További Külföld cikkek
- Donald Trumpot választotta az „Év emberének” a Time magazin
- Figyelmeztet a NATO-főtitkár, ideje áttérni a háborús gondolkodásmódra, és felturbózni a védelmi kiadásokat
- Megnevezte Donald Trump az Amerika Hangja új igazgatóját
- Kiderült, miről tárgyal Orbán Viktor a török elnökkel
- Megtalálták Szíriában azt az amerikai férfit, aki Budapestről tűnhetett el
Megszűnik az egyneműek házasságát engedélyező törvény Kaliforniában, döntöttek a választók az elnökválasztással párhuzamosan tartott keddi népszavazáson. A választók 52 százaléka ellenezte, 48 százaléka támogatta, hogy továbbra is érvényben legyen a júniusban bevezetett törvény, ami nem egy nő és egy férfi kapcsolataként definiálja a házasságkötést.
Egy darabig még érhetik meglepetések azt a 18 ezer meleg párt, akik az utóbbi hónapokban kötöttek házasságot Kaliforniában. Jerry Brown legfőbb ügyész azt mondta, hogy továbbra is érvényesek a már megkötött házasságok, ugyanakkor jogi viták sorozatára számít, írja az AP.
Arizonában, Floridában és Arkansasben a szavazók arról is döntöttek, hogy azok a párok, akik nem házasok, nem adoptálhatnak gyereket, illetve nem lehetnek gondviselők. A támogatók a kampány közben nem is titkolták a szabályozás célját, ki akarták zárni ebből a körből a meleg párokat.
Az USA legnépesebb államában összesen 74 millió dollárt költöttek a melegházasságról szóló kampányra, ami így az ország történetében a legdrágább szociális témában indított kampány lett. A melegjogi mozgalmak sokéves munkája fulladt végül kudarcba, kiderült továbbá, hogy az emberek még mindig fontosnak tartják a házasság intézményét.
A feketék ellenezték a melegek házasságát
Az AP exit pollja szerint a fekete szavazók, akik egyébként Obamát támogatták, ellenezték a melegek házasságkötését, a fehérek támogatták, a spanyolajkúak és az ázsiaiak megosztottak voltak.
Massachusetts után Kalifornia volt a második szövetségi állam, ahol engedélyezték, és nem kizárólag az ott lakók részére, hogy meleg párok is házasodjanak. Az alkotmánybíróság májusban nyilvánította diszkriminatívnak, így alkotmányellenesnek a Kaliforniában korábban érvényben lévő szabályozást, mely szerint házasság csak férfi és nő között jöhet létre.
A melegházasságok ellenzői népszavazási kezdeményezést nyújtottak be a bírósághoz, melyben azt javasolták, írjanak ki népszavazást arról, hogy kiegészítsék-e az állam alkotmányát azzal a rendelkezéssel, hogy "házasságot csak egy férfi és egy nő köthet". Az azonos nemű párok házasságának támogatói megtámadták a kérvényt, a kaliforniai legfelsőbb bíróság azonban elutasította az indítványt.
Egy júniusi felmérés adatai szerint a kaliforniai válaszadók 52 százaléka támogatta a melegházasságot, a megkérdezettek 41 százaléka elutasította.
Rábólintottak az önrendelkezésre
Szintén az elnökválasztással párhuzamosan tartottak népszavazást Washington államban az asszisztált öngyilkosságok engedélyezéséről, amit a választók megszavaztak. Ezzel Oregon után Washington lett a második állam, ahol a gyógyíthatatlan betegek számára már létező lehetőség segítség igénybevételével öngyilkosságot elkövetni. Oregonban 1997 óta engedélyezik az öngyilkosságnak ezt a speciális esetét, azóta 340 ember vesztette így életét, legtöbbjük rákban szenvedett.
Dekriminalizálták a marihuánát
A marihuána használatának szabályozásában is történtek változások, Massachusettsben mostantól nem tekintik bűncselekménynek csekély mennyiség birtoklását, Michigan pedig belépett 13-ként azoknak az államoknak a körébe, ahol engedélyezett a marihuána orvosi célú használata.