptuk a pillanatot” – ukrán katona szólalt meg a hadsereg kurszki offenzívájáról
- Az FBI több részletet is elárult a New Orleans-i gázolóval kapcsolatban
- Továbbra sem javul a hóhelyzet Nagy-Britanniában
- Fizetésemelésekre és gazdasági reformra készül Szíria
- Tizennégy ember halt meg vasárnap Gázában az izraeli légicsapások miatt
- Kínai állampolgárokat tartóztattak le aranyrudakkal a Kongói Demokratikus Köztársaságban
- „Apám amerikai hazafi, aki egész életében a szabadságért küzdött” – így reagált Alex Soros apja kitüntetésére
- Elon Musk újabb ország belpolitikájával kapcsolatban szólalt meg
- Donald Trumpék ultimátumot akarnak adni a Coca-Colának
- Hó, jég és brutális hideg fenyeget milliókat az Egyesült Államokban
„Ez nem a kormány álláspontja” – mondta pénteken a luxembourgi kormányfő a saját külügyminisztere korábbi megjegyzéséről, hogy kirúgatná Magyarországot az Európai Unióból. „Egy család vagyunk. Ha családi probléma van, azt a családon belül kell megbeszélnünk, és nem kirúgni valakit, az nem segít” – nyilatkozta Xavier Bettel.
A luxemburgi kormányfő egy rendkívüli csúcstalálkozó előtt nyilatkozott, amit azért hívtak össze, hogy megtárgyalják az Európai Unió jövőjét. Az uniós országok vezetői – a brit miniszterelnök kivételével – Pozsonyban ülnek egy asztalhoz. Angela Merkel német kancellár augusztus végén megdicsérte a kezdeményezést, hogy végre nem Belgiumba utazik az unió politikai irányadó testülete. Annak révén, hogy az Európai Tanács szinte kizárólag Brüsszelben ülésezik, „néha egy kicsit hiányzik a közelség az élethez és ahhoz az érzéshez, hogy mit is jelent Európa” – mondta.
Kibeszélő show
Egy uniós diplomata úgy jellemezte az eseményt az EUrologusnak, hogy pszichoterápia lesz, kibeszélős szeánsz, ahol az összes vezető elmondhatja, mi a gondja az Európai Unióval. Kommunikálni viszont azt a néhány változtatást fogják, amiben nagyjából egyetértenek: jobb együttműködés a terror elleni harcban, szigorúbb határvédelem, és bőkezűbb uniós befektetési program.
Ezekről a témákról beszél hetek óta a német kancellár Angela Merkel, az Európai Tanács elnöke Donald Tusk, és a döntéseket végrehajtó Európai Bizottság vezetője, Jean-Claude Juncker.
Két kollégájához hasonlóan Juncker is tárgyalt az elmúlt hetekben mindegyik kormányfővel, megkérdezte tőlük, mi az a három dolog, amiért szükség van az Európai Unióra, és a megjegyzéseikből fölrajzolt egy szép ábrát az EU jövőjéről. A 29 témából mindössze három olyan akadt, amelyik az országok több mint felének tetszett: a közös piac, a terrorizmus elleni harc és a digitális szektor fejlesztése, írta a Wall Street Journal.
Az asztalon van még a szorosabb katonai együttműködés ötlete az uniós országok között, amelyet Franciaország és Németország mellett a visegrádiak támogatnak leginkább.
Angela Merkel ezekre az alapokra építve indítana el egy uniós reformfolyamatot, amely 2017 nyarára érhet véget. A Európai Gazdasági Közösséget (EGK) megalakító római szerződés aláírásának 60. évfordulóján, 2017. március 25-én zárhatják le hivatalosan a folyamatot, jelezte a német kancellár.
Rovataink a Facebookon