Ódzkodnak a veszélytől
A kilenc békeaktivista az után döntött a távozás mellett, hogy az iraki hatóságok ultimátumot intéztek hozzájuk: vagy stratégiailag fontos, ezért nagy eséllyel támadás célpontjává váló létesítményeket védenek meg testükkel, vagy el kell hagyniuk az országot. Az ultimátumot az a frusztráció váltotta ki, hogy a közel kétszáz aktivista közül eddig csak hatvanöten vállalták, hogy valóban veszélyes létesítményeket is megvédenének.
Erőmű helyett katonai bázis
A kilenc választható létesítmény listája - a megvédendő objektumok olajfinomítók, erőművek lettek volna - az emberpajzs résztvevőinek azt a félelmét erősítette meg, hogy az irakiak nem polgári célpontok védelmében használnák őket. Az aktivisták egy csoportja február 23-án szembesült azzal, hogy a kijelölt erőmű helyett egy katonai támaszpont és egy stratégiai fontosságú baszrai útkereszteződés védelmét kellene ellátniuk - írja a Daily Telegraph. Irak ugyanis úgy véli, nincs értelme veszélytelen helyszíneket védeni.
Méltányos eljárás
Irak ennek ellenére sem marad brit emberpajzs nélkül. A később csatlakozókkal együtt összesen mintegy húsz brit állampolgár döntött a maradás mellett. "Azért jelentkeztünk pajzsnak, hogy különböző helyszíneket védjünk. Az irakiak most választások elé állítottak bennünket" - nyilatkozta a napilapnak Uzma Bashir főiskolai tanár, aki szerint az eljárás "méltányos".