További Külföld cikkek
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
- Börtönt megjárt embercsempész a körözött moldáv ámokfutó
- Többen életüket vesztették egy hindu templomnál kitört tömegverekedésben Indiában
- Horror Japánban: a McDonald’sban késelt tinédzsereket egy férfi, egyikük nem élte túl
- Barack Obama mellé ültették Donald Trumpot Jimmy Carter búcsúztatóján
A bukik az igenre tesznek
Az ír kormány most sem várja teljesen nyugodtan a szombati szavazást, bár a közvélemény-kutatók mellett a bukmékerek is az "igen" győzelmére tippelnek 9:4 arányban. A Market Research Bureau of Ireland (MRBI) közvélemény-kutató cég felmérése szerint az igennel szavazók aránya a teljes lakosság körében 42 százalék, az elutasítóké 29 százalék. A cég előző havi felméréséhez képest a szerződés támogatóinak aránya 5 százalékot nőtt, az ellenzők tábora 4 százalékkal csökkent.
Még drasztikusabb növekedést mutat a támogatók tábora a Millward Brown IMS cég felmérése szerint - írja a Magyar Hírlap. A cég szeptemberi mérésekor a támogatók tábora még a 30 százalékot sem érte el, legfrissebb adataik szerint azonban már 44 százalékos. Mérésük szerint a bizonytalanok arány 27 százalék, az MRBI adatai szerint 19 százalék.
Lehetőséget adni Közép-Európának
A támogatók számának dinamikus növekedése annak is köszönhető, hogy az ír politikai elit egésze kiállt a szerződés mellett. Számos elutasító szavazatot eredményezhet azonban a kormány népszerűtlensége. A támogatók propagandája leginkább a családos férfiakat, a jól kereső fiatalokat és a 65 évesnél idősebb korosztályt győzte meg. Ez nem is meglepő, a kampány fő jelszava szerint a kelet-európai csatlakozóknak is meg kell adni azt az esélyt, ami az egykor szegény Írországot Európa második leggazdagabb államává tette.
Alacsony részvételi arány mellett bukhat a kezdeményezés
Hiába nőtt azonban az igenlők tábora, ha a 2001-es szavazásokhoz hasonlóan alacsony lesz a részvételi arány, megint többségbe kerülhet az elutasítók tábora. Ez utóbbi "nagy válságot" okozhat Európában - jelentette ki Günter Verhuegen, az EU bővítési biztosa a szavazással kapcsolatban. A biztos egyelőre nem tudja, hogyan oldanák meg a fellépő krízishelyzetet - írja a BBC.
Elhúzódhat a csatlakozási folyamat
Elemzők szerint ez azonban csak taktikázás, az EU az ír választókat meggyőzése érdekében szándékosan tagadja, hogy lenne terve az elutasítás esetére - írja a Magyar Hírlap. A napilap szerint azonban legalább két lehetőség is van a nizzai szerződés kikerülésére. Az egyik, hogy a szerződés intézményi reformokkal, a bővítés feltételeivel foglalkozó részeit átemelik a csatlakozási szerződésekbe. A másik lehetőség a 2004-re tervezett, az unió reformjával foglalkozó kormányzati konferencia 2003-ra történő előrehozatala lenne. Az első lehetőség problémája, hogy a döntést bármelyik ír állampolgár bíróság előtt megtámadhatja, a második esetben a bővítési folyamat szélsőséges esetben akár 2007-ig is elhúzódhat.
|