Izrael nem köt tűzszünetet a Hamásszal

2008.12.30. 11:20
Izrael nem hajlandó a tűzszünetről tárgyalni a Hamásszal, amíg a szervezet nem fejezi be az izraeli célpontok elleni rakétatámadásait. Az izraeli hadsereg tankjai hétfő óta a Gázai övezet határánál sorakoznak, készen állnak a szárazföldi támadásra. Palesztin aktivisták megpróbáltak hajóval segélyszállítmányt juttatni a palesztinoknak, de Izrael nem engedte be a hajót, indoklásuk szerint azért, mert a Gázai övezetet zárt katonai területté nyilvánították.

Izrael kedden tovább támadta a Hamász állásait a Gázai övezetben, a katonai akció negyedik napján az izraeli védelmi miniszter azt mondta, minden lehetséges eszközt bevetnek a Hamász ellen, írja a CNN. Ehud Barak ugyanakkor hangsúlyozta, a támadások nem gázai lakosok ellen indultak.

A légi csapásokban 375 palesztin vesztette életét, legnagyobb részük a Hamász milicistája volt, 650 ember megsérült, közölték kedden palesztin kórházi források. Az ENSZ adatai szerint 60 civil vesztette életét.

A palesztin rakéta-és aknatámadásokban szombat óta négy izraeli halt meg, közülük az egyik katona, közölte egy izraeli katonai forrás. Az áldozat a Nahal Oz kibucot ért támadásban vesztette életét, amikor egy aknagránát az ott lévő katonai támaszpontra csapódott be.

Izrael nem köt tűzszünetet, amíg meg nem töri a Hamászt

Izrael kedden reggel a Hamász kormányzati épületeit lőtte, hármat lerombolt, köztük a külügyminisztériumot is, számoltak be szemtanúk.

Meír Sitrít izraeli belügyminiszter kijelentette, "nincs lehetőség tűzszünetre", amíg a Hamász rakétatámadásokat abba nem hagyják. "Az izraeli hadsereg nem állíthatja le a hadműveletet mindaddig, amíg meg nem töri a palesztinok, a Hamász akaratát az Izrael elleni támadások folytatására" - mondta.

000T TRDV450644

"Az izraeli hadsereg felkészült a hosszú hetekig tartó akcióra" - tette hozzá Matan Vilnai védelmi miniszterhelyettes egy külön interjúban.

Az esetleges szárazföldi támadás előkészítésére a hadsereg páncélozott járműveket sorakoztatott fel a Gázai övezet határában. A hadsereg szóvivője közölte, hogy "a szárazföldi erők készen állnak a cselekvésre", az esetleges támadás időpontjáról azonban nem mondott semmit. "Mindenki a helyén van a terepen. A lehetőség adott. Lehet, hogy élünk vele, de egyelőre csak a levegőből és a tenger felől mérünk csapásokat" - tette hozzá Avital Leibovics.

Simon Peresz izraeli államfő és Ehud Olmert miniszterelnök kedden délelőtt találkoztak, a kormányfő a hadsereg akcióiról adott tájékoztatást, írja a Haarec. Olmert arról számolt be, hogy a katonai offenzíva a kezdeti szakaszban van, és hogy a biztonsági kabinet felhatalmazást adott a hadseregnek, hogy a műveleteket a kormány által kitűzött célok elérésének megfelelően alakítsák.

Peresz közölte, hogy Izrael nem a palesztin lakosság, hanem egy terrorszervezet ellen harcol, és a Hamászt tette felelőssé az eseményekért. „Senki a világon nem érti, hogy mi a Hamász célja, miért nem hagyja abba a rakéták kilövését izraeli célpontokra” – fogalmazott. „A Hamász támadásainak nincs célja, nincs logikája és nincs esélye.”

Nem engedtek be egy segélyt szállító hajót

Egy izraeli járőrhajó nem engedett kikötni a Gázai övezetben egy Ciprusról érkező, önkénteseket és segélyt szállító hajót, mert ezzel megsértette volna az övezet zárlatát, jelentette kedden a katonai rádió.

Az izraeli hajó először figyelmeztető lövéseket adott le, és legénysége jelezte, hogy az övezetben háborús helyzet van, ezért a segélyt szállító hajónak vissza kell fordulnia. Utóbbi azonban nem fordult vissza, hanem a hadihajó kikerülésével folytatni akarta útját.

000T TRNic319053

A hadihajó ekkor nekiütközött, hogy feltartóztassa. Az ütközésben nem sérült meg senki, de a hajókban kár keletkezett. A segélyhajó visszafordult, majd Libanonban kötött ki, írja a CNN.

Palesztin aktivisták bérelték a hajót

A segélyt szállító, 20 méter hosszú hajót, a Dignityt palesztinpárti aktivisták bérelték, akik a Gázai övezetet sújtó blokádot szándékosan megsértve akartak egészségügyi felszerelést szállítani. A fedélzetén volt mások között Cynthia McKinney volt amerikai kongresszusi képviselő, a zöldek volt államfőjelöltje és Szami al-Háddzs, az al-Dzsazíra arab hírtelevízió riportere, volt guantánamói fogoly.

A hajóutat a Szabad Gáza Mozgalom emberjogi csoport szervezte. Washingtoni központjukból megerősítették, hogy az azt a hajót fordította vissza az izraeli haditengerészet, amelyiket ők bérelték.

A hajó augusztus óta már ötször szállított segélyt a Gázai övezetbe. Minden alkalommal 3-4 tonnányi egészségügyi felszerelést vitt. Izrael eddig sem nézte jó szemmel ezeket az akciókat, de nem akadályozta meg. Ezúttal azonban arra hivatkozva tagadta meg a hajótól a kikötést, hogy egy nappal korábban zárt katonai területté nyilvánította a Gázai övezetet.

Közben az egyik izraeli televízió hírszerzési értesülésekre hivatkozva arról beszélt, hogy a Hamász rakétáinak egyharmadát megsemmisítették meg az izraeli légicsapások. A 10-es Csatorna nevű adó szerint a radikális palesztin szervezetnek az eredeti háromezerből mintegy kétezer rakétája van még meg, közöttük több száz olyan, amelyik képes elérni távoli izraeli célpontokat is.

Az Unió azonban ezt a jelek szerint nem tartja komoly csapásmérő potenciálnak, mindenesetre a tagállamok külügyminiszterei azonnali "humanitárius tűzszünet" elfogadását akarják kérni Izraeltől kedd esti párizsi rendkívüli ülésükön. Ahol megvitatják a rafahi határátkelőhelyen 2007 júniusáig, a Hamász gázai hatalomátvételéig működő EU-megfigyelői misszió valamilyen formában való újbóli beindítását, sőt akár hasonló megfigyelő tevékenységet indíthatnak a Gázai övezet túlsó oldalán, az Izraellel közös határon működő átkelők valamelyikén.