- Külföld
- Eurologus
- ceu-törvény
- palkovics lászló
- európai unió
- navracsics tibor
- jean-claude juncker
- carlos moedas
Az oktatási államtitkár Brüsszelbe utazik CEU-ügyben
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatlba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- 18+Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek Dominique Pelicot-ra
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
- Előkerült egy videó arról, ahogy becsapódik a teherszállító repülőgép egy litván lakóházba
- Donald Trump máris megpecsételte az importáruk sorsát
- Szijjártó Péter Pekingből üzent, magyar közreműködéssel jöhet a mérföldkő
- Az Egyesült Államok szerint hamarosan tűzszünet jöhet a Közel-Keleten
- Saját állampolgárait is lehallgathatja az amerikai kormány
A felsőoktatásért felelős államtitkár, Palkovics László kedden Brüsszelbe látogat, és találkozik az Európai Bizottság első alelnökével, Frans Timmermansszal, valamint az oktatási biztossal, Navracsics Tiborral.
Egy nappal azután, hogy nyilvánossá vált a felsőoktatási törvényt módosító javaslat, amely elsősorban a Közép-európai Egyetemet (CEU) hozza nehéz helyzetbe, Frans Timmermans már szóba is hozta az ügyet az Európai Bizottság politikai vezetésében.
Az EU ellenőrző testülete, az Európai Bizottság azóta vizsgálja a törvényt. Az első nemhivatalos véleményükben arra jutottak, hogy az Európai Uniónak nincsen joghatósága abban, hogy a tagállamok milyen feltételekkel akkreditálnak felsőoktatási intézményeket és képzéseket.
Viszont az új törvény korlátozhatja a kutatás és az oktatás szabadságát. Az Európai Unió Magyarország által is jóváhagyott Alapjogi Chartája hangsúlyozza az oktatáshoz való jogot, valamint a művészetek és tudományok szabadságát.
Jean-Claude Juncker, a testület elnöke csütörtökön azt mondta: nem tetszik neki a döntés, amivel elfogadták a felsőoktatási törvény szigorítását. A kutatási tárcát vezető portugál Carlos Moedas biztos – Frans Timmermans egyetértésével – arra szólította fel a magyar hatóságokat, hogy tartózkodjanak az olyan döntésektől, amelyek korlátozzák a tudományos és egyetemi szabadságot, Magyarország egyetemi jó hírét és a kapcsolatait más uniós partnerekkel.
Navracsics Tibor azt mondta, a Közép-európai Egyetem egyike a legfontosabb felsőoktatási intézményeknek az egész európai felsőoktatási térségben, és fontosnak tartja, hogy az esetleges szabálytalanságok korrekciója után zavartalanul folytathassa működését Budapesten.
Palkovics László kedden az InfoRádióban kitartott amellett, hogy az új felsőoktatási törvény nem érinti a Közép-európai Egyetemet (KEE). Az viszont a kezdetek óta kérdéseket vetett fel, hogy az intézmény az Egyesült Államokban is be van jegyezve Central European University (CEU) néven, Amerikában mégsem kínál képzéseket. Hozzátette: veszteségként értékelné, ha az egyetem elhagyná Magyarországot.
Az államtitkár látogatásának másnapján, szerdán tárgyalják az uniós biztosok először hivatalosan a törvénymódosítást és a következményeit a magyar és az európai oktatásra.
Szóljon hozzá az EUrologus Facebook-oldalán !
Rovataink a Facebookon