További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
A rabokon gyakorolták a célzást
Az asszony beszámolója szerint a foglyokat általában elektromos árammal és fejük vízbe nyomásával kínozták, de sokszor céltáblának használták őket a lőgyakorlatokat végző katonák. Nyilvános kivégzéseket is sűrűn tartottak, a "pártelleneseket" és a "reakciósokat" lőtték agyon.
A táborban volt egy légmentesen lezárható kis kompressziós kamra is, ahol szélsőségesen hideg vagy meleg hőmérsékletet állítottak elő, hogy megöljék a foglyokat. Ezeket a kivégzéseket általában éjjel hajtották végre. Az asszony beszámolója szerint gyakori volt, hogy a rabokat öngyilkosságba kergették.
Szunt még 1984-ben tartóztatták le, majd államellenes tevékenység vádjával 13 évre ítélték. Állítása szerint a tárgyalás előtt megkínozták. A tábort csak azért élte túl, mert könyvelői végzettségének köszönhetően munkát kapott, ő kezelte a tábor hivatalos iratait. A tábor lakói közül addigra már majdnem mindenki meghalt azok közül, akik vele érkeztek. Az asszony 1992-ben amnesztiát kapott, 1995-ben pedig átszökött Dél-Koreába.
Kétszázezer fogoly
Nemzetközi emberjogi szervezetek és független koreai csoportok azt állítják, hogy az egykori fogoly által leírt szörnyűségek most is mindennaposak az észak-koreai táborokban. Pontos adatok nincsenek a politikai foglyokról, de a szervezetek szerint több mint 200 ezer embert tartanak fogva az ország 12 táborában.
Az Amnesty International azt állítja, hogy Észak-Korea továbbra sem engedi be a független megfigyelőket, a vallásszabadságot sorozatosan megsérti, a politikai foglyokat pedig továbbra is gyakran kivégzik.
Amerika - Észak-Korea
Mivel Észak-Koreába igen nehéz bejutni, nem lehet közvetlenül bizonyítani az asszony állításait, de az Rgyesült Államok szerint vallomása hiteles képet fest az országról. Szun vallomásának nagy hatása lehet az Egyesült Államok és Észak-Korea kapcsolatára, állítják szakértők. Bush már többször is a "Gonosz tengelyének", és "latorállamnak" nevezte Észak-Koreát.