További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
Szétveri-e magát a NATO
"A szövetség szétveri magát, ha nem teljesíti kötelezettségeit" - jelentette ki Colin Powell amerikai külügyminiszter kedd este, az állandó tanács ülésének szerdára halasztása után. Hiába hívta össze ugyanis a NATO vésztanácskozását Törökország még hétfőn, a tanács ülése mind hétfőn, mind kedden gyakorlatilag kudarccal zárult. A tagállamok nagykövetei kedden zárt ajtók mögötti, informális tanácskozásokat folytattak, majd szerda reggelre halasztották az állandó tanács ülését.
Kompromisszum zárt ajtók mögött
Szerda reggel azonban újra az informális megbeszélések folytatása mellett döntöttek. A tárgyalások nem zajlottak eredménytelenül, az eredeti amerikai javaslatból kikerült a Balkánon szolgálatot teljesítő amerikai csapatok európai csapatokkal történő felváltására irányuló kérelem, valamint az amerikai katonai bázisok védelméhez kért segítségkérés - írja az AP. A tervezet így most már kizárólag a Törökország védelmének biztosítására kidolgozandó terv megalkotását célozza.
Döntés születhet?
"Reményeink szerint ez a döntés előrébb viheti a tárgyalásokat" - nyilatkozta az AP-nek Yves Brodeur, a NATO szóvivője. A kompromisszumos javaslat ismertetése után a tizenkilenc tagállam nagykövetei kormányaikkal folytattak mintegy másfél órás egyeztetést. A kompromisszumos megoldás értelmében a NATO most AWACS repülésirányító repülőgépek, Patriot légvédelmi rakétarendszerek és vegyi- és biológiai támadás elhárításában jártas alakulatok Törökországba küldését indítványozza.
A megosztottságból Husszein profitál
A lassan egy hónapja húzódó vita során Franciaország, Németország és Belgium azzal az indokkal akadályozta meg a védelmi tervezés megkezdését, hogy véleményük szerint a NATO így "egyértelműen elkötelezné magát a háború mellett". Franciaország többször is hangoztatta, hogy döntésével feltétlenül megvárná az ENSZ fegyverzetellenőreinek pénteki beszámolóját.
A szövetség súlyos megosztottsága gyakorlatilag minden tagország aggodalmát kiváltotta. "Egyetlen ember profitál a megosztottságból, Szaddam Husszein" - jelentette ki Jaap de Hoop Scheffer holland védelmi miniszter.