További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
Harapósan békés
"A Biztonsági Tanácsnak a béke eszközének kell lennie, nem árt azonban, ha fogai is vannak" - jelentette ki Rice az NBC Meet the Press című politikai elemző műsorában. Ha ugyanis a szervezet nem lesz elég "harapós", a jövőben "nem tudja majd kezelni a világ békéjének megzavarására törekvő számtalan nemzetközi szereplőt".
Döntő lépések
Az amerikaiak és a határozati javaslatot a jövőben az ENSZ elé terjesztő britek a hétvégén kezdtek neki a javaslat szövegtervezetének kidolgozásához. Míg a BT pénteki ülése előtt az Egyesült Államok még szükségtelennek tartotta, hogy új határozatot hozzanak Irakkal kapcsolatban, a pénteki ülés békepárti megnyilvánulásai és a szombati béketüntetések elkerülhetetlenné tették annak beterjesztését.
A tervezet John McCain szenátor szerint "döntő lépéseket" javasol majd a válság ügyében. "Ha ezt nem fogadják el, az Egyesült Államok nehéz döntések meghozatalára kényszerülhet" - mondta a héják egyik vezetőjének tartott republikánus a Fox televízió vasárnapi hírműsorában.
Halogatók
A határozattervezet szövege még nem készült el - mondta el Rice. Annyi azonban biztos, hogy elítéli majd az egyes országok "halogató taktikáját" - utalt Franciaország álláspontjára. A franciák, a BT-ben szintén vétójoggal rendelkező Oroszországgal és Kínával több időt adnának az ellenőröknek.
Előbb-utóbb támadnak
Az amerikaiak szerint ez azonban csak időpocsékolás lenne, Wesley Clark tábornok, a NATO egykori katonai parancsnoka szerint "valószínűtlen, hogy az ellenőrök valaha is bizonyítékokkal tudnának előállni". A fegyverzetellenőrök tevékenységét mégis fontosnak tartja, hiszen ezáltal az amerikaiak szövetségesei "közvéleményük előtt igazolhatják a katonai akciót".
"Előbb vagy utóbb, hitünk szerint előbb a Biztonsági Tanácsnak ki kell mondania, hogy Huszein eljátszotta az utolsó esélyét. Akkor a BT-nek cselekednie kell, vagy az Egyesült Államok lép szövetségesei támogatásával" - jelentette ki Rice. A főtanácsadó nem kívánt találgatásokba bocsátkozni arról, kik támogathatják majd a határozati javaslatot.