Nyúlós enyvvé válnak a kínai folyók

2007.07.05. 20:08
Elégedetlenséget szül a környezetszennyezés egyre növekvő mértéke Kínában, gyakoriak a tömeges tiltakozások. A környezetvédelmi hatóság vezetője szerint a politikai vezetők veszik védelmükbe a gyárakat, amik a legnagyobb szennyezőnek számítanak. Egy vizsgálat szerint az üzemek fele megsérti a környezetvédelmi előírásokat.

Elégedetlenséget vált ki a lakosság körében a Kínában egyre nagyobb méreteket öltő környezetszennyezés, jelentette ki a kínai környezetvédelmi hatóság (SEPA) vezetője. Csou Seng-hszian (Zhou Shengxian) az Új Kína (Xinhua) hírügynökség szerda éjjeli jelentése szerint bírálta a helyi politikai vezetőket, akik, mint fogalmazott, védelmükbe veszik a folyókat nyúlós enyvvé változtató gyárakat.

A szakember azt mondta, a szennyezés miatti elégedetlenség egyre gyakrabban tömeges tiltakozásba torkollik Kínában. Az idei év első öt hónapjában a környezet állapotának javítását sürgető, valamivel több, mint 1800 panasz futott be a SEPÁ-hoz, ez nyolc százalékos növekedés tavalyhoz képest.

Nem csökken a károsanyag-kibocsátás

A kínai kormány igyekszik megzabolázni a gazdasági növekedés motorjának számító gyárak, bányák és ipartelepek által kibocsátott szennyezést. Ígéretet tett arra, hogy a legnagyobb szennyezők 2006 és 2010 között tíz százalékkal lefaragják a károsanyag-kibocsátás mértékét, de már az első évben - tavaly - elmaradt a csökkentés az arra az évre tervezettől.

Csou Seng-hszian ostorozta a helyi vezetőket, amiért nem szereznek érvényt a kommunista párt és a központi bizottság környezetvédelmi előírásainak. Sürgette az illetékeseket, hogy tegyenek lakatot azokra a gyárakra, amelyek titkos csővezetékeken szabadulnak meg a melléktermékektől, és követelte azoknak a beruházásoknak a leállítását, amelyeket nem kísér környezetvédelmi ellenőrzés.

Megsértik az előírásokat

Egy közelmúltbeli fölmérés szerint a Jangce és a Sárga folyóhoz, valamint más folyókhoz és tavakhoz telepített szennyvízkezelő berendezések felét nem úgy működtetik, ahogy kellene, vagy egyáltalán nem is működnek. A vizsgált több mint 500 vállalkozás csaknem fele megsértette a környezetvédelmi előírásokat.

A SEPA egy illetékese az év első felében úgy nyilatkozott, tavaly Kína hét folyórendszere teljes hosszának több mint negyedén (26 százalékán) olyan fokú volt a szennyezés, hogy a víz alkalmatlan volt bármilyen emberi felhasználásra. A Világbank egy tanulmányában azt írta, Kínában évente csaknem félmillió ember halála vezethető vissza a levegő és víz szennyezettségére.