Felrobbantott egy autót a brit rendőrség
További Külföld cikkek
- Az Iszlám Állam németországi karácsonyi vásárok megtámadására készülhet
- Pillanatok alatt öntött el egy várost az árvíz Nagy-Britanniában
- Túlélőket és holttesteket is találtak a Vörös-tengeren elsüllyedt turistahajónál
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatalba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
A brit rendőrség felrobbantott egy autót a skóciai Glasgowban. A robbanásra vasárnap délután került sor, a műveleteket hozzáértő tűzszerészek irányították. A rendőrség szóvivője az AP hírügynökségnek elmondta, hogy gyanújuk szerint a járműnek köze volt a glasgow-i repülőtér elleni szombati támadáshoz. A CNN információi szerint az autóban nem találtak robbanóanyagot.
Másik autó is volt
A robbantás a Royal Alexandra Hospital közelében történt, ebben a korházban ápolják a szombati, repülőtér elleni merénylet résztvevőit. Kiderült az is, hogy szombat este, amikor a glasgow-i után a liverpooli John Lennon repülőteret is lezárták, a légikikötő parkolójában szintén gyanús járművet találtak, amelyen ugyancsak ellenőrzött robbantást hajtottak végre. Szakértői becslések szerint egy ilyen összetételű robbanószerkezet 350 méteres körzetben képes jelentős rombolásra, és több száz emberélet kioltására alkalmas.
Peter Clarke, a Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának parancsnoka vasárnap esti tájékoztatóján kijelentette: a rendőrség számára "mind egyértelműbb" a három támadási kísérlet közötti kapcsolat. Hozzátette: azzal, hogy a három pokolgép nem robbant fel, "felbecsülhetetlen értékű" nyomok tömkelegéhez jutottak a vizsgálatot végző szakértők.
Amerika is bekeményít
A hatóságok a jármű megsemmisítése mellett a repülőtér közelében található házakat is átkutatták, és letartóztattak egy gyanúsítottat Liverpool északnyugati részén. Ő volt az ötödik, akit a rendőrség elvezetett a szombati, terror-gyanús esemény óta.
Egy gyanús csomag miatt a londoni Heathrow repülőtér hármas számú terminálját is kiürítették vasárnap este, a biztonsági ellenőrzést követően azonban lefújták a készültséget. Rendőrségi közlés szerint azután rendelték el a forgalmas utascsarnok kiürítését, hogy gazdátlan csomagra bukkantak az épületben. A biztonsági ellenőrzés azonban megállapította, hogy a csomag nem jelent veszélyt, így az utasok az evakuálás megkezdése után alig egy órával visszatérhettek az épületbe.
Az Egyesült Államokban is megszigorítják a tömegközlekedési hálózatok biztonságát a július negyediki nemzeti ünnep előtt a glasgow-i repülőtéri robbanás és a londoni bombariadó miatt, közölte vasárnap Michael Chertoff belbiztonsági miniszter, hozzátéve, hogy idén nyáron "különösen nagy figyelmet fordítanak" az Európából érkező utasokra.
Chertoff a Fox News tv-csatornának azt mondta: Washington tudomásul vette, hogy a nagy-britanniai merényletkísérletek mögött esetleg az al-Kaida terrorszervezet áll, és az Egyesült Államok jelenleg "megfelelő készültségi szinten" van.
Az amerikai repülőtereken az öt biztonsági készültségi szint közül a második legmagasabb, narancs színű fokozat van életben, ami erős terrorista fenyegetettségre utal. Az egész országban eggyel alacsonyabb, sárga készültségi állapot van érvényben. Chertoff közölte, hogy nem kíván változtatni ezeken a szinteken, "ebben a pillanatban nincs hitelt érdemlő fenyegetés az Egyesült Államok ellen".
Chertoff elmondta, hogy július 4. előtt növelni fogják a tengerentúli járatokon a biztonsági tisztek, a légi marsallok számát, különösen Nagy-Britannia viszonylatában. Azt is elmondta, hogy "bizonyos biztonsági akciókat" hajtanak végre pályaudvarokon és tömegközlekedési csomópontokon. Leszögezte ugyanakkor, hogy nincs szó konkrét fenyegetésről, a fokozott elővigyázatosságot az állami ünnep, az utazók nagyobb száma indokolja. A miniszter az ABC televízióban nem volt hajlandó kommentálni azt az értesülést, hogy az amerikai hírszerzés két hete állítólag figyelmeztetést kapott egy Glasgow, "repülőtéri létesítmény vagy repülőgép" ellen készülő merényletről.
Veszélyes Európa
A belbiztonsági miniszter arról is szólt: Amerika egyre nagyobb potenciális veszélyt lát abban, hogy európai országok állampolgárai Dél-Ázsiába utazhatnak, ahol terrorista kiképzést kapnak, majd visszatérve merényleteket hajtanak végre Európában vagy akár az Egyesült Államokban. Félő, hogy az iraki lázadók által kikísérletezett robbantásos technikákat előbb-utóbb Nyugatra exportálják.
Chertoff szerint ez az egyik oka annak, hogy a biztonsági hatóságok "különösen nagy figyelmet fordítanak" az Európából érkező utasokra, és ez bizonyosan így lesz egész nyáron. Elmondta, hogy a légi marsallok számát az Amerika és Európa közötti járatokon tavaly augusztusban kezdték növelni, és ezt a folyamatot az utóbbi hónapokban felgyorsították. Adatokat nem említett, de annyit közölt: folytonosan váltogatják, hogy melyik városból érkező járatokra küldenek több repülésbiztonsági tisztet.
A nyugat-skóciai nagyváros repülőterének utascsarnokába szombaton egy Jeep Cherokee típusú terepjáróval ketten próbáltak behajtani a bejárat üvegajtaján át. A kocsi fennakadt a kapun, és az ütközés pillanatában lángba borult.
Gyanús tárgy
Sir William Rae, a területileg illetékes strathclyde-i rendőrség főparancsnoka szombaton késő este tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, a támadáshoz használt jármű egyik utasa összeégett, és válságos állapotban van. Az illető kezelése közben "gyanús szerkezetet" találtak, ezért a kórházat, ahova bevitték, egy időre részlegesen kiürítették, és az eszközt biztonságos helyre szállították.
A rendőrségi vezető nem részletezte a gyanús tárgy mibenlétét, a BBC vasárnap hajnali értesülése szerint azonban öngyilkos merénylethez használatos övről van szó. A BBC biztonságpolitikai szakértője azt is megtudta, hogy a terepjáróban nagy mennyiségű benzint és propángáz-palackokat is találtak, az előző nap Londonban felfedezett pokolgépeket ugyanezekből az eszközökből állították össze. Az egyetlen különbség az, hogy a londoni robbanószerkezetek jelentős mennyiségű szöget is tartalmaztak, a glasgow-i pokolgépből ez hiányzott. A BBC szakértője szerint ha a Jeep bejutott volna a zsúfolt repülőtéri utascsarnokba, és ott felrobban, annak több száz halálos áldozata lehetett volna.
A strathclyde-i rendőrség vezetője szombat esti tájékoztatóján maga is utalást tett a használt eszközök azonosságára, kijelentve: a rendőrség véleménye szerint kapcsolat van a glasgow-i, valamint az előző nap meghiúsított londoni robbantásos merényletkísérletek között egyértelműek a hasonlóságok.
Fokozott rendőri őrizet és igazoltatások Londonban
A terrortámadások veszélye miatt megerősített rendőri járőrosztagok ellenőrzik vasárnap London idegenforgalmi nevezetességeinek környékét, valamint a nagyobb sport- és kulturális rendezvények helyszíneit. A brit főváros rendőrei a szokásosnál jóval gyakrabban igazoltatnak és kérdeznek majd ki embereket a nap folyamán, sőt motozásra is fel vannak hatalmazva, ha gyanúsnak találnak valakit.
Gordon Brown kormányfő megértést kért a lakosságtól, és a lehető legnagyobb éberségre intette honfitársait. Különleges védelmet kap a nap folyamán a wimbledoni tenisztorna és az a koncert, amelyet a tíz évvel ezelőtt, autószerencsétlenségben elhunyt Diana hercegnő emlékére rendeznek. Az utóbbit az elhunyt két fia, Vilmos és Harry herceg szervezi, helyszíne az új Wembley-stadion. Tízezreket várnak a rendezvényre.
A reptereken és pályaudvarokon bevezetett szigorított biztonsági intézkedések miatt késésekkel kell számolni, az sem zárható ki, hogy egyes járatok nem indulnak el. Vasárnap délután a londoni Heathrow-n a terminálok előtt is több száz méteres sorok kígyóztak, mert az utasokat már a bejáratoknál is biztonsági ellenőrzésnek vetették alá. Hasonló torlódásokat jelentettek a vasárnap részben megnyitott glasgow-i repülőtérről is.
A BAA, a legnagyobb brit repülőtér-üzemeltető cég - amely a Heathrow-t és a glasgow-i légikikötőt is működteti - vasárnap azt kérte, hogy az utasokat családtagjaik és barátaik ne kísérjék ki a repülőterekre, illetve ne menjenek ki eléjük. A BAA arra is figyelmeztette az utazókat, hogy a légikikötők utascsarnokainak megközelíthetősége gépjárművekkel "rendkívül korlátozott", és súlyos késésekkel számolhatnak, akik autóval mennek ki a repülőterekre. Az elrendelt szigorítások értelmében járművel gyakorlatilag annyi időre sem lehet odaállni a terminálok épületei elé, ameddig az utazók az autóból kiszállnak.
Újabb két gyanúsított
Hajnalban két újabb személyt vett őrizetbe a brit rendőrség a Londonban és a Skóciában megkísérelt merényletekkel összefüggésben, az észak-angliai Cheshire grófságban. Ezzel négyre emelkedett a hétvégi londoni és glasgow-i események alapján őrizetbe vett személyek száma. A brit kormány szombaton a legmagasabb, "kritikus" szintre emelte a terrorfenyegetettség hivatalosan megállapított szintjét.
A legmagasabb készültséget hivatalosan csak akkor rendelhetik el, ha a hírszerzés azonnali, súlyos károkkal fenyegető terrortámadásról ad jelentést, vagy ha az általános terrorveszély emelkedése ezt indokolja. Jelenleg az utóbbi eset valószínűsíthető, miután pénteken két, befulladt pokolgépet is találtak London központjában. A készültség emelésében közre játszhattak a Glasgow-ban történtek is, ahol két lángoló terepjáró hajtott be a reptér főbejáratán. A kritikus terrorriasztási szint lehetőséget ad a hatóságoknak az erőszakos kitelepítésekre is. Ennél nincs magasabb riasztási szint, ezt rendelték el legutóbb a 2005. július 7-i londoni metrórobbantások után is.