További Külföld cikkek
- Robbanást történt Kubában, 13 katonának nyoma veszett
- Meghalt az olasz Robinson Crusoe, aki 32 évig élt egyedül egy lakatlan szigeten
- Szükségállapotot hirdettek Hollywood mellett, pokoli erdőtűz ütött ki
- Egy olasz falu polgármestere megtiltotta a lakosoknak, hogy megbetegedjenek
- Több mint hétszáz dolgozó perelte be a brit McDonald’s-ot zaklatás vádjával
|
Raed Karmi halálát akarta megbosszulni
A lövöldözést követően a Jasszer Arafat palesztin vezető radikális Fatah mozgalmához is kötődő Al-Aksza Mártírjainak Brigádja nevű fegyveres szervezet több nemzetközi sajtószervet értesített arról, hogy vállalja a merényletet, amely a legsúlyosabb volt a térségben december 16-a óta, amikor Arafat tűzszünetet hirdetett. Az AP hírügynökséggel a szervezet részéről azt is közölték, hogy túl-karmi vezetőjük, Raed Karmi halálát kívánták megbosszulni. Túl-Karmban palesztin fegyveresek egy csoportja hangosan ünnepelt a csütörtöki merénylet után.
Légitámadás a palesztin hivatali épületek ellen
Izrael a Palesztin Hatóságot és személyesen Jasszer Arafat elnököt tette felelőssé a merényletért. Az izraeli hadsereg válaszlépésként légitámadást intézett palesztin hivatali épületek ellen a ciszjordániai Túl-Karm városában, az akció elsősorban biztonsági épületek ellen irányult. A támadás következtében egy palesztin rendőr életét vesztette, mintegy negyvenen pedig megsebesültek. Rámalláhban pedig izraeli harckocsik közelítették meg Jasszer Arafat palesztin elnök hivatalát.
Sürgős nemzetközi beavatkozást követelt pénteken a Palesztin Hatóság, megállapítva, hogy a csütörtöki észak-izraeli véres merényletet megtorló izraeli akciók a Palesztin Hatóság elpusztítását célzó terv részét képezik. Szaeb Erekat palesztin főtárgyaló, a helyi önkormányzati ügyek minisztere az AFP-nek hangsúlyozta: "a Palesztin Hatóság sürgős nemzetközi beavatkozást követel, hogy vessenek véget Saron haditerveinek, amelyek a Hatóság és a békefolyamat megdöntését célozzák". Amerika felszólította Arafatot a tettesek kézre kerítésére
Külföldről az Egyesült Államok reagált leggyorsabban a haderai tragédiára, borzalmasnak minősítve és elítélve a merényletet. A külügyminisztérium illetékes szóvivője egyúttal sürgette Arafatot, hogy azonnal tegyen lépéseket a tettesek kézre kerítésére. Washington együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak és Ariel Saron miniszterelnökön keresztül az egész lakosságnak.
Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője felszólította az izraelieket és palesztinokat a tárgyalóasztalhoz való visszatérésre. Ha Jasszer Arafat palesztin elnök nem tudja megfékezni területén az erőszakot és ha Izrael nem mérsékli reagálását, akkor nem lehet kitörni az erőszak gyűrűjéből - mondta a német ARD-tévé péntek reggeli hírműsorának. Solana fogadkozott, hogy az unió nem adja föl diplomáciai erőfeszítéseit, mert "a közel-keleti béke az európaiak alapvető érdekei közé tartozik".