Kubában mozgósítják a tartalékosokat
További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
A szünidő miatt üresen álló diákszállókat most tartalékosok foglalják el - vált ismertté szerdán Havannában, amelynek utcáin is nagyobb számban jelentek meg a biztonsági erők.
Az ok ismeretlen
A mozgósítás oka egyelőre nem szivárgott ki, de a kubai sajtó már a múlt héten arról cikkezett, hogy a biztonsági erők készen állnak az ország védelmére bármiféle külső beavatkozással szemben. Tüntetésekre vagy ellenzéki tiltakozó megmozdulásokra utaló jelek nincsenek.
Lapjelentésekből úgy tűnik, a kubai kormány meg akarja tiltani, hogy az Egyesült Államokban emigrációban élő kubaiak televíziós adásait fogni lehessen a szigetországban és igyekszik korlátozni a külföldről származó információk eljutását a lakossághoz.
Három év börtön a floridai adások vétele miatt?
A kommunista párt központi lapja, a Granma szerdán arról számolt be, hogy a "kalózadások vételét" és a Floridából érkező jelek vételére alkalmas műholdvevők "terjesztését" három évig terjedő börtönnel fogják sújtani.
"A Kubába ilyen módon eljutó programok nagy része destabilizáló, a belügyekbe beavatkozó és felforgató tartalmat közvetít" - írta az újság. "Egyre több alkalommal szólítanak fel ezekben terrorista cselekményekre", ami George W. Bush amerikai elnök Kuba ellen szőtt "annexiós tervének" része - vélekedett a Granma.
A cikkben pellengérre állítják az Egyesült Államok havannai képviseletét, amely állítólag ellenzékiek segítségével számítógépeket, rádiókat, műholdvevőket és dekódereket osztogat Kubában. Ostorozzák a műholdvevők és a telefonkártyák jogosulatlan használatát is, amelyet a lap szerint turisták és külföldön élő kubaiak csempésznek be az országba.
Fidelről sincs sok hír
A tíz napja megműtött Fidel Castro forradalmi vezető egészségi állapotáról nem látott napvilágot újabb közlemény. A hivatalos tájékoztatások szerint lábadozik és talán decemberben visszatérhet hivatalába. Ricardo Alarcón, a kubai parlament elnöke szerdán ismételten az Egyesült Államok "nagyon világos, nagyon közvetlen fenyegetésével" indokolta az elnök egészségi állapotát övező titkolózást.
Washington "konkrét fenyegetései" miatt a "Fidel egészségéről szóló híreket és információkat nagyon körültekintően kell megfogalmaznunk és csak a legszükségesebbekre szabad korlátozódniuk" - mondta Alarcón a Radio Rebelde műsorában.
Államtitok Castro egészségi állapota, meghalt a legidősebb kubai ellenzéki
Castro maga jelentette be egy "kiáltványban", amelyet július 31-én ismertettek a televízióban, hogy bélvérzés miatt megműtötték és az ország vezetését átmenetileg átadja öccsének, Raúlnak. Másnap saját kezűleg írott és ugyancsak a televízióban felolvasott üzenetében Castro államtitoknak nyilvánította egészségi állapotának alakulását egy lehetséges amerikai agresszióra hivatkozva.
Ellenzéki berkekből kiszivárgott, hogy 79 éves korában elhunyt a legidősebb kubai ellenzéki, Gustavo Arcos Bergnes. Az Emberi Jogok Kubai Bizottsága (CCDPDH) vezetője szívinfarktusban halt meg kedden egy havannai kórházban. Fidel Castro egyik legrégibb harcostársai közé tartozott, 1964-ig Kuba belgiumi nagykövete volt. A forradalmi kormánnyal támadt nézetkülönbségei miatt mondott le hivataláról. 1983-ban csatlakozott a CCPDH-hoz, a karib-tengeri szigeten elsőként megalakult ellenzéki csoporthoz.