További Külföld cikkek
- Börtöntáborba küldték azokat az észak-koreai szökevényeket, akik kapcsolatba kerültek a kereszténységgel
- Szijjártó Péter: Végre egy jó hírt is kapott a globális békepárti többség
- Romániát és Bulgáriát már csak egy hajszál választja el a schengeni övezettől
- Ukrajnában Nobel-békedíjra jelölték Donald Trumpot
- Megszólalt a német hírszerzés vezetője: Putyin támadásra készül a Nyugat ellen, a NATO kudarcát akarja
Az elnök "nagyon kritikus szakaszban" van - mondta a miniszter. "A szíve egészen jól ver, s a tüdeje is működik, ezért nagyon nehéz egyelőre bármit is jósolni - nyilatkozott Saat a CNN amerikai hírtelevíziónak. - Nyilvánvaló azonban, hogy veséje és mája felmondta a szolgálatot." A miniszter később hozzátette, hogy Arafat agya is csak részlegesen működik az agyvérzés miatt.
A palesztin elnöknél egy gyulladás miatt keringési zavarok léptek föl, ami akadályozta az idős államférfi intravénás táplálását, s ez vezetett ahhoz, hogy agyvérzést kapott.
Szerda délelőtt még azt mondták palszetin források Arafatról, hogy létfontosságú szervei, szíve, mája, agya és tüdeje működik.
A Reuters hírügynökség jelentése szerint a palesztin vezetők nyilvánosan ugyan Arafat túlélési esélyeiről beszélnek, magánbeszélgetések során többük elismerte, hogy a vezér "halott".
Nincs szó eutanáziáról
"Semmi okot nem látok a haláláról terjedő pletykákra", jelentette ki Nabil Sat palesztin külügyminiszter. Sat egyben "szeretné kizárni az eutanázia lehetőségét is". "Isten akaratán és teste képességein múlik, hogy él-e, hal-e" jelentette ki.
A temetést már leszervezték
Bár a vezetők szerint Arafat állapota még hosszú ideig fenntartható, egy vezető iszlám vallási vezető Párizsba utazott, hogy szükség esetén a közelében lehessen. Leila Sahid, a Palesztin Hatóság párizsi képviselője szerint az imám "nem azért jött, hogy lekapcsolja az elnököt a gépekről, hanem azért, mert a haldokló mellett a helye". "Az iszlám szigorúan tiltja az eutanáziát", mondta. Sahid szerint a vezér állapota "válságos".
Az optimista publikus nyilatkozatoknak ellentmond az is, hogy a Palesztin Hatóság vezetői megállapodtak Egyiptommal, hogy Arafat gyászszertartását Kairóban tartják majd. "Egyiptomban tartjuk a temetést, ami után Arafat elnököt Ramalláhban helyezik végső nyugalomra", nyilatkozta a Reutersnek egy egyiptomi tisztviselő. Izraeli sajtóhírek szerint az izraeli kabinet is beleegyezett Arafat ramalláhi temetésébe.
Szerdán döntés született Arafat ideiglenes utódlásáról is. A vezér halála esetén Rauhi Fatuh, a palesztin parlament elnöke venné át a Palesztin Hatóság elnöki jogkörét, de már most gyakorolhatja a palesztin alkotmány értelmében a hivatali ügyek vitelét.