További Külföld cikkek
- A tragédia ellenére marad a helyén Újvidék polgármestere
- Továbbra sincs nyugalom Georgiában, elutasították az elnök keresetét a választással kapcsolatban
- Alig értek véget a választások, Trump miatt már a kormányalakítással foglalkoznának Írországban
- NATO-főtitkár: A NATO-nak Ukrajna támogatására kell összpontosítania, nem a béketárgyalásokra
- Joe Biden kegyelme Donald Trumpot segítheti
Ki más, mint Clinton
A névtelenséget kérő forrás szerint Hillary Clinton Kerry minden gondjára orvoság lenne. "Kerry meggyőződése, hogy vietnami veteránként a nemzetbiztonság területén megkérdőjelezhetetlen, így nem is gondolkodik olyan jelölten, aki ezt a vonalat erősítené" - jelentette ki a tűzhöz közel álló forrás. Ezek szerint az elnökjelöltséggel egészen hosszan, de különösebb esély nélkül kacérkodó Wesley Clark nyugalmazott tábornoknak nincs esélye az alelnökségre. Clark egyébként korábban élvezte Clintonék támogatását, több elemző szerint valójában Hillary Clinton trójai falova volt a párt bevételében.
Mivel a fő kampánytémák közül a nemzetbiztonságot Kerry magáénak érzi, belpolitikai vonalon kívánja erősíteni kampányát a november végi választásig. A demokrata vezető szerint John McCain republikánus szenátor megkeresése is már ezt a célt szolgálta - a figyelemelterelés mellett. Belpolitikai kérdésként az Egyesült Államokban a gazdaság helyzete és a szociális juttatások szoktak felmerülni. Lehet-e ennek a témának harcosabb és hitelesebb képviselője Hillarynál - kérdezte a név nélkül nyilatkozó informátor.
A népért küzdő hős
Clinton idején az amerikai gazdaság virágkorát élte, elnöksége alatt huszonkétmillió munkahelyet teremtettek. Márpedig a munkahelyteremtés erős kampánytéma lehet, a 2000. évi választás egyik döntő ütközete a most - főként Bush rosszul értelmezett protekcionista politikája, az acélipar megmentése érdekében két évre bevezetett védővámok miatt - hatalmas feldolgozóipari munkanélküliséggel küzdő Ohio lehet.
Hillary Clinton a szociális juttatások terén is hitelesen szólalhat meg. Clinton elnöksége alatt komoly harcot folytatott a republikánus többségű törvényhozással az alapellátást biztosító MediCare és MedicAid rendszerek megújításáért. Frissen megjelent önéletrajzában a Lewinsky-afférért is az amerikai állampolgárok egészségügyi ellátásáért folytatott "elkeseredett küzdelemmel" indokolta. Életem című emlékiratában azt írta, az egyik harcot buknia kellett, és Clinton a magánéleti csatát bukta el.
Port hintenek?
Hillary motivációi könnyen magyarázhatóak. Ha Kerry nem győzi le Busht, az egyértelműen az elnökjelölt hibája, alelnökjelöltségével viszont Hillary biztos esélyesnek számíthat a 2008-as demokrata előválasztásokon. Ha Kerry nyerne, Clintonné lehetne az Egyesült Államok történetének első alelnökasszonya, ami szintén egyenes utat jelent a későbbi elnökjelöltséghez. Hillary így saját jogon is biztosíthatná magának a helyet a történelemkönyvekben - jegyezte meg a Drudge-nak nyilatkozó demokrata vezető.
Mindez persze egyszerű porhintés is lehet. A demokraták, akik a mai napig nem gyógyultak ki a Kennedy-klán iránti vonzalmukból a Clinton-házaspárban hasonló dinasztikus lehetőséget látnak. Nem véletlen, hogy a demokrata elnökjelöltek jelentkezésének lezárása után is felmerültek olyan forgatókönyvek, amik Hillary jelöltségének esélyeit taglalták.
Futnak még
Kerry választása sem szűkül be ennyire egyértelműen Hillaryra. Jó eséllyel pályázik az alelnökségre az elnökjelöltségért folytatott harc második helyezettje, John Edwards is. A fiatal dél-karolinai szenátor "igazi déliként" sokat tehet az egykor demokrata felségterületnek számító déli államok visszaszerzésében. Edwards azonban - bár az utóbbi időben barátkozott Kerryvel - elég távol áll az elnökjelölttől.
Annál közelebb áll Kerryhez a demokrata előválasztások legelején csúfosan elvérző Dick Gephardt, a demokraták régi gárdájának emblematikus képviselője. Jelöltsége ellen szól azonban, hogy már az iowai előválasztáson csúfos kudarcot vallott, pedig még itt tartották a legesélyesebbnek.
Rekordsumma, nyugalom
Bostoni lapértesülések szerint Kerry egyébként kedden vet véget a találgatásoknak, és bejelenti alelnökjelöltjét is. Addig pedig büszkén töltheti el az a tény, hogy megdöntve Bush 2000-ben felállított rekordját 175 millió dollárnyi adományt gyűjtött kampányához. Az általában csak százmillió dollárból kampányoló demokrata jelöltekhez képest így akár eséllyel szállhat szembe Bush kétszázmilliós kampánygépezetével.
|