További Külföld cikkek
- Túrázni indult az olasz Alpokba két férfi, egyiküknek már csak a holttestét találták meg
- Több száz magyar fiatalnak ad ingyenes európai vonatbérletet az EU
- Ez a hölgy most a világ legidősebb embere
- Franciaország betilthatja az X-et, ha Elon Musk továbbra is beavatkozik a politikába
- Az ukrán külügy kemény üzenetet küldött Magyarországnak, Kijev szívesen átvenné a helyét a EU-ban és a NATO-ban
Az emberrablók, akik tolmács útján léptek érintkezésbe túszaikkal, bocsánatot kértek, miután megtudták, hogy oroszokról van szó. Ezután taxiba ültették és hazaküldték őket bagdadi szálláshelyükre - mondta a cég bagdadi képviselője a RIA Novosztyi hírügynökségnek. Öt túszról időközben kiderült, hogy valójában ukrán állampolgár. A tússzedésre reagálva az orosz cégek elkezdték munkatársaik evakuálását az országból.
Halászok kapcsolati tőkével
Kiszabadult a vasárnap túszul ejtett hét kínai állampolgár is. A kínaiakat szintén tévedésből rabolták el, a lázadók japánnak nézték őket. A túszok "jól vannak" - nyilatkozta a BBC-nek Kína bagdadi követségének egy munkatársa. A hét 18-49 éves férfi egyelőre tisztázatlan okokból tartózkodott Irakban, egyesek szerint a szegény Fucsian tartományból származó földművesek és halászok személyes kapcsolataik révén szereztek munkát az országban.
Irakban jelenleg tizenkét ország mintegy negyven állampolgára van emberrablók fogságában - jelentette be a koalíciós erők egyik szóvivője Bagdadban. A túszok kiszabadításában az FBI is segítséget nyújt. A koalíció "nem tárgyal terroristákkal vagy emberrablókkal" - tette hozzá a szóvivő.
Nyugalom Fallúdzsában
Fallúdzsában mindeközben tartósnak bizonyult a törékeny tűzszünet. A fegyvernyugvást "a tárgyalások folytatása érdekében" kedd éjfélig meghosszabbították - jelenteték amerikai katonai források. A városban kórházi források szerint hatszáz iraki vesztette életét a múlt hétfő óta tartó ostromban. A tűzszünet ellenére kisebb összecsapások előforulnak, a város közelében - egyelőre ismeretlen okokból - lezuhant egy amerikai AH-64 Apache helikopter. Áldozatokról nem érkezett jelentés.
A fallúdzsai béke mellett a síiták lázadása is megtörni látszik. Egyes jelentések szerint Moktada asz-Szádr szélsőséges vallási vezető magánhadserege állásokat adott fel az egy hete teljes egészében elfoglalt Nedzsefben. A lázadó főpap tartózkodási helye ismeretlen - írja a BBC.
Titokban egyezkednek
Az AP úgy tudja, hogy a Mahdi hadsereg visszavonulása része lehet a Szádrral született megállapodásnak. A vallási vezető el akarja kerülni az ellene gyilkosság vádjával indított büntetőeljárást.
Az AP értesüléseinek ellentmond, hogy a vallási vezető a libanoni tévének adott nyilatkozata szerint "kész feláldozni életét" az amerikaiak elűzéséért. Szádr egyben felszólította az irakaiakat, "ne hagyják, hogy halálom a szabadságért és a megszállás ellen folytatott küzdelem végét jelentse". A vallási vezető átállásra szólította az amerikaiakkal szövetséges csapatokat.
A Nedzsef külvárosaiban járőröző amerikai csapatokat a radikális vezető "elfogására vagy megölésére" utasították - nyilatkozta az AP-nek Ricardo Sanchez, az Irakban állomásozó csapatok főparancsnoka. Az amerikaiak kedden Bagdadban elfogták a vallási vezető egyik munkatársát.
Nedzsefet látszólag feladják, Kerbaláért még küzdenének Szádr katonái. A Mahdi hadsereg legalábbis megismételte a bolgár katonákat a város elhagyására szólító ultimátumát. A lázadó síiták eredetileg hétfő éjfélig adtak időt a Kerbalát védő ötszázfős bolgár alakulatnak a távozásra. A múlt heti harcokban négy bolgár katona sérült meg. A helyzet "lassan megnyugszik" Kerbalában, "néhány" katona azonban kérte, hogy hazatérhessen - nyilatkozta egy bolgár magántévének Szolomon Paszi bolgár külügyminiszter.
Az amerikai hadsereg iraki parancsnokai a nyugalom ellenére erősítést kérnek. Az iraki parancsnokság elképzelései szerint két gyorsreagálású dandárt kért a főparancsnokságtól - jelentette a BBC. Abizaid tábornok, a középső parancsnokság vezetője szerint bizonyos alakulatok hazatérése "minden bizonnyal" késni fog.
Igazolva látják magukat a franciák
"Végtelenül aggasztónak" ítélte az iraki helyzetet a francia nemzetgyűlésben Jean-Pierre Raffarin - jelentette az MTI. A kormányfő igazolva látja az iraki háború ügyében képviselt francia álláspontot. Chirac államfő a háború heves ellenzője volt, nem támogatta Huszein diktatúrájának megbuktatását.
"Franciaország részt kíván venni a tartós megoldás kimunkálásában" - jelentette be igényét Raffarin. A Fehér Házból a múlt héten kiszivárgott értesülések szerint Bush a franciák segítségét kérte az iraki békefenntartásban.
Kiállt az amerikai csapatok iraki állomásoztatása mellett a washington Postban megjelent cikkében John Kerry. "Bárkit válasszanak is elnöknek novemberben, rendületlenül kitartunk ebben a küldetésünkben" - írta cikkében a demokraták elnökjelölt. Kerry azonban bírátta Bush hatalomátadási tervét és az ENSZ nagyobb szerepvállalását javasolta. A Bush-kormány hibájából "életeket vesztettünk, valamint időt, lendületet, és elvesztettük a szavahihetőségünket is" - írta az elnökjelölt.