Halálra ítélték a bolgár ápolónőket

2006.12.19. 12:29
Kedden ítéletet hirdetett a líbiai bíróság, már másodszor halálbüntetést szabtak ki az öt bolgár ápolónőre és a palesztin orvosra. Várhatóan fellebbezhetnek majd az ítélet ellen. Ha Bulgária kártérítést fizetne az HIV-vírussal fertőzött gyerekek családjainak, hajlandóak lennének megváltoztatni az ítéletet, a bolgár hatóságok szerint azonban a lépéssel elismernék az ápolónők bűnösségét.

A líbiai bíróság kedden halálra ítélt öt bolgár ápolónőt és egy palesztin orvost, akik a vád szerint szándékosan megfertőztek több száz gyereket HIV-vírussal, jelentette a BBC. A hat elítélt 1999 óta van letartóztatásban, az azóta eltelt időben a 426 gyerekből 52 belehalt AIDS-be.

Az ápolónőket és az orvost már 2004-ben halálra ítélték egyszer, akkor a legfelsőbb bíróság hatálytalanította az ítéletet, mert tiltakozások kezdődtek az eljárás igazságtalansága miatt. Az elítéltek állítása szerint belőlük csináltak bűnbakot, míg a gyerekek megbetegedését az okozta, hogy a kórházban nem fordítottak kellő figyelmet a higiéniás körülményekre. Az eljárás alatt próbálták bizonyítani ártatlanságukat, és arról számoltak be, hogy hamis vallomásaikhoz a kézjegyüket kínzással kényszerítették ki a líbiai hatóságok.


Fertőzött gyerekek képével protestáltak a bíróság épülete előtt

A tudomány szerint ártatlanok

Több neves kutató vizsgálta az esetet, így kísérletek sora és az ezekből készült tanulmányok bizonyítják, hogy a bolgár ápolónők és a palesztin orvos ártatlanok. Egy, a Nature című tudományos lapban megjelent publikációt a bíróság még akár figyelembe is vett volna, azonban megjelenése túl későinek bizonyult, így a bíróság végül elutasította.

A védőügyvédek a bíróságon elmondták, hogy a bengázi kórházban már jelen volt a HIV-vírus, mielőtt az ápolónők 1998-ban elkezdtek ott dolgozni. A hat halálra ítélt várhatóan ismét fellebbezhet a legfelsőbb bírósághoz.

Nyugati országok többször felszólították a líbiai hatóságokat, hogy adják ki foglyaikat, próbálkozásaik azonban sikertelenek voltak. A bolgár hatóságok az ítélethirdetése után azonnal elutasították a döntést, amit Ivailo Kalfin külügyminiszter mélységesen kellemetlennek nevezett. Az EU igazságügyi biztosa, Franco Frattini sokkolónak tartja az ítéletet, és annak felülvizsgálatára szólított fel, írja az AFP. A fertőzött gyerekek szülei ugyanakkor elégedettek a döntéssel.

A líbiai hatóságok megpróbáltak kártérítést szerezni Bulgáriától a fertőzött gyerekek családjainak, egyben azt is sugallták, hogyha fizetnek, hajlandóak megváltoztatni az ítéletet. Bulgária azonban elutasította a javaslatot, mert a lépés azt jelentené, hogy elismerik az ápolónők bűnösségét.