Medvegyev barátkozna a britekkel
További Külföld cikkek
- Ez egy borzalmas veszély a magyar közösségünkre nézve – Kelemen Hunor a román választásokról az Indexnek!
- Libanoni források szerint Izrael folytatta támadásait a tűzszünet ellenére
- Megijedt a román elit, a kínai TikTokot vádolják a vasárnapi vereség miatt
- Ön felszállna egy sofőr nélküli városi buszra?
- Évek óta nem látott hadműveletet indítottak lázadók Szíriában
Új korszakot hirdetett a brit-orosz kapcsolatokban Dmitrij Medvegyev orosz elnök, miután az utóbbi két évben egyre fagyosabb lett a viszony a két állam között, írja a Guardian. A közelmúltban a két ország üzleti érdekei rendszerersen ütköztek, és közben gyilkolták meg Londonban a KGB exkémét, Alekszandr Litvinyenkót.
Az orosz elnök a Moszkvában adott interjúban arról beszélt, hogy Oroszország és Nagy-Britannia a múltban számos válságot szenvedtek el, de most elérkezett az idő, hogy ennek véget vessenek. „A nemzetközi kapcsolatok ápolásához az érintetteknek mindig közeledniük kell egymáshoz” – fogalmazott. „A feleknek hajlandónak kell lenniük a kompromisszumokra, és oda kell figyelniük partnereikre. Oroszország felkészült a továbblépésre, de hasonló lépéseket vár brit partnerétől.”
Medvegyev elmesélte a Kremlben, a G8 tagállamainak képviseletében megjelent nyolc újságírónak, hogy a közelmúltban volt egy nyugodt és jónak nevezhető telefonbeszélgetése Gordon Brown brit miniszterelnökkel. Azt is mondta, hogy a párbeszéd személyesen folytatódik közöttük a jövő héten, mikor Japán Hokkaido nevű városában a G8 csúcstalálkozón vesznek részt. Az elnök egyik vezető tanácsadóját Londonban küldte, akit azzal a feladattal bízott meg, hogy készítse elő a kétoldalú tárgyalásokat.
Brown a találkozón várhatóan felveti a brit cégekkel szembeni orosz fellépést, a KGB-útod FSZB ügynökei ugyanis márciusban több brit cég moszkvai irodájában razziáztak, volt olyan brit társaság is, amelyiknek az adórendőrséggel és a belügyminisztériummal adódott problémája. Kedden a BP nemzetközi szakértőit utasították ki az országból, mert valami gond volt a vízumukkal, végül egy szerdai döntés értelmében néhányan mégis maradhattak. Brown az esetről annyit mondott: „rossz üzenet az Oroszország irányában gondolkodó befektetőknek”.
A két ország kapcsolata még Vlagyimir Putyin elnökségének idején jutott a mélypontra, miután a brit nyomozó hatóság megvádolta Andrej Lugovojt, a Moszkvában élő egykori KGB-ügynököt Litvinyenko megmérgezésével. A vádlottat Oroszország nem adta ki és eljárást sem indítottak ellene. Januárban a britek és az oroszok is kitiltottak 4-4 diplomatát, Oroszország továbbá kötelezte a briteket a British Council két irodájának bezárására.
A British Council egyébként adóügyi viták miatt az orosz hatóságokhoz fordult, azt állítják, hogy az állam irreális mennyiségű adó fizetésére kötelezte őket. Medvegyev még beiktatása előtt egy orosz lapnak adott interjúban kémbandának nevezte a British Council munkatársait, megjegyzésének említésén most azonban csak nevetett, írja a Guardian. Arról is beszámolnak, hogy Medvegyev sem a British Council, sem Lugovoj kiadatásának ügyéről nem akart nyilatkozni, ugyanakkor beiktatása óta most először adott interjút külföldi lapoknak.