Összejött az egymillió aláírás a székelyek európai kezdeményezésénél, de ez még nem elég
További Eurologus cikkek
- Majdnem 20 százalékkal csökkent a GDP Spanyolországban, Olaszországban és Franciaországban
- 30 ezer betegnek juttat koronavírus-gyógyszert az EU
- Az EP jelenlegi formájában megvétózza a tagállamok alkuját, az egyik ok a jogállamiság
- EU-s költségvetésről, jogállamiságról vitatkoztak az EP-ben: elégedetlenek a képviselők
- Az EP nem ért egyet a költségvetési alku jogállamisági részével és a forráscsökkentésekkel
Legfrissebb híreink
- Markológépes ámokfutó támadt az emberekre Németországban
- A fél világ lángba borult, és nem látni a végét
- A Hezbollah szétzúzása, közvetlen összecsapás Iránnal és az elpusztíthatatlan Netanjahu – Izrael háborújának egy éve
- Nemzeteket és a világot formáló választások éve volt 2024
- Kiderült, mikor és hogyan vesznek búcsút Jimmy Cartertől
- Fokozódik a helyzet Dél-Koreában, már a Boeing is vizsgálódok a repülőgép-baleset ügyében
- Erős üzenetet küldött a közösségi platformok vezetőinek a német kancellár
- A bíróság elrendelte a felfüggesztett dél-koreai elnök letartóztatását
- Tragédiába torkollott a jeti keresése az Egyesült Államokban
- Kiderült, miért söpörhette el Izrael a Hezbollahot
Összegyűlt az 1 millió aláírás a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által kezdeményezett európai polgári kezdeményezéshez. A nemzeti régióknak közvetlen uniós támogatást kérő petíciót a szabályok értelmében mégsem lehet az Európai Bizottság elé vinni, mert
csak Magyarországon, Romániában és Szlovákiában haladta meg az aláírók száma a népességarányos nemzeti küszöböt, miközben hét ország kellett volna.
Az SZNT elnöke, Izsák Balázs azonban abban reménykedik, hogy a koronavírus-helyzetre való tekintettel a Bizottság kitolja a határidőt. Mint az MTI-nek elmondta: a problémával az uniós intézmény tisztában van, és várhatóan a jövő héten dönthetnek a hosszabbításról. Izsák szerint ha csak az elzártság időszakával hosszabbítják meg az aláírásgyűjtést, akkor is valós esély van valamennyi előírás teljesítésére.
A szervezők azt szeretnék elérni, hogy az uniós kohéziós politika kezelje kiemelt figyelemmel azokat a régiókat, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő térségektől. Mint korábban megírtuk, az SZNT szerint az uniós támogatások elosztásánál Romániában burkoltan előnyben részesítik azokat a régiókat, ahol a román nemzetiségű lakosság van többségben.
Az interneten több mint 854 ezren csatlakoztak a felhíváshoz, és az SZNT elnöke, Izsák szerint legalább 220 ezer papíron gyűjtött aláírás már a kezükben van, és még további íveket várnak.
Az európai polgári kezdeményezések az uniós állampolgároknak is lehetőséget adnak arra, hogy az Európai Bizottság figyelmébe ajánljanak uniós jogalkotásra méltó ügyeket. Ahhoz, hogy a Bizottság figyelembe vegyen egy kezdeményezést, 7 országból legalább 1 millió embernek kell a kezdeményezést aláírnia. A szabályok országonként is előírják a támogatók minimum létszámát.
A papíron begyűjtött aláírók demográfiai adatai egyelőre nem ismertek, de az interneten leadott 854 ezer támogatás is elég pontos képest fest a helyzetről: Magyarországon, illetve a jelentős magyar kisebbség lakta Romániában és Szlovákiában csatlakoztak a legtöbben az akcióhoz. Csak Magyarországról több mint 664 ezer ember szignálta az interneten az elmúlt hetekben terjedő kezdeményezést, így az eredmény végeredményben 41-szer haladja meg a 10 milliós ország számára kiírt minimum támogatási küszöböt.
a Magyarországról beérkezett több százezer aláírással nem lehet kiváltani azt a kritériumot, hogy más európai országokban is el kell érni a népességarányos küszöböt ahhoz, hogy a kezdeményezés valóban európai ügynek minősüljön.
Ezért ha a Bizottság engedélyt ad az aláírásgyűjtés meghosszabbítására, akkor Magyarországon, Románián és Szlovákián kívüli egyéb uniós országokban kell hatásos kampányt indítani, hogy legyen még legalább négy ország, ahol meghaladják a nemzeti küszöböt. Svédországban, Ausztriában és Németországban jött még össze a szükséges aláírásoknak több mint 10 százaléka eddig.
Szóljon hozzá a Facebook-oldalunkon!
Rovataink a Facebookon